SME
reklama

Ako si poradiť so živou rybou

Najčerstvejšia ryba je tá, ktorá pred vašimi očami vypustí dušu. Ak si chcete na sviatky dopriať chutné sústo kvalitnej rybaciny, vyberte sa na najbližšie sádky.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Najčerstvejšia ryba je tá, ktorá pred vašimi očami vypustí dušu. Ak si chcete na sviatky dopriať chutné sústo kvalitnej rybaciny, vyberte sa na najbližšie sádky a pokochajte sa tým, čo sa rybárom podarilo odchovať. Určite neodídete s prázdnou kapsou.

Do nádrží v sádkach putujú ryby z jesenného výlovu, ktoré sú určené na konzum a ďalšie spracovanie. Sú živou mäsovou konzervou, ktorá nestráca na kvalite. Ak nemáte chuť na tradičného kapra či amura, určite si vyberiete z ponuky iných druhov. Tolstobik, pstruh, jeseter či zubáč nie sú žiadnou raritou.

1. Zdochlina alebo šampión?

Kvalitná ryba musí mať kondičku a prekypovať životom. Spoznáte ju podľa jasnočervených alebo žiarivoružových žiabier, lesklého tela a očí s neprehliadnuteľnou iskrou. Je aktívna, bojuje o život a keď stratí kontakt s vodou, stáva sa nepokojnou. Nepozerajte sa pri výbere na rybu ako na porciu chutnej delikatesy, ale hľadajte v nej živého tvora pre ďalší chov. Iba tak zamedzíte tomu, aby ste kúpili zdochlinu, za cenu šampióna.

Kým na sádkach nebýva núdza o kvalitu, pri kúpe ryby z kade pred supermarketom by ste mali byť obzvlášť obozretní. V malých nádržiach sa ryby vzájomne doráňajú a nedostatok kyslíka im tiež na kvalite nepridá. Každý druh ryby má svoju ideálnu hmotnosť, keď dosahuje najvyššiu kvalitu. Pri kaprovi je to v rozmedzí od dvoch do 2,5 kilogramu.

2. Radšej do chladničky, ako do vane

Živé ryby vo vani môžu byť pre niekoho sviatočnou atrakciou, pobyt v nehostinnom prostredí však kvalite ich mäsa neprospieva. Čerstvo napustená voda obsahuje dráždivý chlór, vytráca sa z nej kyslík potrebný pre život a v prekúrenej kúpeľni sa veľmi rýchlo zohrieva. Pohotová zásoba ľadu v mrazničke a vypnutý radiátor síce teplotu vody udržia pod kontrolou, okysličovanie však môže byť bez prípravy bariérou. Ak nemáte vo dvore živé jazierko, konajte čo najskôr.

Pobavte deti a vnúčatá živou atrakciou a skráťte pobyt vo vani na minimum. Čerstvo zabitá ryba vydrží v chladničke tri-štyri dni bez ujmy.

3. Na zabitie skúsenosti netreba

Každé mäso treba dokonale vykrviť, aby malo jemnú chuť a jeho spracovanie bolo čo najjednoduchšie. To platí aj pre ryby. Zabaľte ju do suchého uteráka, položte bruchom nadol a uštedrite jej ráznu ranu do hlavy v priestore nad očami. To otupí jej zmysly a omráči ju natoľko, aby ste ju mohli vykrviť. Ostrým nožom prepichnite žiabre, alebo urobte zárez v ich spodnej časti tak, aby ste prerušili cievy vedúce zo srdca. To vypumpuje krv zo žíl a premení živého tvora na kus mŕtveho mäsa.

Pripravte si všetky pomôcky vopred a myslite aj na to, kam nasmerujete prúd valiacej sa krvi. Kuchynský drez, väčšia misa na cesto či hlboký plech na pečenie sú správnou voľbou.

4. Čistenie nie je špinavá práca

Šupinaté ryby čistite škrabkou alebo chrbtom noža smerom od chvosta k hlave. Šupiny nebudú lietať navôkol, ak rybu očistíte v kuchynskom dreze pod vodou. Aby vám ryba v rukách nekĺzala, položte ju na dosku vhodnej veľkosti a pribite jej chvost klincom. Ak máte možnosť vybehnúť za dom, čistenie môžete urobiť aj vo dvore. Zo snehovej periny poupratujete rozlietané šupiny bez väčšej námahy.

Malým ostrým nožíkom očistenú rybu vyvrhnite. Začnite rez pri vylučovacom otvore a jemne postupujte smerom k hlave. Rez musí byť plytký, aby nepoškodil vnútornosti. Len čo rez otvorí brušnú dutinu, pomôžte si pri jej ďalšom otváraní prstami. Čím viac sa nožíkom priblížite k hlave, tým viac treba dávať pozor na to, aby ste nepoškodili žlčník. Jeho obsah by pri vytečení mohol znehodnotiť mäso. Rukou vyberte z brušnej dutiny všetky vnútornosti, prípadné ikry či mlieč si odložte do polievky.

5. Na filety treba dobrý nôž

Filety sú tradičným spôsobom porciovania ryby pre ďalšie spracovanie. Ostrým dlhým nožom odrežte hlavu a chvost, nožnicami odstrihnite prsné plutvy tesne pri koži. Dlhým pozdĺžnym rezom popri chrbtovej plutve kopírujte chrbticu, aby ste uvoľnili vrchnú časť filetu. Rovnaký rez uskutočnite na brušnej strane popri plutve za vylučovacím otvorom. Nadvihnite filetu v chvostovej časti a dlhým rezom ho oddeľte od kostry. Odložte filetu bokom a pustite sa do druhej.

Kostičky možno z filet odstrániť tak, že rubovou stranou noža prejdete po ich povrchu, aby ste napriamili kostičky. Vytiahnite ich pinzetou alebo klieštikmi na ryby. Kožu možno z filet odstrániť tenkým, dlhým nožom. Položte filetu kožou nadol, zarežte pri chvostovej časti a prstami uchopte uvoľnený kúsok kože. Nožom tlačte oproti doske a postupujte rezaním smerom vpred, kým sa koža neoddelí od mäsa.

Na doske pred vami zostanú dve krásne filety čerstvej ryby, ktoré treba uskladniť pred ďalším spracovaním v chladničke.

6. Podkovičky zvládne každý

Ak sa vám zdá byť filetovanie príliš zložitou prácou, ktorú zvládnu iba trénovaní rybári a kuchári, rozhodnúť sa môžete aj pre prípravu ryby v celku, či jej naporciovanie vo forme podkovičiek. Dlhým ostrým nožom odstráňte hlavu, nožnicami odstrihnite plutvy a priečnymi rezmi oddeľujte jednotlivé podkovičky. Ich hrúbku prispôsobte veľkosti ryby a ďalšiemu spracovaniu. Pre marinovanie a varenie v pare voľte tenšie, hrubšie sú vhodné na vyprážanie a pečenie.

Čím bližšie je podkovička k chvostu, tým viac menších kostičiek sa v nej nachádza. Preto sa pri porciovaní neriaďte iba apetítom vašich stolovníkov ale aj ich schopnosťami poradiť si s kostičkami v každom súste.

7. Nech nič nevyjde nazmar

Hlavu, kožu a torzo kostry po príprave filet použite na prípravu silného rybieho vývaru. Ponorte ich do studenej vody s koreňovou zeleninou a varte na malom plameni dovtedy, kým zo seba nevydajú aj tú poslednú kvapku chuti. Či ho po scedení využijete na prípravu rybej polievky s kúskami mäsa, ikier a mlieča, rybieho rôsolu, alebo na ochutenie rybích pokrmov pri zapekaní a gratinovaní, je iba na vás.

Chuť čerstvej ryby vynikne najviac, ak pri príprave použijete minimum surovín. Nesnažte sa máčať kúsky ryby v mlieku a prekryť ich chuť mliečnym cukrom a bielkovinami. Obaľte rybu v múke a pečte na masle do zlatista, obaľte ju v trojobale a vyprážajte, siahnite po paráku či uvarte v zeleninovom vývare s octom a cukrom. Nezabudnite ani na gril.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu