Saunu pozná pravdepodobne každý. V poslednom období sa k nám zo sveta dostáva nová forma saunovania, takzvaný saunový ceremoniál, ktorý môžete nájsť v rôznych wellness centrách. V čom je špecifický?
„V podstate ide o spestrenie samotného saunovania. Ľudia, ktorí nevedia o saunovaní základné pravidlá, sa vďaka skúseným saunárom naučia, ako sa správne saunovať a odpovedia im na otázky, ktoré sa len ťažko hľadajú na internete alebo v bežných príručkách,“ vraví Katarína Klátiková, ktorá vedie saunové ceremoniály v bratislavskom Body Energy Clube.
Desať pravidiel
saunovania
1. Do sauny by sme nemali chodiť hladní, prejedení ani veľmi fyzicky vyčerpaní.
2. Pred vstupom do sauny sa musíme umyť, treba použiť aj mydlo a šampón, lebo po saunovaní sa neodporúča sprchovať sa s kozmetickými prípravkami. Všetku vodu z tela by sme si potom mali dôkladne usušiť, aby vodné kvapky nebránili rovnomernému prehriatiu tela.
3. Saunujeme sa zásadne bez plaviek, sedieť alebo ležať by sme mali na plachte, uteráku prípadne podsedákoch tak, aby sme neznečistili lavice.
4. V saune by sme si mali telo zohrievať postupne od najnižšieho stupienka smerom k najvyššiemu. Teplota v saune nie je všade rovnaká. Preto je najvýhodnejšie pri saunovaní ležať, aby sa všetky časti tela prehriali naraz a rovnakou teplotou. Pri sedení ako na stoličke, sa môžu dostaviť závrate alebo bolesť hlavy.
5. Dýchať môžeme v saune nosom aj ústami, ak máme pocit pálenia vzduchu, mali by sme si zakryť nos a ústa dlaňami.
6. Po uplynutí stanoveného času alebo pri pocite pálenia nosa či uší by sme mali saunu opustiť.
7. Ochladzovať by sme sa mali v sprche najskôr vlažnou vodou, postupne prechádzať k studenej a napokon pomaly vojsť do ochladzovacieho bazéna. Ponoriť do studenej vody sa treba aj s hlavou alebo aspoň po zátylok. Pomôže nám to vyrovnať srdcovú frekvenciu.
8. Spočiatku budeme vo vode cítiť chlad, potom nám začne byť príjemne a napokon sa opäť dostaví pocit chladu. Vtedy, asi po piatich minútach, by sme sa mali vrátiť do sauny.
9. Celý cyklus by sa mal opakovať minimálne trikrát.
10. Po skončení saunovania nasleduje aspoň dvadsať minút relaxácie. Treba sa usušiť, zabaliť do suchého uteráka alebo župana a najmä doplniť tekutiny. Vhodná je neperlivá voda alebo chladený čaj.
Na druhej strane aj tí, ktorí chodia do sauny pravidelne, dozvedia sa rôzne nové zaujímavosti. Ide vlastne o saunovanie za prítomnosti skúseného saunára, ktorý sa stará o správnu klímu v saune a zároveň ukazuje, ako možno ovplyvňovať teplo.
Polievaním kameňov zvyšuje vlhkosť vzduchu, vírením vzduchu uterákom zase dokáže presúvať chladnejší a teplejší vzduch na saunujúcich sa ľudí tak, ako im je príjemné. Voda, ktorou sa kamene polievajú, môže obsahovať vonné esencie, ale používa sa aj ľadová drvina, kocky alebo sneh.
K dispozícii sú najrôznejšie prípravky na potieranie tela, ktorými sa dosahuje jeho regenerácia. Saunár zároveň dozerá na dodržiavanie jednotlivých časových úsekov a v podstate každému radí, čo a ako robiť.
„Ťažko porovnávať klasické saunovanie so saunovým ceremoniálom, najlepšie je sám si to vyskúšať a rozhodnúť sa, čo je vyhovujúce. Po vlastných skúsenostiach určite odporúčam saunový ceremoniál, kde sa môžete naučiť mnoho o saunovaní, vyskúšať novinky, ktoré pri saunových ceremoniáloch saunár využíva, a zistiť, čo vášmu telu vyhovuje,“ dodáva Katarína Klátiková. Ceremoniál zvyčajne trvá desať minút a opakuje sa dva-trikrát.
Pozor na čas
Pri saunovom ceremoniáli je všetko dôkladne načasované. Trvanie jednotlivých častí závisí od typu ľudí a od ich fyzických a anatomických dispozícií.
„Pri saunovaní je podstatné postupné zahrievanie tela. Dĺžka pobytu v saune je viac ako dôležitá, aby sa organizmus neprehrial a nepoškodil. Samozrejmou a neodlučiteľnou časťou ceremoniálu je postupné ochladzovanie organizmu a následná relaxácia, na ktorú mnoho ľudí zabúda.
Pred ďalším vstupom do sauny musí čiastočne poklesnúť pulzová frekvencia a teplota tela, no organizmus nesmie vychladnúť. Preto je dôležitá prítomnosť saunára špecialistu, ktorý dbá na všetky uvedené pravidlá, usmerňuje celkový pobyt v saune a v oddychovej zóne, ako aj dbá o pitný režim návštevníkov,“ dodáva odborníčka.
Prajete si med, ľad alebo soľ?
Na začiatku saunovacieho ceremoniálu si možno vybrať, o aký druh má človek záujem. Jedným z najobľúbenejších je medový saunový ceremoniál. V ponuke býva aj ľadový, mentolový, používa sa peelingová soľ, jogurtový krém, telové mlieko, liečivé bahno, rôzne pomôcky na prekrvenie organizmu, ako sú saunové kefy, hubky, esencie...
Med – po prvom zahriatí v saune sa človek celý potrie teplým medom. Na telo pôsobí svojím čistiacim, zmäkčovacím a peelingový účinkom. Med čistí a stimuluje pokožku, ktorá sa potom stáva vláčnejšia a pružnejšia. Zaujímavosťou je, že po skončení saunovania nemáte pocit lepkavej pokožky. Celý med sa totiž krásne vpije do tela. „Na saunový ceromoniál využívame špeciálne upravené medy, ktoré sú často obohatené o ďalšie receptúry, ako sú napríklad morské riasy alebo rašelina. No medzi najobľúbenejšie patrí čistý med špeciálne upravený na saunovanie,“ vraví odborníčka.
Ľad – Ľad sa zvykne používať aj na horúce kamene v saune, kde spôsobuje ochladenie vzduchu. Vďaka tomu môžu saunový ceremoniál absolvovať aj ľudia, ktorí majú problémy s vysokou teplotou. Ľadová drvina sa však môže aplikovať aj priamo na telo. „Využívame ju na ochladzovanie organizmu po saunovaní. Kryštáliky ľadu intenzívne pôsobia na krvný obeh, čím sa tonizuje a prekrvuje pokožka,“ vraví Katarína Klátiková.
Mentol – mentolový ceremoniál je dôležitý pre ľudí, ktorí majú problém s prieduškami. Esencia sa na horúcich kameňoch vyparí, mentol sa inhaluje nosom a umožňuje ľahšie dýchanie.
Soľ – masážna soľ sa využíva po druhom kole saunovania, keď sa návštevník vyjde von schladiť. Obsahuje rôzne dôležité minerálne látky. Soľ si vtrieme do pokožky, ktorá ju očistí a zároveň vydezinfikuje. Na stvrdnuté bunky pokožky pôsobí ako peeling, takže je potom mäkká a hebká. Vďaka soli sa tiež povzbudí výmena látok v pokožke a odoberie napätie z tkaniva.
Autor: Petra Mandlová