Dievča v puberte
Príznaky: Mastná a lesknúca sa pleť + akné.
Príčina: Akné u mladých ľudí vzniká v období puberty, keď zvýšená hladina pohlavných hormónov androgénov spôsobuje seboreu (mazotok). Prejavovať sa začína okolo 13. -14. roku života.
„Akné v období puberty postihuje až 90 % mládeže, to znamená, že zopár vyrážok v období puberty má takmer každý mladý človek. Klinicky výraznejšie zápalové procesy pozorujeme asi pri 15 % populácie, keď už domáca liečba nepostačuje a liečbu treba prenechať odborníkovi,“ hovorí dermatologička Jana Šrámeková.
Ako sa prejavuje: V tomto veku ide o prejavy acne comedonica, keď vzniká zadržiavanie mazu a vývody ústiace do mazových žliaz sa upchávajú, čo zapríčiňuje vznik čiernych bodiek, teda otvorené komedóny, alebo bielych bodiek, teda zatvorené komedóny. „Toto upchanie vývodu spôsobí rozmnoženie saprofytických baktérií a rozvoj zápalových rán, vzniká acne papulopustulosa, charakterizované typickými hnisavými vyrážkami,“ tvrdí odborníčka.
Starostlivosť: Ak sa mladý človek nelieči správne a pleť neošetruje, môžu vznikať ťažké formy akné, charakterizované bolestivými hlbokými zápalmi až abscesmi. Ak je vyrážok len zopár, treba si ráno a večer správne očistiť pleť. Mnoho farmaceutických firiem ponúka kompletné súpravy výrobkov na mastnú pleť a akné, stačí zájsť do lekárne, kde im magistra ochotne poradí.
V nijakom prípade si vyrážky doma nevytláčame nechtami, radšej zájdeme na odborné kozmetické čistenie pleti. Ak vidíme, že komedóny alebo zapálené vyrážky pribúdajú, netreba čakať a treba navštíviť dermatológa alebo špecializované dermatokozmetické pracovisko, kde je k dispozícii nielen lekár, ale aj skúsené zdravotné sestry-kozmetičky, ktoré sú špeciálne vyškolené na starostlivosť o aknóznu pleť.
Akú kozmetiku používať: Pri povrchových formách akné sa používajú prípravky s obsahom účinných látok ako benzoylperoxid, tretinoín, kyselina azelaová, erytromycín. Pri ťažších formách je potrebná aj celková liečba antibiotikami tetracyklínového typu. Pri najťažších formách sa podáva celkovo isotretinoín.
Žena v dospelosti
Príznaky: Prvé vrásky, nedokonalosti, rozšírené póry.
Príčina: Akné žien vzniká až v dospelosti, obyčajne po dvadsiatom roku života, a to bez ohľadu na to, či sa objavilo v puberte. Typické je výrazné zhoršenie stavu pred menštruáciou, čo sa vysvetľuje výkyvmi hormonálnych hladín v priebehu cyklu. Výsledky hormonálneho vyšetrenia sú zväčša v norme, preto sa predpokladá zvýšená citlivosť receptorov mazových žliaz na androgény.
Tento typ akné sa nazýva acne postpubertalis. Ďalším typom akné v dospelosti je acné androgenetica. Vzniká u žien v dôsledku nadprodukcie androgénov a okrem prejavov akné je často prítomné aj nadmerné ochlpenie na tvári a androgénne defluvium, teda preriednutie vlasov.
Ako sa prejavuje: Povrch pleti je nerovnomerný, lokálne sa objavujú vyrážky na brade a dolnom okraji sánky vznikajú bolestivé zápalové hrbolčeky. Pleť vždy citlivo reaguje na extrémy, ako je prejedanie sa potravinami s vysokým obsahom tukov či sladkosťami. Takisto nie sú vhodné nadmerne korenené a štipľavé jedlá.
Starostlivosť: Nemali by sme pleť dráždiť a vysušovať. Okrem správneho domáceho ošetrovania je vhodné pravidelné odborné čistenie pleti, liečba intenzívnym pulzným svetlom má okrem pozitívneho účinku na redukciu pórov a novotvorbu kolagénu aj protizápalový účinok, prínosom môže byť aj povrchový chemický peeling, takisto jetpeel, čo je mikrodermabrázia sterilným fyziologickým roztokom, výsledkom ktorého je nielen dezinfekcia pleti, ale aj jej zjemnenie a hydratácia.
Žena v zrelom veku
Príznaky: suchá pleť, vrásky, rozšírené póry, občasné vyrážky.
Príčina: Po menopauze pleť v dôsledku úbytku estrogénov stráca pružnosť a elasticitu a stáva sa suchšou. Vznik vyrážok je spôsobený hormonálnymi zmenami, a to zníženou produkciou estrogénov. V súčasnosti sa na nečistej pokožke podpisujú aj stres, lieky a zlá starostlivosť.
Starostlivosť: Takáto pleť potrebuje predovšetkým kvalitnú hydratáciu, ak je veľmi suchá mastný krém. Aj keď sa v zrelom veku objavia na pokožke vyrážky, určite nesiahnite po čistiacich produktoch, ktoré pleť ešte viac vysušujú. To znamená, že vymeňte peniace čistiace gély za hydratačné čistiace mlieka, ktoré sa správajú k pokožke šetrne.
Ak máte na tvári aj suché aj mastnejšie miesta zároveň, ošetrite pleť hydratačným krémom, suché miesta ešte navyše extra výživným alebo olejčekom. Ak sa súčasne na tvári robia vyrážky, treba ich ošetriť len bodovo, aby sme pleť zbytočne nevysušovali.
Akú kozmetiku používať: Produkty by mali okrem hydratácie pleť aj vyživiť. „Všetky prípravky by mali obsahovať kvalitné účinné látky, ktoré majú antiagingový efekt. Medzi takéto látky patrí predovšetkým vitamín C a vitamín E vo vyššej koncentrácii, alfa-hydroxy kyseliny, koenzým Q, kyselina hyalurónová,“ hovorí dermatologička Šrámeková.
Ak potrebujete niektoré miesta vysušiť, siahnite po výrobkoch určených na zmiešanú a mastnú pleť pre dospelých, a nie po produktových líniách pre tínedžerov. Pri kúpe takéhoto výrobku navyše skontrolujte, či je na obale napísane, že je nekomedogénny. To znamená, že neupcháva póry.