SME

Ako nasýtiť hladné vtáčatá?

Ak sa rozhodnete prikrmovať v zimných mesiacoch vtáčatá všakovakými dobrotami, mali by ste dbať na to, aby ste im neublížili. Iba vhodne umiestnené a pravidelne plnené kŕmidlo je zárukou toho, že sa na jar hniezda zaplnia štebotom čerstvo vyliahnutej omla

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

diny.

Aj keď človek necitlivými zásahmi do krajiny narušil i to, čo nechcel, príroda si vždy našla cestičky, ako sa so zmenami vysporiadať. Kým niektoré druhy vtáctva sa presťahovali do nových lokalít, iné si privykli na život v mestách. Vtáčatá sa množia bez ohľadu na to, či im venujeme pozornosť, alebo nie. Zimné prikrmovanie je však koníčkom, ktorý poteší oko i dušu.

1. Kam s kŕmidlom

Najvhodnejšie miesto pre umiestnenie kŕmidla vám prezradia samotné vtáčatá. Pre oddych vyhľadávajú bezpečné stanoviská, z ktorých je dokonalý výhľad na prichádzajúce nebezpečenstvá. Kŕmidlá umiestňujeme na vyvýšené plochy aspoň 150 centimetrov nad zemou, z ktorých možno spozorovať prichádzajúceho predátora s dostatočným predstihom. Myslite však nielen na bezpečnosť, ale aj na komfort, aby ste mohli kŕmidlo pohodlne plniť a videli naň z obloka.

Kŕmidlo môžete bez obáv pripevniť na strom v záhradke za domom, plotové stĺpiky, balkónové zábradlie či okenný parapet. Nie je na škodu priklincovať ho na drevený kôl doprostred dvora na miesto, kde nebude prekážať. Mali by ste však myslieť na to, aby ste ho pripravili s predstihom. Aj keď bude do snehovej nádielky zívať prázdnotou, vtáčatá si naň zvyknú a možno si ho zvolia za svoje odpočívadlo. Rôzne druhy vtáctva majú odlišné návyky. Kým niektoré hodujú v kŕmidle do prasknutia, iné si uberajú drobné čiastky, ktorými sa kŕmia na neďalekom strome či hustom poraste. Majte oči otvorené a budete vedieť, ktoré miesta obľubujú.

2. Na type kŕmidla nezáleží

Je úplne jedno, akým spôsobom naservírujete kŕmenie pre vašich miláčikov. Na rozdiel od ľudí sú im rozmary cudzie a s radosťou využijú každú príležitosť nakŕmiť sa. Pre rôzne druhy kŕmenia sú však vhodné iné spôsoby predkladania.

Strieškové kŕmidlo s otvorenými stenami chráni obilie, semienka, sušené plody a ovocie pred padajúcim snehom a so zábranami po obvode podlahy zabraňuje ich rozsypávaniu po okolí. Výhodou je, že veľkosť určí, ktoré druhy vtáctva sa doň budú chodiť kŕmiť. Kým v malom kŕmidle bude dostatok miesta iba pre malé sýkorky, brhlíky, kôrovníky, stehlíky či strnádky, veľké dokáže prijať aj drozdy, hrdličky či ďatle.

Zásobníkové kŕmidlá na zavesenie majú pozdĺžny valcovitý tvar a ich prednosťou je, že po naplnení dokážu servírovať kŕmenie niekoľko týždňov bez zásahu človeka. Zvyčajne sú navrhnuté tak, aby sa v nich mohli kŕmiť iba niektoré druhy vtáctva, ktoré sa dokážu udržať pri kŕmiacom otvore. Vyrobiť si ich môžete z plastových fliaš, plechu, pletiva i dreva, zakúpiť ich môžete hotové v hoby predajniach.

Lojové kŕmidlá sú vždy visiace, aby sa stali nedostupnými pre mačky a štvornohých maškrtníkov. Mali by visieť na šnúre s dĺžkou minimálne 50 centimetrov a nie je nezvyčajné, ak sú chránené sieťkou či nádobou, ktorá tvorí striešku zásobníka.

3. Čím prikrmovať

Pre zrnožravé vtáctvo je najprirodzenejšou potravou obilie, ktoré v minulosti hľadali na vidieku v hospodárskych dvoroch. Na pšenici, jačmeni či lámanej kukurici si pochutia hrdličky, holuby, vrabce a strnádky. Pre dobroty môžete siahnuť aj do svojej špajze. Ovsené vločky, jačmenné krúpy, kukuričná krupica či potravinárska pšenica z obchodu nezostanú nepovšimnuté.

Sušené plody a rôzne druhy ovocia dokážu prilákať hlavne drozdy, čvíkoty a chochláče. Ak máte bohatú zásobu jabĺk a mrkvy z vlastnej záhradky a neviete, čo s nimi, môžete ich pomaly skrmovať. Určite by ste nemali siahnuť po sušenom ovocí so sírnym konzervantom a ovociach sladených. Ak si z vychádzky prinesiete šípky, jarabinu, vtáčí zob či iné bobule, urobíte svojim zverencom radosť, o prikrmovaní však nemôže byť reč. Iba ste premiestnili z miesta na miesto kŕmenie, ktoré bolo dostupné.

Slnečnica, mak, repka, proso a oriešky sú atraktívne pre vysoký obsah tukov, ktoré sú pre vtáčatá zásobárňou energie, pretože sa ukladajú v tele bez toho, aby sa okamžite spotrebovali. Kým slnečnica bude tým najlepším lákadlom pre sýkorky a stehlíky, olejninám neodolajú ani brhlíky, kôrovníky, vrabce a strnádky. Ak vtáčatám naservírujete slnečnicu už na začiatku sezóny, môže sa stať, že ostatné druhy kŕmenia budú vytrvalo odmietať. Snažte sa servírovať pestrú zmes v malých množstvách, ktoré budete dopĺňať vždy, keď sa kŕmidlo vyprázdni. Skúste to aj s pohánkou, cirokom či trávovým osivom. Takéto pestré menu môže prilákať do vášho kŕmidla aj pinky, zelienky či glezgy.

Hovädzí či baraní loj a neúdená bravčová slanina sú rovnakou pochúťkou ako zvyšky vareného mäsa na kosti z nedeľného vývaru či suchý hrudkový tvaroh. Nie je žiadny rozumný dôvod kombinovať živočíšne tuky so semienkami, aby o ne vtáčatá prejavili záujem. Neplytvajte čas vyrábaním lojových guľôčok a tukových kvetináčov, ale zamerajte sa na to, aby ste tento druh kŕmenia umiestnili tak, aby sa k nemu nedostali šelmy. Ak budete mať šťastie, budete môcť so zatajeným dychom sledovať ďatľa, ako sa hostí po boku sýkoriek.

Nepodľahnite pokušeniu servírovať do kŕmidiel údeniny, pečivo a solené zvyšky jedál, ktorým pažravé straky, sojky a vrany neodolajú. Narobili by ste im viac starostí ako radosti z plného brucha.

4. Zvoľte správny režim

S prikrmovaním by ste mali začať až vtedy, ak sa prírodné zdroje potravy stanú pre vtáčatá menej dostupnými. Ak silná snehová perina prikryje vtáčatám ich dobroty, začnú ich hľadať tam, kde boli dostupné v minulých rokoch. Vtáčatá si pamätajú vaše kŕmidlo z minulých rokov a vracajú sa k nemu.

Denný režim je pre vtáčatá pevne daný a tak sa pri kŕmidle objavujú v rovnakom čase. Mali by ste preto načasovať jeho plnenie tak, aby vždy našli dobroty, po ktoré prileteli. Naplnenie kŕmidla by malo kopírovať počasie. Ak sa spod snehu vynorí hnedá zem, hostina by mala byť skromnejšia. Iba tak budete mať istotu, že vtáčatá nezlenivejú pri hľadaní prirodzenej potravy a nebudú sa spoliehať iba na vás.

S prikrmovaním končíme ešte pred príchodom jari, keď sa mnohé vtáčatá pripravujú na dvorenie, stavbu hniezd a vyvedenie potomstva. Ak ich prestanete pútať k svojmu bydlisku, najdôležitejším aktivitám sa budú venovať vo svojom prirodzenom prostredí.

Majte na pamäti, že ak budete s fotoaparátom striehnuť pri okne, aby ste zachytili návštevníkov pre svojich blízkych, omnoho viac príležitostí na krásne zážitky vám dopraje pokojný vidiek medzi horami a poliami ako paneláková betónová džungľa v meste.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie