Ako vybrať vhodný darček?
„Ak chcete zistiť, aký darček by toho druhého potešil, zamerajte sa na jeho potreby, túžby, vášne, hobby a možno aj skryté sny. Dôležité je uvedomiť si, kto komu dáva darček. V psychológii existuje smer s názvom transakčná analýza, ktorý zjednodušene hovorí, že každý z nás má v sebe rodiča, dospelého a dieťa.
A podľa toho, ktorú časť osobnosti chceme osloviť, môžeme voliť darčeky. Čo by sme kúpili rodičovi, čo dospelému a čo dieťaťu? Tento prístup otvára opäť nové možnosti,“ vysvetľuje klinická psychologička Jana Zvarová.
Čo zistiť o prijímateľovi?
„Darček je obojsmerný spôsob komunikácie. Vypovedá nielen o vzťahu, ale najmä o tom, ako dobre toho druhého človeka poznáme, ako ho počúvame a ako si všímame, čo má rád a čo nie. V prvom rade by sme sa mali pozerať na hodnoty človeka, ktorého chceme obdarovať. Počas roka si preto dajme námahu s pozorovaním a pozorným počúvaním druhých ľudí.
Je pravda, že emocionálne a otvorené typy častejšie hovoria o svojich túžbach a potrebách a oveľa radšej sa nechajú prekvapiť. Uzavretejší ľudia, ktorí o sebe menej hovoria, majú radšej kontrolu – často aj nad darčekmi, preto možno menej preferujú prekvapenia,“ hovorí psychologička.
Dohodnúť darčeky vopred?
„Záleží na type osobnosti – väčšinou ľudia, ktorí sa na veci pozerajú z racionálnejšieho hľadiska a majú radšej kontrolu, preferujú skôr dohodnuté darčeky. Niekedy v tom možno hrá rolu aj to, či ide o drobnosti, alebo drahé dary. Platí však, že aj dobre myslená a premyslená drobnosť poteší každého človeka,“ opisuje psychologička Zvarová.
Zvoliť praktickú vec alebo pre potešenie?
„Závisí to od hodnôt človeka a od jeho pragmatickosti. Každý však má v sebe stále dieťa, ktoré rado sníva. Darček je perfektný spôsob, ako udrieť na „detskú strunu“. Inak je jedno, či ide o praktický darček, alebo pre potešenie. Hlavne, aby sa dával s dobrým úmyslom a láskou. Tým, že dávame darček, prejavujeme záujem o obdarovávaného,“ dodáva Zvarová.