Ihlice a klbko vlny patrili totiž iba do rúk starých mám, ktoré na svojich ručných kreáciách povyšovali stránku praktickú nad estetickú. Dnes je všetko inak! Háčkované a pletené modely v insitných tvaroch s naivným rustikálnym šarmom, ktoré nenechajú nikoho na pochybách, že sú vyrobené ručne, opäť bodujú. Ako sa nosia? Elegantne aj extravagantne. Inšpirujte sa!
História
Háčkovanie pochádza z Číny, pletenie z Afriky a pestré vzory z Ameriky. Jedným z dokladov ich veľmi dávnej minulosti je háčkovaná sieťka na vlasy, ktorá sa našla pri archeologických prácach z doby bronzovej.
Prvé štrikované kúsky na našom kontinente vznikli v 11. storočí a spájajú sa so španielskou kráľovskou rodinou. Prvé písomné doklady o háčkovaní pochádzajú až zo začiatku 19. storočia z anglického meštianskeho prostredia, kde sa využívali najmä v súvislosti so spodnou bielizňou.
Hrejivé kabátiky, praktické kardigány aj efektné pončá pôsobia, ako keby sa vrátili časy starej dobrej televíznej kultúry, keď za večer pribudlo na ihliciach pol zadného dielu. Ich výnimočný vzhľad z nich tvorí dominantu oblečenia.
Pleteniny kraľujú každú zimnú sezónu. Tento rok sú v kurze ručne vypletané plastické a háčkované vzory vo výrazných štruktúrach.
Pončo prežilo storočia
Popularita ponča kulminovala naposledy v 70. rokoch. Mexičania pôvodne tento „plášť“ tkali z pestrofarebnej vlny, súčasná móda dáva prednosť pletenine.
Etno je pre svet módy návratom k jej podstate. Tentoraz návrhárom učarovali tradičné európske ručné práce a paličkovaná čipka. Vestičky, bolerká aj tuniky pripomínajú etno hippies 60. rokov.
Originalita nestarne
Modely spred štyroch desaťročí sú dôkazom, že háčkované vzory vo veľkosti XL zaručujú efektný výsledok, a ten vďaka svojej originalite pretrváva.
Staré ručné remeselné techniky osviežujú strohosť súčasnej módy. Veci vytvorené rukami vnášajú do priemyselne vychrlených odevov štipku ľudského tepla.