Vysoké školy s umeleckým zameraním v týchto dňoch už prijímajú prvé prihlášky, väčšina tak bude robiť do konca novembra, niektoré termín posunuli na začiatok decembra či januára.
Školy predpokladajú, že aj tento rok záujem prevýši možnosti. V posledných rokoch sa opakuje rovnaký scenár: napríklad na Fakulte umení košickej Technickej univerzity prekračuje záujem možnosti sedem – až desaťnásobne, na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity sa dlhodobo v priemere o jedno miesto uchádzajú traja až štyria uchádzači.
Prísnejšia kontrola
Väčšina fakúlt nechystá na prijímacie skúšky prevratné zmeny. „Priebeh a náplň talentových skúšok sú tradičné a nemeníme ich ani tohto roku,“ povedal prodekan Dušan Šuch z Fakulty umení košickej Technickej univerzity. No zvýšili formálnu kontrolu zadávania výsledkov do počítačového programu z dvoch na tri stupne.
Aj banskobystrická Fakulta výtvarných umení pritvrdzuje. Prodekan Jozef Suchoža hovorí, že na základe skúseností z predošlých ročníkov neustále modifikujú obsah pohovorov a praktických zadaní.
To isté sa chystá na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
„Udeje sa tak v štruktúre úloh a v zdokonalení systému anonymity pri ich vyhodnocovaní,“ povedal prorektor Ján Ilkovič. Zásadnejšia zmena je plánovaná až v nasledujúcom prijímacom konaní (2013/2014).
„Uvažujeme o modernejšom a objektívnejšom mechanizme priebehu prijímacieho konania so zameraním na zisťovanie reálnych predpokladov a schopností uchádzačov pre štúdium aj so zapojením profesionálnej agentúry,“ povedal Ilkovič.
Prípravné kurzy prijatie neovplyvnia
Prípravné kurzy na prijímačky alebo konzultácie k nim niektoré školy zachovávajú, iné ich už zrušili. Absolvovanie vzdelávania zameraného napríklad na kresliarske zručnosti nezaručuje prijatie na fakultu, môže však pomôcť v príprave na prijímaciu skúšku.
Košická fakulta umení každoročne pripravuje kurz kresby, kde si môžu záujemcovia overiť svoje zručnosti, no nemá to vplyv na výsledok talentových skúšok.
Bratislavská Filmová a televízna fakulta síce aj teraz 12. novembra organizuje konzultácie, no či ich uchádzači absolvujú, alebo nie, necháva na nich.
„Prax však ukazuje, že absolvovanie konzultácií je výhodou - uchádzači, ktorí sa na konzultáciách zúčastnili, zvyknú byť na prijímacích pohovoroch úspešnejší, a to z toho dôvodu, že sú lepšie zorientovaní v tom, čo ich na pohovoroch čaká, respektíve čomu majú pri svojej individuálnej príprave na pohovory venovať najväčšiu pozornosť,“ dodal prorektor Matej Gyárfáš.
Divadelná fakulta pripravila špecifické workshopy pre študijný program herectvo, ktoré sa budú konať vo viacerých termínoch.
Fakulta architektúry ponúka rôzne vzdelávacie programy, napríklad kreslenie či modelovanie. „Vzhľadom na rôznorodosť uchádzačov sa však nedá jednoznačne určiť miera prospešnosti takéhoto prípravného vzdelávania,“ povedal prodekan Ilkovič.
Chyby, ktorých by ste sa mali vyvarovať
Mnohé prihlášky prichádzajú vysokým školám nedostatočne vyplnené.
1. Prihlášku na vysokoškolské štúdium pošlite s predstihom, nerobte to až na poslednú chvíľu.
2. Pre neúplnú prihlášku sa vám môže stať, že ju študijné oddelenie nezaeviduje.
3. Uveďte správne požadovaný kód strednej školy a kód študijného odboru, o ktorý máte záujem.
4. Vypíšte priemery známok za predchádzajúce ročníky, musia byť potvrdené školou.
5. Priložte zaplatenú poštovú poukážku, životopis, niekde chcú aj motivačný list.
6. Pri hudobnom zameraní treba doložiť aj foniatrické vyšetrenie, iné školy žiadajú potvrdenie zdravotného stavu.
7. Nezabudnite prihlášku podpísať.
Domáce práce všade nezavážia
Niektoré vysoké školy chcú vidieť domáce práce študentov, iné ich nevyžadujú.
BRATISLAVA. Tí, čo chcú študovať na bratislavskej Filmovej a televíznej fakulte, sa musia na prijímacích pohovoroch preukázať domácimi prácami.
Na košickej Fakulte umení získavajú uchádzači za domáce práce body potrebné na prijatie.
Naopak, na architektúre sa nevyžadujú a nie sú súčasťou hodnotenia.
Aké môžu byť dôvody neprijatia na umelecké školy
Sitom talentových skúšok neprejde každý. Dôvody neúspechu bývajú rôzne. Hovoria o nich prodekani fakúlt.
Ján Ilkovič, Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave:
Uchádzači o našu fakultu najčastejšie nezvládnu techniku vecnej kresby, robia chyby v interpretáciizobrazovaných telies, ako je dodržanie ich proporcií alebo nezvládnutie perspektívneho zobrazovania. Pri kompozičných úlohách im môžeme vyčítať slabú kreativitu na zadanú tému či umiestnenie kresby do formátu. Pri modelárskych úlohách v študijnom programe dizajn majú problémy s vernosťou daného tvaru.
Jozef Suchoža, Fakulta výtvarných umení Akadémia umenia Banská Bystrica:
Vážnym problémom je nedostatočná pripravenosť uchádzačov na prijímacie pohovory. Na skúškach potom strácajú zbytočne body za jednotlivé zadania, pri teste z dejín umenia a všeobecného prehľadu.
Matej Gyárfáš, Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení Bratislava:
Neexistuje jednoznačná odpoveď. Niektorí študenti nepreukážu talent, niektorým chýba všeobecný rozhľad, iní majú nedostatky v špecifickejších znalostiach.
Dušan Šuch, Fakulta umení, Technická univerzita Košice:
Najčastejšími slabinami našich uchádzačov, ktoré ich vyradia z prijímacieho konania, je slabé zvládnutie výtvarných tvorivých úloh. A práve za tie môžu pri študijných programoch architektúra a urbanizmus získať 55 percent možnej bodovej dotácie, pri dizajne dokonca až 75 percent a vo voľnom výtvarnom umení 65 percent.
Jana Škvarková, Fakulta múzických umení Akadémia umenia Banská Bystrica:
Jednoznačne je to nedostatočná umelecká úroveň.
Miroslav Dacho, Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení Bratislava:
To je na umeleckých študijných programoch, a teda pri talentových prijímacích pohovoroch individuálne a závisí to od viacerých faktorov.