Miloš Harajda je človek, ktorý stojí za projektom agentúry Pavleye Art and Culture. Stretol sa s Davidom LaChapellom a presvedčil ho, aby svoje diela ukázal aj slovenskému publiku. LaChapellove fotografie sú plné emócií, šokujú a zároveň zaujmú.
Prečo práve LaChapelle?
Myšlienka priniesť Davida LaChapelle vznikla vo chvíli, keď som sa s Jozefom Pavleye stretol v Prahe, niekedy minulý rok v lete. Z mojej strany tam bol už roky budovaný kontakt a záujem, z Jozefovej strany rozšíriť svoje pôsobenie. Nereprezentovať len českých umelcov, ale posunúť svoju filozofiu aj smerom k umeniu. Dohodli sme si míting s Davidom a prezentovali sme mu projekt pre Česko a Slovensko. Po LaChapellovi sme siahli aj preto, že agentúra Pavleye Art and Culture, ktorá vznikla tento rok má presne takúto filozofiu. Chceme nosiť do strednej Európy ľudí svetového mena, ktorí sa pohybujú na tenkej hrane medzi komerciou a ozajstným umením. David LaChapelle to má spojené dokonale.
Ako slovenské publikum prijalo kontroverzného autora?
Musím povedať, že inštitúcie boli otvorené tejto myšlienke, lebo chápu jeho tvorbu v kontexte histórie umenia. Samozrejme na začiatku boli obavy ako Slováci zareagujú, ale tie cifry, ktoré výstava dosahuje v návštevnosti svedčia o tom, že Slováci už ani zďaleka nie sú tak konzervatívni.
Čo vás na projekte najviac potešilo, okrem vysokej návštevnosti?
Hlavne to, že sám umelec sa prišiel pozrieť do Bratislavy aj so svojim agentom Fredom Torresom a urobil tiež verejnú prednášku. David vyrozprával celý príbeh svojho života. O tom, ako vyrastal ako dieťa emigrantov, ako si prešiel svojou vlastnou šikanou a aj o tom, ako mu Andy Warhol dal prácu vo svojom časopise.
Prečo ste ako miesto výstavy zvolili práve Pálffyho palác?
Kultúra je na Slovensku veľmi málo podporovaná. Ak aj máte dobrý projekt, tak narážate na rôzne prekážky, kde musíte hľadať cestičku. Výstavu sme museli urobiť v tomto roku. V čase, keď sme uvažovali o Slovenskej národnej galérii, nebolo jasné, či dostane dotáciu. Keby sa tak stalo, tak by ju zavreli na najbližších päť rokov, kvôli všetkým možným renováciám a my sme si nemohli dovoliť riskovať.
Mali ste možnosť sa s Davidom stretnúť, komunikovať s ním, aký je podľa vás človek?
David veľmi vsádza na ľudskosť. To znamená, že bolo veľmi dôležité aby sme si s ním sadli po ľudskej stránke, keď sme za ním prišli s myšlienkou prezentovať projekt a myslím si, že na základe toho sa v podstate aj rozhodol.
Nie je namyslený, predsa len spolupracoval so svetovými celebritami?
Vôbec, práve naopak. Väčšinou je to tak, že keď človek dosiahne istú métu, tak si už nemusí nič dokazovať. On je naozaj veľmi skromný.
Na čom novom aktuálne David pracuje? Možno aj v súvislosti s ďalšou možnou výstavou na Slovensku.
David neustále pracuje na nových veciach. Posledných desať rokov už opúšťa komerciu a naozaj sa venuje len umeniu. Poslednú sériu, ktorú uviedol, bola séria kvetín - desať zátiší, tiež chystá pokračovanie potopy sveta, čo bude trilógia, takže sa máme na čo tešiť.
Koho plánujete na Slovensko priniesť najbližšie?
Bavili sme sa už o nejakých menách, ale nebudeme zatiaľ konkretizovať. Koncept je nastavený rovnako, to znamená, že bude to svetové meno, veľký umelec a hlavne je dôležité, aby miešal estetiku reklamy s umením, s módnou fotkou. Akú formu zvolíme sa dosť bude odvíjať aj od umelca.
Výstava Davida LaChapella s názvom Lost and Found bola pre veľký úspech predĺžená až do 15. novembra. Pozrieť si ju môžete v Pálffyho paláci v Bratislave, denne, vrátane pondelka v mimoriadnych otváracích hodinách od 11,00 do 20,00. Vstupné je 4 eurá. Viac info o výstave nájdete na www.gmb.sk.