SME
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda

Čím kúriť? Ak môžete, tak najlepšie drevom

Rozhodnutie vlastníkov rodinných domov je zvyčajne kompromisom medzi komfortom, dostupnosťou a cenou. Koľko však skutočne zaplatíte?

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Zorientovať sa v cene palív pre vykurovanie rodinných domov nie je najjednoduchšie. Niektoré ceny sa uvádzajú za kilowatthodinu, iné za tonu, kubický či priestorový meter.

Chcete aj vy ušetriť na kúrení? Prečítajte si naše rady...

Aby ich bolo možné porovnať, treba poznať nielen skutočnú výhrevnosť paliva, ale aj účinnosť energetického zdroja, ktorý použijete pre ich premenu na teplo. Navyše, kým pri elektrine môžete počítať s tým, že všetka sa bez strát premení na teplo, starší kotol na pevné palivo vytrúsi cez komín až polovicu energie uloženej v dreve. No aj napriek tomu môže byť kusové drevo tým najlacnejším palivom na trhu.

Elektrika je drahá

Čím menej tepla v domácnosti spotrebujete, tým zaujímavejším zdrojom je elektrická energia. Lacnými výhrevnými telesami ju možno premeniť bez strát na teplo a plynule regulovať v plnom rozsahu tak, aby sa pasívny či nízkoenergetický dom neprekuroval. Cenová politika je nastavená, aby motivovala spotrebiteľa čerpať energiu v hodinách nízkeho dopytu po energii.

info
Elektrická energia
 • Cena: napríklad 0,0602 alebo 0,1402 eura za kilowatthodinu (nízka, vysoká tarifa, ceny sa rôznia podľa dodávateľa)
 • Plusy a mínusy:
  + dostupnosť
  + neobmedzená regulovateľnosť
  + 100-percentná účinnosť
  - vysoká cena

S elektrickým vykurovaním je výhodnejšie počítať už pri stavbe či rekonštrukcii domu, aby bola zaistená rovnomerná distribúcia tepla v miestnosti. Do drahších energetických zdrojov sa vyplatí investovať iba vtedy, ak prinesú znásobenie účinnosti. Príkladom sú tepelné čerpadlá, ktoré využijú elektrinu na to, aby koncentrovali latentné teplo zo vzduchu, vody a pôdy v okolí domu.

Všetky výhrevné telesá, ktoré premieňajú elektrickú energiu na teplo majú rovnakú účinnosť. Ak vás niekto nahovára na drahé infračervené panely, zvážte aj investíciu do podlahového či stenového vykurovania. Teplo bude v miestnosti rozložené rovnomernejšie. Propagovanú odlišnosť tepla z infračervených panelov nepocítite.

Ako sme rátali: napríklad ZSE účtujú pri tarife DD4 pre akumulačné a hybridné vykurovanie v nízkej tarife 0,0602 eura za kilowatthodinu spotrebovanej energie, vo vysokej tarife poskočí sadzba na 0,1402 eura /kWh. Pre priamovýhrevné vykurovanie je určená tarifa s DD5 s cenami 0,4360 / 0,0546 eura /kWh. Koľko účtujú ďalšie spoločnosti, možno nájsť v cenníkoch na ich webových stránkach. Napríklad SSE účtujú v tarife DD4 nižšiu cenu ako ZSE a podobne. Výpočet nákladov na kúrenie je tak trochu lotériou, pretože nedokážete vopred vyhodnotiť, koľko energie miniete vo vysokej a nízkej tarife.

Plyn ponúka komfort

Popularitu a veľké rozšírenie v domácnostiach si plyn získal nízkymi, dotovanými cenami v období plynofikácie, odkedy jeho ceny nepretržite rastú.

info
Plyn
 • Cena: 0,0461€ za kilowatthodinu
 • Plusy a mínusy:
  + komfort
  + vysoká účinnosť
  + dobrá regulovateľnosť
  - neustále rastúca cena

Ponúka takmer rovnaký komfort ako elektrická energia, avšak väčšina tepelných zdrojov sa nezaobíde bez komína. Premena na teplo je dobre regulovateľná a každé úsporné opatrenie v domácnosti sa merateľne prejaví na spotrebe. Z pohľadu palív je pre väčšinu domácností na vidieku nepísaným štandardom.

Atmosférické kotly spaľujúce zemný plyn dosahujú 93-percentnú účinnosť, kondenzačné kotly v nízkoteplotnej prevádzke dokážu využiť 109 percent spalného tepla tým, že pri kondenzácii odoberajú teplo obsiahnuté v spalinách. Ekonomickú prevádzku domu je možné dosiahnuť nielen zateplením, ale prechodom na nízkoteplotné podlahové či stenové vykurovanie.

Ako sme rátali: SPP vo vykurovacej tarife D3 účtuje 0,0461 eura za kilowatthodinu energie. Ak však prečerpáte objemový limit, všetok plyn zaplatíte cenou pre vyššiu tarifu D4, to je 0,0488 eura. Nepísaným pravidlom je, že čím viac plynu miniete, tým vyššiu tarifnú cenu zaň platíte. Posledné zvýšenie ceny plynu bolo v júli – išla nahor o sedem percent. Do konca roka sa počíta s ďalším rastom ceny.

Pelety chcú automatiku

Cenovo vyrovnanou alternatívou ku kúreniu plynom sú pelety. Sú rovnocennou náhradou v lokalitách, kde nie je možné zriadiť plynovú prípojku a spotrebiteľ je ochotný investovať do automatického kotla s elektronickou reguláciou.

info
Pelety
 • Cena: 0,0379 € za kilowatthodinu
 • Plusy a mínusy:
  + komfort pri automatickom kotli
  + regulovateľnosť
  - neprimerane vysoká cena
  - nutnosť skladovania

Jednoduchšie kotly majú násypník s kapacitou na niekoľko dní kúrenia, šikovnejšie kotly si po celú sezónu poradia so silom umiestneným vedľa kotolne či s peletami sypanými v skladovacej miestnosti.

Pelety sa vyrábajú tlakovým lisovaním drvenej dreviny či agromateriálu v súlade s normami, aby sa zaistil neprerušený chod kotlov pri ich spaľovaní. Aj keď sú propagované ako lokálny ekologický zdroj, pravda je iná. Ich výroba je náročná na spotrebu energie a vyrobené pelety putujú kamiónmi naprieč Európou.

Ako sme rátali: ak pri priemernej výhrevnosti 19 GJ/t počítame s priemernou cenou 200 eur za tonu, každá kilowatthodina energie uskladnenej v peletách spotrebiteľa vyjde na 0,0379 eura. Pri 92-percentnej účinnosti kotla vyjde každá kilowatthodina vyrobeného tepla na 0,0411 eura. K tomu treba pripočítať náklady na prepravu a skladovanie. Cena peliet je k použitej surovine neúmerne vysoká a zohľadňuje akúsi luxusnú spoločenskú prirážku za komfort a módu.

Brikety nahradia drevo

Drevenú drvinu, štiepku a agromateriál hrubšej zrnitosti lisujú spracovatelia do brikiet rôznych tvarov, aby znížili objem paliva na minimum, umožnili ho spaľovať vo všetkých typoch ohnísk a zjednodušili s ním manipuláciu.

info
Brikety
 • Cena: 0,032 € za kilowatthodinu, bez zohľadnenia účinnosti kotla
 • Plusy a mínusy:
  + stabilná výhrevnosť
  + málo popola
  + možnosť spaľovania v bežných peciach
  - manipulácia

Výsledkom sú brikety rôznej hustoty, ktoré sú drahšou alternatívou ku kusovému drevu.

Drahšie brikety sú bezprašne balené do individuálnych balíčkov pre jednoduchú manipuláciu, lacnejšie sú lámané vo vreciach či veľkoobjemových vakoch. Keďže sa ich cena odvíja od hmotnosti, nie je veľmi dôležité, aká je ich hustota. Kúrenie s briketami však vyžaduje trochu citu, pretože pri zohriatí v peci naberajú na objeme.

Ako sme rátali: pri briketách z dreva môžeme počítať s výhrevnosťou 18 GJ/t a priemernou cenou 160 eur za tonu. Za každú kilowatthodinu obsiahnutej energie zaplatí spotrebiteľ 0,032 eura. Brikety zo slamy majú priemernú cenu 130 eur za tonu a výhrevnosť 17 GJ/t, čo sa premietne do ich výhodnejšej ceny 0,027 eura za kWh.

Do skutočnej ceny energie však treba premietnuť aj účinnosť spaľovania v ohniskách. Kozubová vložka má pri plnom nominálnom výkone 50-percentnú účinnosť, prehorievací kotol na pevné palivo 65 percent a splyňovací kotol 80 percent. To zvýši cenu energie o 20 až 50 percent.

Drevo je najlacnejšie

Palivové drevo je najlacnejším zdrojom energie, vyžaduje však fyzickú zdatnosť pri jeho príprave a manipulácii.

info
Kusové drevo
 • Cena: 0,01499 € za kilowatthodinu, bez zohľadnenia účinnosti kotla, buk
 • Plusy a mínusy:
  + nízka cena
  + ekologický zdroj
  - nutnosť sušenia a skladovania
  - náročné na spracovanie a manipuláciu

Slovensko je hornatou krajinou s bohatstvom lesov, ktoré sú miestnym obnoviteľným zdrojom paliva. Do pecí putuje drevná hmota, ktorú nie je možné zužitkovať na rezivo.

Nevýhodou je, že surové drevo treba zbaviť podstatnej časti vody, čo trvá rok či dva v závislosti od jeho spracovania. Guľatinu treba narezať, rozdeliť na klátiky, poukladať a skladovať až do vysušenia. Ak ste ochotní priplatiť si, môžete to nechať na pleciach spracovateľov.

Ako sme rátali: Štátne lesy pýtajú za kubický meter surového smrekového dreva 25 eur. Pri objemovej hmotnosti 430 kg/m3 a výhrevnosti 12,5 GJ/t zaplatíte za kilowatthodinu energie obsiahnutej v dreve 0,01674 eura. Pri bukovom dreve s cenou 42 eur za kubický meter s objemovou hmotnosťou 770kg/m3 a výhrevnosťou 13,1 GJ/t vyjde kilowatthodina na 0,01499 eura. Výpočet kalkuluje s vysušením drevnej hmoty na 25 percent vlhkosti. Cenu treba upraviť o účinnosť kotla rovnako ako pri briketách a hodnotu vlastného času stráveného pri príprave.

Palivové drevo však možno získať lacnejšie samovýrobou v lesoch alebo prostredníctvom deputátu, či kúpy v miestnom urbariáte. Samovýroba palivového dreva je zaužívaný termín pre prihotovenie dreva podľa inštrukcií alebo pod dohľadom pracovníka Štátnych lesov. Namiesto toho, aby ste išli s nákladiakom do skladu lesov a nechali si naložiť drevo, idete do lesa a pripravíte si ho tam. Podľa aktuálnej ponuky to môžu byť zvyšky po ťažbe, ktoré sú už na zemi, alebo to môžu byť označené stromy na koreni (napríklad pri preriezke a podobne). Ceny v prípade kúpy cez deputát sú zhruba polovičné ako zo skladu.
Najdrahšie nakúpite u obchodníkov s palivovým drevom, ktorí ponúkajú metrovicu či štiepané drevo na paletách. Ich vysoké ceny sú maskované za objemové množstvá v priestorových kubických metroch a priestorových sypaných kubických metroch. Zdrojom palivového dreva môže byť aj píla či drevársky spracovateľský závod, ktorý odpredáva piliarske odrezky.

Uhlie kombinujte

Je fosílnou alternatívou k palivovému drevu s možnosťou spaľovania v širokej škále pecí určených pre tento typ paliva.

info
Uhlie
 • Cena: 0,0348 eura za kilowatthodinu (hnedé); 0,0272 (čierne), bez zohľadnenia účinnosti kotla
 • Plusy a mínusy:
  + vysoká výhrevnosť
  - nutnosť skladovania
  - manipulácia
  - obmedzené zásoby

Vysoká objemová hmotnosť, nutnosť skladovania a prašná manipulácia motivuje spotrebiteľov kombinovať ho s palivovým drevom, čím dosahujú vysokú výhrevnosť a dlhší interval medzi prikladaniami. Jeho spotreba je na ústupe.

Uhlie možno s vyšším komfortom spaľovať v peciach so zásobníkom. Ekohrášok je granulátom normovanej veľkosti, balené uhlie do zásobníkov stojí viac ako voľne sypané. Pre čistejšiu a jednoduchšiu manipuláciu siahajú predajcovia po rôznych veľkoobjemových baleniach, ktoré možno ramenom vyložiť na miesto skladovania bez nutnosti ďalšieho prehadzovania.

Ako sme rátali: uoľné sklady pýtajú za tonu hnedého uhlia kocka bilina 145 eur za tonu. Pri výhrevnosti 15Gj/t možno kalkulovať s cenou 0,0348 za kilowatthodinu obsiahnutej energie. Pri čiernom uhlí je priemerná cena 189 eur za tonu s výhrevnosťou 25 GJ/t, čo prináša aj nižšiu cenu 0,0272 eur/kWh. Ceny treba opäť prepočítať podľa efektívnosti spaľovania kotlov.

ico

Ktorí pomocníci uľahčia prácu s drevom

Ako veľmi sa nadriete pri chystaní palivového dreva na zimu, záleží hlavne na technike a nástrojoch, ktoré používate.

Kolísková píla na palivové drevo si vyžaduje pri pílení omnoho menej námahy ako stolový cirkulár. Dôležitý je dôkladne nabrúsený pílový kotúč. Pri domácom brúsení bez prípravkov sa rýchlo stane, že z celkového počtu zubov píli iba polovica, pretože sú kratšie ako ostatné.

Elektrická reťazová píla s dostatočne výkonným motorom je pri krátení podstatne ľahšia ako benzínová, ktorá je neoceniteľná v hore či na lúke. Osvojte si bezpečnú techniku pílenia a udržujte rezné ústrojenstvo v špičkovom stave.

Lacné hoby sekery nepomôžu
Aj v dobrej štiepacej sekere sa ukrýva tajomstvo toho, ako sa príliš nezapotiť. Štiepacia sekera získa pri štiepaní silu 35-stupňovým uhlom ostria, naleštenou či potiahnutou čepeľou a telom, ktoré sa smerom k hlave zužuje pre jednoduchšie vyťahovanie z klátu. Je výhodné, ak je jej ťažisko v úrovni päty ostria. Lacné hoby sekery sú pre štiepanie nevhodné, po nabrúsení sa viac hodia na odvetvovanie kmeňov. Aj pri sekere platí, že jej ostrie treba pravidelne brúsiť a na každú prácu treba inú veľkosť.

Drahá hračka?
Aj štiepačky dreva dokážu uľahčiť prácu. Horizontálne hydraulické sú tým najslabším, čo nájdete v ponuke predajcov, drahšie vertikálne si trúfnu aj na väčšie kusy. Veľkej popularite sa tešia štiepačky s rotujúcim skrutkovitým hrotom, ktorých práca je podstatne rýchlejšia. Výhodné sú hlavne na štiepanie guľatiny skrátenej na dĺžku polien. Pomoc štiepačky však komplikuje jeden zásadný fakt – kusy dreva do nej treba zodvihnúť a naložiť.

Náš tip

Čo bude stačiť
Bežná výbava na prípravu palivového dreva zahŕňa:
- benzínovú pílu (na ťažbu okolo 650 eur, na odvetvovanie okolo 250 eur),
- cirkulár na pílenie naštiepanej metrovice (okolo 300 eur),
- kvalitné sekery, štiepacie kladivo a kliny (zhruba 180 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 2. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 3. Aké typy cukrovky poznáme?
 4. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 5. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 6. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 7. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 732
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 090
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 579
 4. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 029
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 949
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 721
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 399
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Majonézová zapekačka
 2. Martina Hilbertová: Priväzovanie detí v nemocniciach je podobné ako za komunizmu
 3. Michael Achberger: 7 dôvodov, prečo na jar chudneme ľahšie
 4. Lívia Hlavačková: Ktoré lieky pomáhajú a ktoré sa len tvária? Takto funguje náš mozog
 5. Michael Achberger: Čo sa stane s telom, keď prestane chudnúť?
 6. Lívia Hlavačková: Ako rozoznať liek od výživových doplnkov a homeopatík? Na toto si dávajte pozor
 7. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú.
 8. Martina Paulenová: Na čo som myslela tesne po pôrode?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 842
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 732
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 687
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 505
 5. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 5 756
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 755
 7. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 894
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 946
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťZatvoriť reklamu