Aké vírusy nám hrozia?
„Chrípku spôsobuje chrípkový vírus typu A, B alebo C. Najčastejším pôvodcom chrípkových epidémií je vírus A – H1N1 a H3N2, ktorý je spolu s vírusom typu B súčasťou očkovacej látky,“ tvrdí imunoalergiologička Katarína Prekopová. U dospelých:
Ochorenie sa šíri z človeka na človeka ako kvapôčková infekcia – pri kýchaní, kašľaní alebo nepriamo, kontaktom s infikovanými predmetmi. Má pomerne krátke inkubačné obdobie, v priemere 24 až 48 hodín. Infikovaní pacienti môžu nakaziť ostatných deň predtým, než sa u nich prejavia klinické príznaky, a päť až sedem dní po vypuknutí ochorenia.
Príznaky ochorenia
Chrípka sa prejavuje ako akútne horúčkovité ochorenie s rôznymi prejavmi – od miernej únavy a nevoľnosti, cez bolesti svalov, kĺbov, nádchu až po vážnejšie prejavy, ktoré súvisia s postihnutím dýchacieho systému. Môže to byť suchý dráždivý kašeľ, silné bolesti hrdla a sťažené dýchanie. U niektorých pacientov sa môžu prejaviť aj tráviace ťažkosti.
Keď cítite, že na vás „lezú“ príznaky prechladnutia, vyskúšajte domáci recept inšpirovaný tradičnou indickou medicínou. Povarte 10 minút vo vode lyžičku strúhaného zázvoru a lyžičku mletej škorice a lyžičku sladkého drievka. Ak nezoženiete sladké drievko, tak povarte aspoň zázvor so škoricou. Môžete osladiť medom. Teplý vývar pite každé tri hodiny, kým sa nebudete cítiť lepšie.
Možné komplikácie
„Keďže chrípka celkovo oslabí organizmus, stav pacienta sa môže skomplikovať vzniknutím ďalšej bakteriálnej infekcie,“ varuje Katarína Prekopová. Tá môže spôsobiť zápal ucha, prínosových dutín alebo bakteriálny zápal pľúc.
Medzi najvážnejšie zdravotné komplikácie, ktoré sú spojené s týmto ochorením, patria vírusový zápal pľúc, postihnutie nervového systému a zápal srdcového svalu.
Varovné príznaky
signalizujúce, že treba ísť k lekárovi
U detí:
zrýchlené alebo sťažené dýchanie
modrastá farba kože a pier
nedostatočný príjem tekutín
spomalené reakcie na podnety
prechodné zlepšenie chrípkových prejavov s následným výrazným zhoršením stavu
dýchacie ťažkosti
bolesť alebo tlak na hrudníku
zmätenosť
veľmi silné, pretvávajúce vracanie
Pre koho je vhodné očkovanie?
Podľa Kataríny Prekopovej je očkovanie proti chrípke stále tou najúčinnejšou prevenciou. „Očkovať by sa mal každý, kto chce zredukovať riziko tohto ochorenia,“ tvrdí imunoalergiologička a dodáva, že očkovanie je najviac potrebné u ľudí so zvýšeným rizikom vzniku rôznych komplikácií spojených s chrípkou a u tých, ktorí sa o takýchto pacientov starajú.
Očkovania sa nemusia obávať deti staršie ako 6 mesiacov, tehotné ženy, starší ľudia ani pacienti s rôznymi chronickými ochoreniami, ako sú astma, diabets, epľúcne, obličkové a onkologické ochorenia.
Naopak, očkovanie nie je vhodné u osôb s precitlivenosťou na látky obsiahnuté vo vakcíne a na vajcovú bielkovinu. Odkladá sa u pacientov, ktorí trpia na akútne infekčné alebo horúčkovité ochorenie. U tých, ktorí majú výrazne oslabenú imunitu, môže byť účinok očkovania nedostatočný.
Posilnite si imunitu
Na posilnenie imunitného systému je vhodné zvýšiť príjem vitamínov, najlepšie v čerstvom ovocí a zelenine a dbať na dostatočný príjem tekutín. Ak vám zloženie stravy nezaručuje dostatočný príjem vitamínov, môžete si pomôcť aj výživovými doplnkami, ktoré by okrem vitamínu C mali obsahovať aj zinok a selén.
Preventívne režimové opatrenia:
zakryte si nos a ústa, keď kýchate, po vysmrkaní odhoďte vreckovku do odpadu
vyhnite sa dotýkaniu očí, nosa a úst rukami
snažte sa vyhnúť kontaktu s chorými ľuďmi
umývajte si často ruky vodou a mydlom
ak sa u vás prejavia chrípkové príznaky, ostaňte doma minimálne 24 hodín po tom, ako odznie teplota
snažte sa vyhnúť počas ochorenia kontaktu s inými ľuďmi maximálne, ako je to možné
Vhodná liečba
V ľahkých prípadoch stačí podľa Kataríny Prekopovej pokojový telesný režim, dostatočný príjem tekutín a symptomatická liečba antipyretikami, ktoré znižujú teplotu a potlačia bolesti hlavy, svalov a ďalšie príznaky chrípky.
Vhodné je pritom znižovanie teploty až nad 38 stupňov Celzia. Nižšie teploty nie je dobré znižovať, lebo tým potláčame vlastnú obrannú reakciu organizmu. V závažných prípadoch alebo u rizikových pacientov sa predpisuje liečba virostatikami, ktoré blokujú rozmnožovanie vírusov.
Životospráva
Základnou podmienkou účinnej prevencie je zdravý a otužilý organizmus, ktorý má oveľa väčšiu šancu ubrániť sa infekcii než oslabený organizmus.
Dobré je držať sa v životospráve týchto zásad:
dbať na pravidelný telesný pohyb,
udržiavať čistotu v priestoroch, kde bývame a pracujeme,
dopriať si dostatok spánku a odpočinku,
jesť pestrú stravu so zastúpením všetkých dôležitých živín,
obliekať sa primerane k počasiu
Zdroj: chripka.cz