Zvyšovať a podporovať imunitu by sme mali počas celého roka. „Vývoj infekčného ochorenia je vlastne výsledkom interakcie dvoch proti sebe stojacich procesov. V prvom rade je to snaha napadnutého jedinca zbaviť sa infekčného pôvodcu choroby a na druhom mieste je to zápas mikroorganizmov s účinnými mechanizmami imunity v boji o svoje prežitie.
Prežitie mikroorganizmov v tele človeka závisí predovšetkým od ich schopnosti unikať z dosahu imunitného systému alebo vzdorovať jeho obranným mechanizmom, čo je u každého jedinca individuálne,“ vraví klinická imunologička a alergiologička Katarína Bergendiová.
Pomoc v poslednej chvíli
Ľudia si často spomenú na imunitu, až keď je neskoro a ochorenie je na svete. Budovanie imunity je pritom dlhodobý proces a závisí od viacerých faktorov, ktoré súvisia so životným štýlom. „V poslednom období ľudia málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresovaní a majú nedostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu.
Dôsledkom toho je znížená telesná zdatnosť, malá otužilosť, vyčerpanosť a znížená odolnosť proti chorobám. Zdravý životný štýl je alfou a omegou. To znamená, že prácu by sme mali kompenzovať piatimi známymi S – zdravá Strava, dostatok Spánku, Smiechu, Športu a Spokojný život v kruhu svojich blízkych,“ dodáva imunologička.
Čo však robiť, keď sme už ochoreli? Dá sa podporiť imunita „v poslednej chvíli“? V prípade miernej infekcie a ako prevencia sú vhodné voľnopredajné prírodné prípravky na podporu imunity. Účinné sú rôzne glukány, ktoré stimulujú imunitný systém človeka. „Zlepšená imunita sa prejavuje v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým alebo psychickým stresom. Okrem týchto imunomodulačných účinkov betaglukán znižuje cholesterol, pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku a zlepšuje profil krvných lipidov,“ dodáva odborníčka.
Imunitu ovplyvňujú aj viaceré vitamíny, predovšetkým C, E, betakarotén. Vitamíny prijímané umelo slúžia na prevenciu hlavne v obdobiach, keď organizmus nemá dostatočné množstvo vitamínov v strave, teda v zime a na jar, a pomáhajú pri liečbe chrípky i nachladnutia ako napríklad vitamín C.
„Na tabletky treba myslieť len ako na poistku, pretože zdravá a pestrá strava, ktorá obsahuje čerstvú zeleninu a ovocie, prispieva k lepšej funkcii imunitného systému. To, čo v tabletkách pôsobí izolovane, v mrkve či jablku pôsobí komplexne spolu s ostatnými prírodnými zložkami. Enzýmy, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine, spolupracujú pri transporte vitamínov, a preto sú vitamíny účinnejšie. Zároveň sú ľahšie vstrebateľné, telo ich dokáže efektívnejšie využiť a nehrozí pri nich predávkovanie,“ hovorí imunologička Katarína Bergendiová.
Imunita a tehotné ženy
„Tehotenstvo je pre väčšinu žien najkrajším, takmer zázračným obdobím života, i keď z fyzického hľadiska so sebou nesie aj mnoho obmedzení a nepríjemností. Žena už nemá telo len pre seba a vyvíjajúce sa embryo obrazne povedané rozpúta hormonálnu búrku. Navyše jej telo pocíti za deväť mesiacov obrovské zmeny. Hormonálne výkyvy v tele, ktoré sú v tehotenstve a potom aj v šestonedelí úplne prirodzené, majú často negatívny vplyv na imunitu tehotnej ženy, pričom ju predisponuje k vyššiemu výskytu infekcií horných dýchacích ciest,“ vraví klinická imunologička a alergiologička Katarína Bergendiová. V tehotenstve sa objavuje takzvaná hormonálna nádcha, ktorá sa prejavuje vodnatým výtokom z nosa alebo zdurením nosovej sliznice. Takéto prostredie je potom obzvlášť vhodné na rozmnožovanie baktérií a vírusov. Na podporu imunity sa preto odporúča používať prípravky, ktoré sa nevstrebávajú priamo do krvi.
Foto: Stock.XCHNG
Alergia či nádcha?
Veľká pozornosť sa v súvislosti s imunitou venuje aj črevnej mikroflóre a jej priaznivému ovplyvňovaniu probiotikami. Tieto živé kultúry mikroorganizmov najčastejšie laktobacilov a bifidokatérií, pôsobia preventívne proti infekciám čreva, normalizujú črevnú flóru a majú ochranný účinok proti alergiám.
V sychravom počasí sa môže stať, že nerozoznáme, či nás trápi nádcha, alebo alergia. Smrkáme, kýchame a nič nám nezaberá. „Nos a oči sú časti tela, ktoré alergia postihuje najčastejšie. Alergická nádcha je v podstate zápal nosa, vyvolaný alergénom. Príznaky sa veľmi podobajú obyčajnej nádche.
Spočiatku začínajú svrbieť nos, podnebie, hrdlo a oči, potom sa objavujú tri základné prejavy – kýchanie, vodnatý výtok z nosa a upchaný nos. Veľmi často sa k alergickej nádche pripája aj postihnutie očí, keď sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky.
Pri sezónnej nádche sú príznaky podľa výskytu jednotlivých peľov, pri celoročnej rinitíde sa môže alergická nádcha vyskytovať s rozličným stupňom závažnosti po celý rok,“ dodáva Katarína Bergendiová. V prípade alergickej nádchy musíme najskôr odstrániť alergén, inak príznaky neprestanú.
Homeopatická pomoc
Prevenciou infekčných ochorení sa zaoberá aj homeopatia. Pôsobenie na oslabený organizmus súvisí s najrôznejšími faktormi, ktoré na nás vplývajú. „Za oslabenie obrannej schopnosti organizmu môže každá negatívna informácia. Týka sa to vzťahov, prijímaných látok vrátane jedla, vhodnosti odievania sa podľa počasia.
Je len otázne, na ktorý z uvedených faktorov je určitý organizmus citlivejší a nakoľko je oslabujúci faktor silný alebo opakovaný. Ako príklad uvediem človeka, ktorý mešká na stretnutie, je hladný a ešte aj prší. Dáždnik zabudol a, samozrejme, ešte sa mu podarí šliapnuť do mláky a zamočiť si ponožky. Prezliecť sa nemôže, hnev, ktorý sa v ňom kumuluje, len zhoršuje celú situáciu a do dvoch dní je viróza tu,“ uvádza lekárka a homeopatka Danuša Siveková.
Homeopatia využíva lieky, ktorých účinky sú podobné ako daný prejav tela. Pôsobenie je však celkom opačné, pomáha naštartovať obranné mechanizmy organizmu. Lieči súbor príznakov, pomocou ktorých sa prejavuje porucha tela. Podobne je to aj pri podpore imunity.
„Základom prevencie je zdravý spôsob života v psychickej aj vo fyzickej oblasti. Každá aj malá zmena sa môže odzrkadliť v poruchách obranyschopnosti, a práve tu hrá homeopatia dôležitú úlohu. Nevieme síce, ako homeopatia účinkuje, ale vieme, že po podaní najpodobnejšieho lieku na ochorenie pre daný organizmus sa navodí zdravá reakcia imunity. Na druhej strane aj kyselina acetylsalicylová, známa ako acylpyrín, sa roky používala na odstránenie horúčky, zápalu a bolesti, a až v roku 1985 sa podarilo zistiť, ako vlastne účinkuje,“ vraví Danuša Siveková.
Homeopatické lieky sa vyrábajú z rastlín, minerálov, niektorých zvierat a ich častí. Podaním správneho lieku najpodobnejšieho pre daného jedinca, ktorý je pripravený presným postupom riedení a následnej dynamizácie, sa pomôže uzdraveniu. Homeopatiká sa môžu užívať spolu s chemicky aktívnymi látkami. Existujú dokonca zložené prípravky klasických a homeopatických látok, ktoré si môžete kúpiť aj v lekárni. Aplikovať by sme ich mali čo najskôr, kým je organizmus schopný naštartovať vlastnú imunitu.