Nedávno mi volala kamarátka, či nepoznám nejakú dobrú cestovnú kanceláriu. Pre jej starých rodičov. „Každý rok chodia niekam a hľadajú výhodnú ponuku do zahraničia,“ vysvetľuje Zuzana. Čo na tom, že im ťahá na osemdesiatku, každý rok sa vyberú na spoločnú dovolenku. Ale nie hocikam, nesmie ísť o žiadne ležanie na pláži, to by bola nuda!
Ideálne sú pre nich poznávacie zájazdy, aby čo najviac videli a zažili. Áno, vážne hovoríme o manželskom páre, ktorý je už v dôchodku. Možno si hovoríte, no dobre, to je pekné, lenže mnohých vo vysokom veku už sužujú choroby, a keby aj nie, výška dôchodku väčšine penzistov nedovoľuje vycestovať kamkoľvek. To však ešte neznamená, že sú odsúdení odsedieť si starobu doma alebo v domove dôchodcov bez akejkoľvek aktivity.
„V horlivé práci býti“
Vedeli ste, že aktívnejší ľudia žijú dlhšie? Ladislav Hegyi spomína v publikácii Klinické a sociálne aspekty ošetrovania starších ľudí, že práve tento fakt môže byť jedným z dôvodov, prečo ženy žijú dlhšie. Veď pracovné angažmán, keď sa starajú o domácnosť a partnera, pretrváva často až do veku nad 80 rokov. Potvrdzuje to aj citát Jana Amosa Komenského: „Podstata dlouhověkosti jest nežíti v zahálce, nýbrž stále býti v horlivé práci.“
Každý človek je iný, niekto bude naozaj len pasívne čakať na koniec, iný zostane aktívny aj v starobe. Od čoho to závisí? „Veľmi záleží na spôsobe života, akým ľudia žili, než zostarli. Ak boli aktívni, snažia sa takí zostať väčšinou po celý život, aj v starobe. Mám teraz osemdesiatsedemročného klienta, ktorý celý život športoval, založil na Slovensku vodáctvo a dodnes príliš neobsedí na jednom mieste – zapája sa do spoločenských akcií a napriek tomu, že už chodí veľmi ťažko, každý deň ho vidíme na prechádzke a vždy ráno aj večer cvičí,“ opisuje Renáta Biksadská, ktorá pracuje ako sociálna pracovníčka v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov Kaštieľ v Stupave.
Na chuti do života sa, samozrejme, odráža aj to, či môže senior jeseň života tráviť pri životnom partnerovi. Ak zostane starý človek sám, je dôležité, aby cítil, že má okolo seba ľudí, ktorým na ňom záleží. „Keď vidí, že ho má rád niekto, kto je aktívny, snaží sa mu prispôsobiť a nezostane nečinne sedieť. Ale ak má pri sebe niekoho, kto príde domov z práce a ľahne si k televízoru, tiež sa mu väčšinou prispôsobí,“ vysvetľuje Biksadská.
Pomôže technika
Starostlivosť o seniora v pohodlí domova
Moderná éra prináša vďaka technike novú formu sociálnej starostlivosti. Ak sa bojíte o svojho starkého, kým ste v práci, pomôcť môže takzvaný elektronický strážca seniorov. Za tento nápad získala začiatkom októbra spoločnosť YMS ocenenie IT projekt roka 2011. Ide o zariadenie podobné mobilnému telefónu, ktoré má v sebe zabudovaný alarm. Po jeho stlačení môže dispečer vyslať na miesto okamžitú pomoc, pretože vďaka mobilnému strážcovi vie ihneď lokalizovať, kde sa senior nachádza.
Okrem toho môže starší človek s týmto zariadením telefonovať a posielať SMS správy aj na iné telefóny. Niečo podobné priniesol do Severnej Ameriky aj Philips, len s tým rozdielom, že seniori majú svojho „záchrancu“ stále na krku, pretože je vodotesný. Pri páde prívesok automaticky zalarmuje dispečera. Doplnkom k tejto službe bude najnovšie aj špeciálna mobilná aplikácia, určená pre príbuzných, ktorí sa o seniora starajú. Keby sa ich blízkemu čokoľvek stalo, budú o tom vďaka prepojeniu na opatrovateľský prívesok ihneď telefonicky informovaní.
Mobilná aplikácia bude vedieť tiež vyhodnotiť, kto z rodinných príslušníkov sa nachádza k seniorovi najbližšie a bude obsahovať aj kalendár, ktorý poskytne prehľad o tom, kto a kedy ho navštívil. Ak si napriek dnešným technickým vymoženostiam chcete byť istí, že váš rodič alebo starý rodič je v bezpečí, môžete mu objednať opatrovateľskú službu, prípadne ho cez deň umiestniť do denného stacionára, ktorý funguje podobne ako materská škôlka – ráno tam starkého privediete a oni sa oňho postarajú, kým ste v práci.
Nevýhodou je, že takýchto zariadení nie je veľa a sú pomerne finančne náročné. Kedy treba rozmýšľať o zariadení pre seniorov s kompletnou starostlivosťou? „Záleží na diagnóze. Keď už má človek pokročilú demenciu, nie je dobré nechať ho samého doma, pretože to môže byť preňho veľmi nebezpečné,“ upozorňuje Renáta Biksadská.
Správna motivácia
Niektorým starým ľuďom sa do nových aktivít veľmi nechce, preto ich treba vedieť správne motivovať. Renáta Biksadská radí: „Snažte sa zistiť, čo váš starký robil rád, keď bol mladý. Možno ku svojej záľube stratil vzťah, tak mu ju skúste podať hravou formou.“ Odborníčka spomína, že starí ľudia majú často zaužívané maniere, potrebujú, aby ste ich na danú činnosť prehovárali a ťahali.
„Ukážte svojmu blízkemu, aký je dôležitý a hlavne ho nepodceňujte. Vymyslite mu nejakú aktivitu, ktorú zvládne. Keď vám pomôže, nezabudnite mu zdôrazniť, ako veľmi vám pomohol a aký je výsledok jeho práce úžasný. Mali sme u nás pani, ktorá nechcela nič robiť a vyhovárala sa na zdravotný stav: „Som po porážke, ochrnutá na pravú stranu a pritom som praváčka. Neviem robiť nič a ani nebudem.“ Dali sme jej za úlohu namotávať pásiky látky do klbka. Napokon sa pri tejto činnosti veľmi uplatnila a tešila sa, aká je užitočná. Ďalší klienti potom z týchto klbiek tkali koberce. Každý u nás robí to, čo vie a v čom je šikovný,“ vysvetľuje Biksadská zo stupavského domova sociálnych služieb.
Pamäťové a iné tréningy
Nezabúdajte, že vo vyššom veku treba zamestnať aj mozog. Na to je výborná napríklad Univerzita tretieho veku, v ktorej sa starší ľudia presvedčia, že zvládnu aj získavanie nových poznatkov. Pamäť však môžete trénovať aj doma spolu s mamou alebo babkou – zahrajte si pexeso, prípadne im podstrčte na lúštenie krížovku alebo sudoku. Odborníčka radí aj iný pamäťový tréning – zadajte seniorovi nejakú úlohu, ktorú by mal splniť za určitý čas.
Napríklad nech každý utorok a štvrtok popolieva kvety. Pre starších ľudí sú mimoriadne vhodné aj rozličné kreatívne činnosti, napríklad pre mužov remeselné zručnosti a pre ženy práca s textilom. Okrem toho ich treba pobádať na prechádzky medzi ľuďmi. „Tak ako deti nemôžu všetok čas tráviť len s dospelými, aj seniori potrebujú byť určitý čas s rovesníkmi.
Takmer v každom meste je dnes nejaký klub dôchodcov, prípadne vývarovne, kde sa môžu stretávať. Poznám staršieho pána, ktorý si chodí po jedlo napriek tomu, že vie veľmi dobre variť. Takto sa dostane medzi ľudí a dokonca si týmto spôsobom našiel už druhú frajerku,“ dodáva s úsmevom Biksadská. Čo sa týka športov, pre ľudí vo vysokom veku sú vhodné najmä prechádzky, ranná rozcvička, ale aj cyklistika. Samozrejme, všetko s mierou a v rámci ich zdravotných možností.