SME
reklama

Kam zmizli staré dievky?

Dnes sa bežne mladé ženy ani po tridsiatke nehrnú do vydaja. Existuje ešte fenomén starej dievky?

Staré dievky boli vždy považované za streštené čudáčky s podivnými záľubami. Zväčša mali povesť žien, ktoré nikto nechcel, a preto zostali na ocot.Staré dievky boli vždy považované za streštené čudáčky s podivnými záľubami. Zväčša mali povesť žien, ktoré nikto nechcel, a preto zostali na ocot.

Keď sa kedysi dievča nevydalo do tridsiatky, hovorilo sa o ňom ako o starej dievke. Stalo sa terčom posmechu či uštipačných poznámok. Staré dievky sa naozaj cítili menejcenné. Dnes sa bežne mladé ženy ani po tridsiatke nehrnú do vydaja a nemajú z toho nijaké komplexy. Alebo áno? Existuje ešte fenomén starej dievky?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najlepšie sedela úloha starej dievky francúzskej herečke Annie Girardotovej, ktorá sa ako slečna Muriel úplne našla vo filme s veľavravným názvom Stará panna.

Najznámejšou starou dievkou v slovenskej histórii je azda spisovateľka Božena Slančíková Timrava. V jej životopise nájdeme vetu: „Nevydala sa, v dôsledku čoho mala celý život existenčné problémy.“ Byť v 19. či začiatkom 20. storočia starou dievkou znamenalo okrem iného zostať živiteľovi rodiny na krku, preto sa otcovia usilovali dcéry čo najskôr dostať z domu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Staré dievky boli vždy považované za streštené čudáčky s podivnými záľubami, chovajúce mačky a vykladajúce si pasians. Zväčša mali povesť žien, ktoré zostali na ocot, lebo ich nikto nechcel. No platí to ešte? Existujú ešte aj dnes ženy označené ako staré dievky? Alebo si len ženy dlhšie užívajú slobodu a vôbec ich to netrápi?

Možno už známe Milky Zimkovej „nemaš chlopa, nemaš pravdy“ dávno neplatí. A Timrava by dnes Anču-Zmiju nevykreslila ako starú dievku, ktorá každému znepríjemňuje život.

Nikdy sa nevydám!

Martina je krásna mladá žena, dnes už šťastne pod čepcom. No keď sa pred pár rokmi ako 24-ročná rozišla so svojím vtedajším priateľom a vyhlásila, že sa nemieni vydávať, bolo z toho zle. „Ajajáj, to som mala telefonáty,“ hovorí Martina, ktorá pochádza z Prešova, ale na čudný „móres“, že sa nevydá, prišla vraj až v Bratislave. Videla totiž, že aj jej kolegyne, rozvedené či slobodné matky, dokážu samy vychovať dieťa a sú spokojné. Tak sa jej to aspoň zdalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

svadba.jpg

Vydať sa, vydať sa, vydať sa. Hrôza z toho, že zostanú starými dievkami, je dodnes hnacím motorom na vstup do manželstva. Slobodné kamarátky môžu len závidieť a čakať, kedy podobné „šťastie“ postretne aj ich.

No jej konzervatívna a navyše prísne katolícka rodina o tom nechcela ani počuť. „Vraj pre rodičov je to hanba, keď majú doma tridsaťročnú starú dievku a čo mi to, prepánajána, napadlo. Ich argumenty boli asi takéto: Tkáčikovie Betka už má druhé a ty si šebe ani poriadneho frajera nenašla!“

Svadba čo najskôr

Treba povedať, že za Martinou sa otočil každý chlap a o nápadníkov nemala núdzu. Netrvalo dlho a našiel sa ten, ktorý si získal jej srdce. „Keď som sa v ošiali zaľúbenosti v Paríži počas víkendového pobytu po piatich mesiacoch známosti zasnúbila, mama takmer odpadla od radosti,“ vraví Martina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Po návrate ma doma už čakal vybavený termín svadby spolu s rezerváciou sály na svadobnú hostinu. Pre istotu v čo najskoršom možnom termíne. Aj keď som sa už vydaju nebránila, zdalo sa mi, že to má poriadne rýchly spád. Mama sa bála, že moje zasnúbenie je len chvíľkový rozmar. Na východe ľudia veľmi dajú na mienku okolia a dievča po dvadsiatke, ktoré sa nedalo na chodníčky vysokoškolské, je už pre mnohých starou dievkou,“ hovorí Martina.

Stará dievka?

Alena je tiež žena, ktorá spĺňa súčasný ideál krásy a pod čepcom ešte nie je, hoci na jeseň bude mať 32 rokov. „Stará dievka? S týmto označením sa, našťastie, takmer vôbec nestretávam. Ani sa tak necítim a ani sa s tým nestotožňujem,“ vraví Alena, ktorá žije v Bratislave, no pochádza zo Šale.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

britget.jpg

Najznámejšou filmovou starou dievkou je Bridget Jonesová, s ktorou sa stotožnili milióny jej diváčok a čitateliek. Som tučná, škaredá a hlúpa, a preto ma muži nechcú? Alebo som štíhla, krásna a príliš múdra a práve preto ma muži nechcú?

„Ale je pravda, že neznášam, keď sa niekto začne starať do toho, prečo nemám partnera, aká musím byť nešťastná a takmer vždy skončí konštatovaním, že teda asi bude chyba vo mne.“ V rodine jej stará dievka nikto nepovie. „Bavíme sa o iných veciach. Okrem toho, čo je to za otázku? Či mám frajera - to áno, to sa ma spýtajú. Ale stará dievka? Tou sa necítim ani náhodou. Je to spojenie, ktoré sa viaže na iné časy, iné zvyky, inú situáciu a s tým, ako dnes žije slobodná tridsiatka, to má pramálo spoločné. To je azda jasné každému na prvý pohľad, takže nechápem, že sa na to ešte niekto pýta.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Single život je vraj trendy! Aspoň tak to čítame v lifestylových časopisoch. „Nikto nie je cielene single, podvedome každý niekoho hľadá, ale to neznamená, že sa zavesím na prvého, o ktorého sa potknem,“ tvrdí Alena. Má teda život bez partnera výhody? „Samozrejme, že to má výhody! A koľko!“

Základný predmet klebiet

„Podľa môjho názoru je najmä vo väčších mestách nálepkovanie žien za staré dievky značne oslabené a vydaj po dvadsaťpäťke sa začína vnímať ako prirodzený jav. Súvisí to aj s feministickým hnutím a presadzovaním sa žien v práci a vo verejnom živote. Napriek tomu je psychologický i spoločenský tlak na ženu, jej vydaj a založenie si rodiny stále prítomný,“ myslí si psychologička Sylvia Ondrisová.

„I keď vek, keď tlak na vydaj silnie, sa posunul smerom od tridsiatky vyššie, žena, ktorá je single, je vnímaná ako karieristka, prípadne ako ‚nie v poriadku‘. V rodinnom prostredí sa na ňu často nahliada aj ako na starú dievku, i keď táto nálepka sa už explicitne používa skôr v rámci humoru - často však vážne mysleného,“ hovorí Ondrisová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štatistika zlyháva

„Dnes sa už nálepka stará dievka až tak nenosí, hovorí psychologička a psychoterapeutka Brigita Trimajová. „Najmä keď to porovnám so situáciou spred desiatich, dvadsiatich, tridsiatich rokov. Je však veľký rozdiel, či ste v Bratislave a máte svoju societu okolo seba, alebo či je žena sama v malom meste. Záleží aj na tom, ako sa ona sama s tým vyrovná. Nakoľko je sama silná a nakoľko je to otázka jej osobnej slobodnej voľby, pretože ak by partnera chcela a nevie si nájsť adekvátneho, je to veľmi frustrujúce.“ Nuž a veľa žien dnes má partnera, ale nežijú v manželskom zväzku.

„To je dnes veľký trend a preto aj zlyháva štatistika, pretože sa nevie, koľko párov spolu žije a koľko párov sa rozchádza a koľko je párov, ktoré majú deti a nikdy sa nezoberú. Na to teraz nie je taký tlak,“ myslí si psychologička. „Všetky nás asi vychovávali v rovnakom duchu. Vždy sa hovorilo – kým sa vydáš hento, kým sa vydáš tamto... Vydaj bol vždy hlavnou témou.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stará dievka a slečna

Podľa právničky Janky Debrecéniovej zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť koncept starej dievky je len jedným z mechanizmov našej spoločnosti na znevažovanie, zľahčovanie a spochybňovanie žien. Už len samotný pojem stará dievka je podľa Debrecéniovej dehonestujúci.

„V podstate je to pojem, ktorý ženu sankcionuje. Ďalším z týchto mechanizmov je napríklad oslovovanie žien slovom slečna, čo má naznačiť, či je žena vydatá, alebo nie, a teda to de facto odvodzuje jej verejnú existenciu od jej vzťahu s mužom.“ Stačí vraj, keď si urobíme paralelu s mužmi – takéto analogické oslovenie pre muža, ktorý nie je ženatý, neexistuje.

„Vidíme, do akej miery okolie devalvuje ženy, spochybňuje ich autonómiu, ich hodnotu, ich vážnosť. V našej kultúre si tiež ženy takmer automaticky berú priezviská manželov, čo je ďalší mechanizmus na to, ako zatieniť identitu ženy a skryť ju za identitu muža. Len tak pre zaujímavosť, toto sa etymologicky vyvinulo z prípony -ova, teda patriaca nejakému mužovi, Kováčova, Pekárova a podobne,“ vraví Debrecéniová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

susanboylealbum.jpg staradievka_1.jpg

Štíhla ani krásna nie je Susan Boyleová, ktorá zažiarila v speváckej súťaži Britain Got Talent. Aj napriek víťazstvu naďalej zostala najznámejšou starou dievkou na svete.

Manželstvo a štát

Dôvod, prečo mnohé ženy a muži nechcú vstupovať do manželstva, je, že tento inštitút je do veľkej miery prekonaný.

„Partnerka a partner doňho síce vstupujú slobodne a dobrovoľne, ale už nemôžu z neho takto slobodne a dobrovoľne vystúpiť, aj keby hneď boli dohodnutí na všetkom, pokiaľ ide o deľbu majetku a starostlivosť o deti. Manželstvo je mechanizmus, ktorým si štát uzurpuje kontrolu nad jednotlivcami. Keď do manželského zväzku vstupujú slobodne, myslia si, že sú dostatočne zrelí a spôsobilí aj na to, aby sami usúdili, či a kedy chcú z neho vystúpiť. Ale štát im to neumožňuje bez svojej autoritatívnej asistencie, teda bez účasti súdu. Čiže za nevstupovaním do manželstva môžu byť aj politické dôvody, nechuť dať si zasahovať od štátu do života,“ hovorí Janka Debrecéniová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kultivovaná, vzdelaná tridsiatnička

Ako to vidí muž odborník? Psychológ Dušan Fabián vraví, že v minulosti žena ťažko znášala, ak ju označili za starú dievku. „Bolo to pre ňu urážlivé, hanlivé. Zhoršovalo to jej situáciu, pretože sa tým zaoberala a zaoberala sa tým neuroticky, nutkavo. Nebola v pohode. Hovorím o situácii pred dvadsiatimi – tridsiatimi rokmi. A pritom - nie je povinnosťou mať partnera. Ale sila kultúry je taká, že to hanlivé označenie ubližovalo mladým ženám.“

Z minulosti má Fabián zaujímavú skúsenosť, keď v rámci manželskej a predmanželskej poradne robili Klub osamelých.

„Zvykli sme publikovať vo Večerníku inzerát: Cítite sa osamelý, osamelá? Príďte tam a tam, vtedy a vtedy. Prišlo okolo sto ľudí a z toho bolo osemdesiat – deväťdesiat vysokoškolsky vzdelaných tridsiatničiek. Typická stará dievka v Bratislave spred dvadsiatich – tridsiatich rokov bola vysokoškolsky vzdelaná kultivovaná tridsiatnička.“ Dnes je viac klientov, ktorí sú zo vzťahov sklamaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Vtedy to boli väčšinou mladé ženy, ktoré boli veľmi schopné, zdatné a veľmi ťažko si hľadali partnerov.“ Aj Fabián zo svojej praxe potvrdzuje, že dnes žije veľa dvojíc bez manželstva, hoci majú aj deti. „Akoby z manželstva prestala byť taká výsada alebo niečo, čo je sledované. No a nastala aj emancipácia žien. Starý mládenec neznelo nikdy tak zhadzujúco. To bol často záletník, ktorý len nechcel mať povinnosti a záväzky. Ženy akoby sa oslobodili aj z hanlivého označenia stará dievka a aj ten pojem už vymiera. Neviem, či sa vôbec používa.“

spinstersball.jpg

Plesy starých dievok (Spinsters Ball) sú v mnohých krajinách miestom, kam si muži chodia hľadať svoju nastávajúcu.

Osamelosť

Nuž, a existujú aj ženy, ktoré zvyčajne samy seba neoznačujú ako starú dievku, lebo mali aj partnerov, ale ich problémom je neschopnosť nadviazať alebo udržať si dlhotrvajúcejší vzťah.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Také sú. Je ich dosť, mám dosť takých klientok. Dokonca mnohé promiskuitné ženy vyššieho veku s tým majú problémy. Sú to takzvané ženy s bielou pečeňou, ktoré fanaticky hľadajú a nevedia, čo vlastne nevedia nájsť. Túžia aj po rodine, ale zároveň z toho majú strach. Majú pocit, že nemajú na to, že zlyhajú. Ale už nemajú označenie stará dievka. Sú iba osamelé.“

Dnes by už Timrava nebola starou dievkou. Bola by možno iba veľmi osamelá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 178
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 138
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 176
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu