uinujú v budúcnosti váš rodinný rozpočet.
Hrubý porast lišajníkov na severnej strane strechy je síce znakom čistého ovzdušia, krytina sa však preto nemusí vyrovnávať s intenzívnejšou záťažou. Živé porasty zadržiavajú vlhkosť a v zimnom období spomaľujú kĺzanie snehu zo strechy. Strešná konštrukcia sa tak musí vyrovnať s intenzívnejším namáhaním a životnosť krytiny sa skracuje.
S machmi, riasami a lišajníkmi zatočíte pomocou fungicídnych prípravkov s obsahom medi. Ak po aplikácii odumrú, postupne sa začnú zo strechy odlupovať. Tento proces môžete pri obnove urýchliť tlakovou vodou alebo mechanicky drôtenou kefou. Obzvlášť na štruktúrovaných krytinách s cementovou bázou. Aby sa lišajníkové povlaky v budúcnosti tvorili pomalšie, pomôže, ak pod hrebeňom strechy natiahnete tenký medený drôt, ktorý sa bude v kyslých dažďoch pomaly rozpúšťať.
Prehliadka neobývaného pôjdu rýchlo odhalí miesta, ktoré cez strešný plášť prepúšťajú zrážkovú vodu. Napravte uvoľnené škridly, vymeňte tie, čo odmietajú visieť na strešných latách, prehliadnite a prekontrolujte aj hrebenáče na štíte a nárožiach. Ak ich bude treba opätovne prichytiť maltou, jesenné počasie vám vyjde v ústrety. Rovnakú pozornosť venujte strechám pokrytým cementovláknitými šablónami, pri ktorých zlyháva spôsob ich uchytenia.
Pri strechách s obytným podkrovím je kontrola komplikovanejšia, keďže zatekanie možno odhaliť až po tom, čo zrážková voda cez poistnú fóliu začne prenikať do tepelnej izolácie a obloženia z interiérovej strany. Pomôckou môžu byť škvrny od vody na podhľadoch či lícových doskách krovu.
Ak konštrukcia krovu pod záťažou pracuje, stáva sa, že vzniknú drobné netesnosti na miestach, kde precíznosť pokládky krytiny či klampiarske práce zlyhali. Najjednoduchším receptom na opravu je strešný bitúmenový tmel, ktorý zostáva trvale pružný bez ohľadu na poveternostné podmienky. Ak odhalíte chyby v oplechovaní komína či iných detailoch, tmel bude nápomocný.
Vyhnite sa používaniu univerzálnych silikónov a siahnite po tmeloch a opravných pásoch, ktoré sú určené pre namáhané strešné krytiny. Lepšia je správne prichytená záplata ako neopravená chyba.
Cementovláknité krytiny a plechové strechy vystavené vlhkosti a prudkým zmenám teplôt postupne podliehajú skaze. Cementový povrch sa drobí, oceľové plechy s opotrebovaným pozinkovaním hrzdavejú. Aby opäť dokázali vzdorovať nečasu a obnovila sa ich zašlá sláva, renovovať ich môžete vhodným náterom.
Pri plechových krytinách je dôležité zbaviť ich uvoľnených vrstiev farby, hrdze a mastnoty. Vibračná brúska je ideálnym a bezpečným pomocníkom na túto prácu. S vhodnou zrnitosťou brúsneho plátna (40-60) odstráni lúpajúcu sa vrstvičku starej farby a hrúbku hrdze zredukuje na minimum. Mechanická očista je tou najdôležitejšou. Následne neutralizujte zvyšky korózie odhrdzovačom a odmastite strechu saponátom a záhradnou hadicou. Keďže farba sa musí vyrovnať s neustálym naťahovaním a zmršťovaním plechov pri zmene teplôt a ultrafialovým žiarením, voľte takú, ktorá je určená priamo na strechy. Náterové hmoty typu 2v1 vám ušetria pri maľovaní čas a poradia si aj s odhalenými plôškami nezoxidovaného zinku. Ak neviete určiť druh farby, ktorou bola strecha natretá v minulosti, voľte náterovú hmotu starej technológie s ľahkým benzínovým riedidlom, ktorá starý náter nerozruší.
Cementovláknité krytiny treba pred náterom mechanicky očistiť od nánosov prachu a lišajníkov a dôkladne opláchnuť vodou so saponátom pre odmastenie. Špeciálne náterové hmoty upchajú póry v povrchu a vytvoria ochrannú bariéru voči vlhkosti. Výhodou jesenného obdobia je, že horúce slnko nespáli farbu skôr, ako stihne vyzrieť. Prekvapiť vás však môže dážď.
Alternatívou k farbám sú hydroizolačné nátery, ktoré sú určené pre najrôznejšie povrchy strešných krytín. Aplikovať ich možno na asfaltové lepenky, škridlu či dokonca plech. Na ich povrchu vytvoria milimeter hrubú membránu, ktorá chráni opotrebovanú krytinu pred zrážkovou vodou. Väčšina hydroizolačných hmôt je postavená na báze silikónov, ktoré majú dlhú životnosť. Prekryjú drobné trhlinky, ukryjú netesnosti, prácu s tmelom však nenahradia. Pri aplikácii sa najčastejšie používajú valčeky alebo tlakové striekanie.
Nespoliehajte sa na to, že dažďové žľaby sú v úplnom poriadku dovtedy, kým cez ich dno nevidno oblohu a nerastú v nich trsy trávy. Ak chcete predísť ich predčasnému opotrebeniu, zbavte ich na jeseň napadaného lístia a nečistôt, ktoré sa v nich v priebehu roka nazbierali. Prekontrolujte ich vyspádovanie a prihnite do pôvodného tvaru tie háky, ktoré povolili pod ťarchou. Myslite na to, že sneh zosúvajúci sa zo strechy a cencúle mrznúcej vody preveria vašu prácu.

Ak odhalíte na vnútornej strane žľabov koróziu, použite pre ich obnovu rovnakú technológiu ako pri nátere plechových krytín. Farebný film vytvorí ochrannú bariéru, ktorá zastaví koróziu prenikajúcu do hĺbky kovu. Netesné spoje dielcov môžete pred náterom opraviť tmelom, lokálne prehrdzavenia dočasne prelepíte hrubšou plastovou fóliou na vrstve bitúmenového tmelu.
Snežné lapače pri vchodoch do domu, líniové bariéry a bodové prvky ochrany pred zosúvajúcim sa snehom sa pri extrémnych záťažiach zvyknú uvoľniť. Skontrolujte pred príchodom snehu ich stav a odstráňte nedostatky, aby ste predišli možným škodám.
Spomeňte si na minulú zimu a zamyslite sa nad tým, či súčasné ochranné prvky nevyžadujú posilu. Posledné roky ukázali, že nárazové nádielky snehu prichádzajú častejšie ako v minulosti. Ochránite tak nielen seba, ale aj svoj majetok.