Arteterapia je doslova liečba umením. Tvorivý prejav pomáha nielen odreagovať sa od bežných starostí, ale zvyšuje pocit sebaakceptovania, poskytne priestor pre naše pocity, podporuje tvorivosť, posilňuje sústredenie a vnímanie. Nie je až také dôležité, čo kreslíme, podstatnejší je samotný proces.
„Ľudia sa snažia väčšinou nakresliť obrázok silou-mocou krásne, lebo majú potrebu stále s niekým súperiť. Vždy im zdôrazňujem, že výsledok nie je dôležitý,“ hovorí Andrea Záhradníková Krajčírová, ktorá vedie kurz arteterapie pre dospelých aj pre deti, a ďalej dodáva, že ľudia, ktorí chodia na arteterapiu dlhší čas, tvrdia, že sa im začalo lepšie dariť v práci, v rodine, sú vyrovnanejší, neriešia konflikty štýlom „hŕ bŕ“, ale pokojne. Ak potrebujete dostať zo seba problémy, kreslenie je výborná forma.
Nemusíte však hneď utekať na arteterapiu, pomôže vám aj domáce kreslenie. Vezmite si do ruky farbičku a kreslite. Hocičo. „Odporúčam to všetkým ľuďom. Mnohých od maľovania odrádza, že nevedia kresliť. Nebojte sa kritiky a posudzovania, skúste nerozmýšľať nad tým, čo kreslíte, tvorte skôr niečo abstraktné.
Vďaka tomu aspoň na chvíľu opustíte svet myšlienok a zahĺbite sa viac do svojich pocitov. Papier pred sebou môžete doslova počarbať, aby ste dostali zo seba všetko von. A potom môžete svoj výtvor pokojne aj roztrhať. Uľaví sa vám, ako keby ste sa niekde vykričali,“ opisuje Krajčírová.
Ukáž mi, čo kreslíš a ja ti poviem, kto si
Čo všetko o nás môže prezradiť naša maľba? „Dá sa z nej vyčítať veľa – charakteristika, zdravotný stav, nálada, jednoducho celkový pohľad do vnútra človeka, predovšetkým jeho citové rozpoloženie a emócie, lebo tie sú vo vyžarovaní človeka najdôležitejšie,“ vysvetľuje Andrea Záhradníková Krajčírová. To všetko sa dá vyčítať nielen z použitých farieb, ale aj z farebnej kombinácie a prepojenia tvarov.
Pri vykladaní obrázkov neexistujú presné pravidlá, čiže kombinácia nejakých farieb alebo určitá krivka neznamená u každej osoby to isté. „Pri arteterapii je veľmi dôležitá intuícia, záleží, ako na mňa človek pôsobí, čo z neho vyžaruje a čo daným obrázkom asi chcel vyjadriť, prípadne skryť,“ objasňuje odborníčka. Či si to uvedomujete, alebo nie, na vašom výtvore sa silno podpíše vaše podvedomie.
Aj keď sa budete snažiť použiť len pozitívne farby alebo tvary, ale niečo vás trápi, zožiera, prípadne ste mali zlý deň, to všetko sa prejaví na papieri. „Stalo sa mi, že žena, ktorá mala problémy so ženskými orgánmi, namaľovala na obrázok maternicu s vaječníkmi bez toho, aby si to uvedomila.
V skutočnosti maľovala more, slnko a palmy, no ja som na obrázku videla práve chorú maternicu. Ľudia to robia nevedome, neuvedomujú si, že teraz maľujú niečo zo svojho vnútra. Aj keď sa pokúšajú zapojiť do kreslenia rozum, osemdesiat percent tvorí intuícia, lebo siahnu po farbičke, ktorá ich najviac priťahuje,“ opisuje arteterapeutička Krajčírová.
Zásobáreň farieb
V arteterapii sú dva základné pohľady – buď vyberáme farby, ktorých máme priveľa, čiže sa ich potrebujeme zbaviť, alebo také, ktoré nám chýbajú, to znamená, že si ich potrebujeme nejakým spôsobom do svojho života pritiahnuť.
Funguje to obdobne aj v prípade farieb, do ktorých sa obliekame? „Určite, chýbajúce farby si zvykneme dopĺňať oblečením, ale aj tým, ako si zariadime byt a aké farby vyhľadávame vonku. Napríklad ľudia, ktorí potrebujú zelenú farbu, chodia radi do prírody a všeobecne sa radi pozerajú na zelené. Iní potrebujú žltú, červenú, oranžovú, teda oheň, pretože majú radi slniečko, a tí, ktorí potrebujú modrú, sa radi chodia kúpať a plávať. Takže ľudia, ktorí potrebujú zelenú, si kupujú viac zeleného oblečenia, a tí, ktorí majú, naopak, v sebe veľa zeleného (dreveného) elementu, sa táto farba nepáči,“ vysvetľuje Krajčírová a zároveň radí, aby sme mali vo svojom šatníku pestrú zásobu farieb.
Príliš časté nosenie čiernych a tmavých pochmúrnych kúskov môže totiž časom negatívne vplývať na našu psychiku. Každé ráno sa preto oblečte do farby, na ktorú dostanete práve chuť.
Farby v arteterapii
Čo o nás prezradia farby, ktoré použijeme pri maľbe? Vysvetľuje Andrea Záhradníková Krajčírová:
červená – môže znamenať, že je človek nahnevaný, ale to sa netýka len farby, ale aj tvarov, ktoré pri kreslení použije. Červené srdce napríklad môže vyjadrovať úplne niečo iné – lásku, ktorú potrebujete prijímať alebo dávať.
žltá – je farba radosti. Keď ju ľudia často používajú, potrebujú väčšinou do svojho života doplniť radosť a smiech.
oranžová – podobne ako pri žltej ide o veselú farbu, ale s tým rozdielom, že cez ňu sa občas riešia aj partnerské problémy, zdôrazňuje sexualitu, keď je v tejto oblasti nejaký problém.
zelená – týka sa srdca, buď má človek choré srdce a potrebuje si ho nejakým spôsobom vyliečiť, alebo potrebuje veľa lásky, dotykov a objímania. Väčšinou malé deti používajú kombináciu zelenej a červenej, čo je extrém, ktorý dospelému málokedy napadne.
modrá – používajú ju často ľudia, ktorí sa potrebujú vyrozprávať alebo majú problémy s komunikáciou.
fialová – túto farbu používajú v kresbe najmä ľudia, ktorí sú duchovne založení alebo vyhľadávajú duchovné uspokojenie.
ružová – siahnu po nej najmä tí, ktorí si potrebujú zharmonizovať srdiečko, lásku, hlavne partnerskú.
hnedá – túto farbu používajú ľudia, ktorí sa potrebujú uzemniť, majú potrebu riešiť financie, existenčné problémy alebo ich trápia záležitosti, ktoré sa všeobecne týkajú materiálneho sveta, majú problémy v práci alebo im chýba rodinné zázemie.
čierna – dospelí ju väčšinou používajú, keď chcú zdôrazniť, že majú čierne myšlienky alebo zdravotný problém. Ale aj malé deti používajú túto farbu veľmi rady. U nich je dôvodom skôr to, že sa potrebujú uzemniť, lebo sú katalyzátorom rodiny. Všetko negatívne, čo nazbierajú v rodine, odovzdajú do obrázku. Ten môžu napokon roztrhať a je im dobre.