SME

Neoslaďte si život až príliš

Čím sme starší, tým opatrnejší by sme mali byť pri konzumácii cukru. Ľahko si ním nadobudnete zdravotné komplikácie.

Jednoduchý cukor, čiže glukóza, je bezprostredným zdrojom energie pre naše bunky. Telo dokáže toto palivo získať z rôznych druhov potravín, niektoré z nich sú pre naše zdravie prospešné, iné, naopak, škodlivé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac cukru majú v sebe potraviny bohaté na uhlohydráty. Niektoré z nich, napríklad sladkosti, pečivo z bielej múky alebo biela ryža obsahujú takzvané jednoduché sacharidy, iné, napríklad celozrnné obiloviny, zelenina a strukoviny sú zdrojom komplexných sacharidov.

„Jednoduché cukry sa príliš rýchlo vstrebú a zvýšia tak hladinu cukru v krvi na privysoké hodnoty,“ vysvetľuje endokrinologička Dagmar Prokešová. „Organizmus reaguje na toto zvýšenie tak, že vyplaví veľké množstvo inzulínu, látky ktorá umožňuje glukóze dostať sa do buniek, čím sa vzápätí hladina cukru príliš zníži a vzniká pocit hladu. Preto po jedlách, ktoré obsahujú jednoduché cukry, nemáme pocit sýtosti, hoci sú kaloricky výdatné.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo z cukru priberieme? Tento začarovaný kruh spôsobuje, že jeme viac ako v skutočnosti potrebujeme, lebo veľké výkyvy v hladine cukru nás nútia prijímať ďalšiu potravu. Následkom je priberanie na váhe, ktorému sa dá vyhnúť len tak, že namiesto jednoduchých cukrov budeme prijímať zložité.

Tie sa musia najprv rozložiť, kým sa dostanú do krvi, ich vstrebávanie je pozvoľné, takže hladina cukru pritom nikdy nevystúpi tak vysoko, aby na ňu musel organizmus reagovať privysokou dávkou inzulínu.

Jednoducho náš organizmus nie je geneticky naprogramovaný na to, aby dokázal spracovať ohromné množstvo jednoduchých cukrov. Naše telo tak funguje už tisícročia.

Cukor - droga? V čase, keď sa naši predkovia živili ako lovci a zberači, bežne prijímali najmä komplexné cukry. Tak to bolo až donedávna, kým nás potravinársky priemysel nezaplavil neúnosným množstvom presladených potravín. Ich konzumácia je bohužiaľ návyková.

SkryťVypnúť reklamu

Telo si zvykne na vysoké dávky cukru ako na drogu, bez ohľadu na to, aké to má ničivé vplyvy na jeho zdravie. Cukrovka, ateroskleróza, rakovina – všetky tieto neduhy sa nám rozvinú v organizme o to ľahšie, o čo viac jednoduchých cukrov prijímame.

Zbaviť sa závislosti od sladkostí a bielej múky sa dá len jednou cestou – úplne ich vylúčiť z jedálneho lístka. Mnohí ľudia, ktorí sa odhodlali na tento radikálny krok, boli prekvapení, ako rýchlo sa im upravila hmotnosť a celkovo sa zlepšil ich zdravotný stav.

Potraviny zložené z komplexných sacharidov majú navyše vyšší podiel vlákniny, ktorá nám pomáha zbavovať sa toxínov, zároveň obsahujú životne dôležité vitamíny a minerály, potrebné na posilnenie imunity.

So zvýšenou hladinou cukru v krvi súvisia rôzne zdravotné problémy: Najnovsie spravy

SkryťVypnúť reklamu

Rýchla premena glukózy na tuky urýchľuje aterosklerózu.

Potláča sa funkcia imunitného systému.

Produkcia adrenalínu stúpa až štvornásobne, zvyšuje sa produkcia stresového hormónu kortizolu a stúpa hladina cholesterolu.

Cukor podporuje rast rôznych patologických buniek v organizme vrátane kvasinkovej plesne kandidy, plesňových infekcií a rakoviny.

Prebytok glukózy narušuje životne dôležitú úlohu vitamínu C pri potlačovaní infekcie a budovania telesných tkanív.

Cukor spôsobuje, že sa molekuly bielkovín vzájomne spojujú priečnou väzbou, čo je primárna príčina starnutia.

Nedostatok nerozpustnej vlákniny v jednoduchých cukroch spomaľuje priechod potravy v črevách, čo vedie k plynnatosti a tvoreniu toxínov v tele.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroj: Ray Kurzweill, Terry Grossman: Fantastická cesta – Ako si radikálne predĺžiť svoj život

Na veku záleží Keď nabudúce budete chcieť potešiť svoju babičku tým, že jej kúpite bonboniéru, mali by ste sa radšej poobzerať po nejakom vhodnejšom darčeku. Čím sme totiž starší, tým horšie naše telo spracúva jednoduché cukry.

Buď sa stane, že náš pankreas začne produkovať menej inzulínu, alebo sa doslova zníži citlivosť našich buniek k nemu. Tomuto zdravotnému problému sa hovorí inzulínová rezistencia. Jeho podstata tkvie v tom, že aj keď sa do krvi vyplaví dostatok inzulínu, naše bunky naň nereagujú a nie sú schopné prijať glukózu.

Následky pocíti náš endokrinný, imunitný aj nervový systém. „Predpokladá sa, že inzulínová rezistencia má na svedomí vznik rôznych degeneratívnych ochorení, ako sú rôzne autoimunitné ochorenia a diabetes. Ide o jeden z aspektov celkového starnutia organizmu,“ dodáva Dagmar Prokešová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac rokov, menej kalórií S vekom sa celkovo znižuje výkonnosť tráviaceho traktu, takže ak sa mladý a starší človek budú stravovať rovnako, ten druhý nebude schopný prijať rovnaké množstvo živín.

Na prvý pohľad to vyzerá ako neriešiteľný problém. S pribúdajúcim vekom by sme mali prijímať menšie množstvo kalórií, lebo naše telo ich ťažšie spaľuje, na druhej strane ak obmedzíme ich prísun, budeme mať ešte menej živín ako doteraz.

„Jediným riešením je prijímanie potravín s vysokou výživnou a nízkou kalorickou hodnotou,“ radí Dagmar Prokešová, zároveň však dodáva, že najmä u seniorov býva skvalitnenie jedálneho lístka dosť problematické.

„Títo ľudia sú často depresívni, ak sú osamelí, nemajú motiváciu variť si plnohodnotnú stravu. Navyše sa u nich biologicky znižuje pocit smädu a hladu,“ upozorňuje endokrinologička. Preto je niekedy nevyhnutné, aby ku skvalitneniu stravovania u seniorov prispeli ostatní členovia rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Radšej ráno ako večer Naše telo podlieha určitým prirodzeným biorytmom, ktoré majú vplyv na spracovanie cukrov. Je dokázané, že najviac inzulínu sa vyplavuje do krvi ráno okolo siedmej hodiny, neskôr jeho produkcia postupne klesá.

Čím viac sa blížime počas dňa k spánku, tým menej energie potrebujeme a náš organizmus nám to signalizuje takýmto spôsobom. „Preto sa odporúča konzumovať jedlá s vyšším podielom sacharidov doobeda a poobede prijímať viac bielkovín,“ vysvetľuje Dagmar Prokešová.

Ovocie radšej doobeda Osobitnou kapitolou je konzumácia ovocia. Na jednej strane ho potrebujeme ako prirodzený zdroj antioxidantov a iných dôležitých živín, na druhej strane niektoré jeho druhy obsahujú veľké množstvo síce prírodného, ale predsa len cukru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeho konzumácia je preto rozhodne vhodnejšia predpoludním ako popoludní. Pri zostavovaní jedálneho lístka by sme mali poznať glykemický index jednotlivých potravín, ktorý nám prezradí, ako rýchlo určité jedlo zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Ak ide o zeleninu, plody, ktoré rastú nad zemou, majú nižší glykemický index ako tie, čo rastú pod zemou. Vhodné je konzumovať rôzne druhy strukovín a celozrnných obilovín. Dagmar Prokešová odporúča napríklad pohánku a ryžu natural.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 630
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 880
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 684
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 822
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 237
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 147
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 325
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 291
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 889
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 801
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 580
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu