SME

Neoslaďte si život až príliš

Čím sme starší, tým opatrnejší by sme mali byť pri konzumácii cukru. Ľahko si ním nadobudnete zdravotné komplikácie.

Jednoduchý cukor, čiže glukóza, je bezprostredným zdrojom energie pre naše bunky. Telo dokáže toto palivo získať z rôznych druhov potravín, niektoré z nich sú pre naše zdravie prospešné, iné, naopak, škodlivé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac cukru majú v sebe potraviny bohaté na uhlohydráty. Niektoré z nich, napríklad sladkosti, pečivo z bielej múky alebo biela ryža obsahujú takzvané jednoduché sacharidy, iné, napríklad celozrnné obiloviny, zelenina a strukoviny sú zdrojom komplexných sacharidov.

„Jednoduché cukry sa príliš rýchlo vstrebú a zvýšia tak hladinu cukru v krvi na privysoké hodnoty,“ vysvetľuje endokrinologička Dagmar Prokešová. „Organizmus reaguje na toto zvýšenie tak, že vyplaví veľké množstvo inzulínu, látky ktorá umožňuje glukóze dostať sa do buniek, čím sa vzápätí hladina cukru príliš zníži a vzniká pocit hladu. Preto po jedlách, ktoré obsahujú jednoduché cukry, nemáme pocit sýtosti, hoci sú kaloricky výdatné.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo z cukru priberieme? Tento začarovaný kruh spôsobuje, že jeme viac ako v skutočnosti potrebujeme, lebo veľké výkyvy v hladine cukru nás nútia prijímať ďalšiu potravu. Následkom je priberanie na váhe, ktorému sa dá vyhnúť len tak, že namiesto jednoduchých cukrov budeme prijímať zložité.

Tie sa musia najprv rozložiť, kým sa dostanú do krvi, ich vstrebávanie je pozvoľné, takže hladina cukru pritom nikdy nevystúpi tak vysoko, aby na ňu musel organizmus reagovať privysokou dávkou inzulínu.

Jednoducho náš organizmus nie je geneticky naprogramovaný na to, aby dokázal spracovať ohromné množstvo jednoduchých cukrov. Naše telo tak funguje už tisícročia.

Cukor - droga? V čase, keď sa naši predkovia živili ako lovci a zberači, bežne prijímali najmä komplexné cukry. Tak to bolo až donedávna, kým nás potravinársky priemysel nezaplavil neúnosným množstvom presladených potravín. Ich konzumácia je bohužiaľ návyková.

SkryťVypnúť reklamu

Telo si zvykne na vysoké dávky cukru ako na drogu, bez ohľadu na to, aké to má ničivé vplyvy na jeho zdravie. Cukrovka, ateroskleróza, rakovina – všetky tieto neduhy sa nám rozvinú v organizme o to ľahšie, o čo viac jednoduchých cukrov prijímame.

Zbaviť sa závislosti od sladkostí a bielej múky sa dá len jednou cestou – úplne ich vylúčiť z jedálneho lístka. Mnohí ľudia, ktorí sa odhodlali na tento radikálny krok, boli prekvapení, ako rýchlo sa im upravila hmotnosť a celkovo sa zlepšil ich zdravotný stav.

Potraviny zložené z komplexných sacharidov majú navyše vyšší podiel vlákniny, ktorá nám pomáha zbavovať sa toxínov, zároveň obsahujú životne dôležité vitamíny a minerály, potrebné na posilnenie imunity.

So zvýšenou hladinou cukru v krvi súvisia rôzne zdravotné problémy: Najnovsie spravy

SkryťVypnúť reklamu

Rýchla premena glukózy na tuky urýchľuje aterosklerózu.

Potláča sa funkcia imunitného systému.

Produkcia adrenalínu stúpa až štvornásobne, zvyšuje sa produkcia stresového hormónu kortizolu a stúpa hladina cholesterolu.

Cukor podporuje rast rôznych patologických buniek v organizme vrátane kvasinkovej plesne kandidy, plesňových infekcií a rakoviny.

Prebytok glukózy narušuje životne dôležitú úlohu vitamínu C pri potlačovaní infekcie a budovania telesných tkanív.

Cukor spôsobuje, že sa molekuly bielkovín vzájomne spojujú priečnou väzbou, čo je primárna príčina starnutia.

Nedostatok nerozpustnej vlákniny v jednoduchých cukroch spomaľuje priechod potravy v črevách, čo vedie k plynnatosti a tvoreniu toxínov v tele.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroj: Ray Kurzweill, Terry Grossman: Fantastická cesta – Ako si radikálne predĺžiť svoj život

Na veku záleží Keď nabudúce budete chcieť potešiť svoju babičku tým, že jej kúpite bonboniéru, mali by ste sa radšej poobzerať po nejakom vhodnejšom darčeku. Čím sme totiž starší, tým horšie naše telo spracúva jednoduché cukry.

Buď sa stane, že náš pankreas začne produkovať menej inzulínu, alebo sa doslova zníži citlivosť našich buniek k nemu. Tomuto zdravotnému problému sa hovorí inzulínová rezistencia. Jeho podstata tkvie v tom, že aj keď sa do krvi vyplaví dostatok inzulínu, naše bunky naň nereagujú a nie sú schopné prijať glukózu.

Následky pocíti náš endokrinný, imunitný aj nervový systém. „Predpokladá sa, že inzulínová rezistencia má na svedomí vznik rôznych degeneratívnych ochorení, ako sú rôzne autoimunitné ochorenia a diabetes. Ide o jeden z aspektov celkového starnutia organizmu,“ dodáva Dagmar Prokešová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac rokov, menej kalórií S vekom sa celkovo znižuje výkonnosť tráviaceho traktu, takže ak sa mladý a starší človek budú stravovať rovnako, ten druhý nebude schopný prijať rovnaké množstvo živín.

Na prvý pohľad to vyzerá ako neriešiteľný problém. S pribúdajúcim vekom by sme mali prijímať menšie množstvo kalórií, lebo naše telo ich ťažšie spaľuje, na druhej strane ak obmedzíme ich prísun, budeme mať ešte menej živín ako doteraz.

„Jediným riešením je prijímanie potravín s vysokou výživnou a nízkou kalorickou hodnotou,“ radí Dagmar Prokešová, zároveň však dodáva, že najmä u seniorov býva skvalitnenie jedálneho lístka dosť problematické.

„Títo ľudia sú často depresívni, ak sú osamelí, nemajú motiváciu variť si plnohodnotnú stravu. Navyše sa u nich biologicky znižuje pocit smädu a hladu,“ upozorňuje endokrinologička. Preto je niekedy nevyhnutné, aby ku skvalitneniu stravovania u seniorov prispeli ostatní členovia rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Radšej ráno ako večer Naše telo podlieha určitým prirodzeným biorytmom, ktoré majú vplyv na spracovanie cukrov. Je dokázané, že najviac inzulínu sa vyplavuje do krvi ráno okolo siedmej hodiny, neskôr jeho produkcia postupne klesá.

Čím viac sa blížime počas dňa k spánku, tým menej energie potrebujeme a náš organizmus nám to signalizuje takýmto spôsobom. „Preto sa odporúča konzumovať jedlá s vyšším podielom sacharidov doobeda a poobede prijímať viac bielkovín,“ vysvetľuje Dagmar Prokešová.

Ovocie radšej doobeda Osobitnou kapitolou je konzumácia ovocia. Na jednej strane ho potrebujeme ako prirodzený zdroj antioxidantov a iných dôležitých živín, na druhej strane niektoré jeho druhy obsahujú veľké množstvo síce prírodného, ale predsa len cukru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeho konzumácia je preto rozhodne vhodnejšia predpoludním ako popoludní. Pri zostavovaní jedálneho lístka by sme mali poznať glykemický index jednotlivých potravín, ktorý nám prezradí, ako rýchlo určité jedlo zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Ak ide o zeleninu, plody, ktoré rastú nad zemou, majú nižší glykemický index ako tie, čo rastú pod zemou. Vhodné je konzumovať rôzne druhy strukovín a celozrnných obilovín. Dagmar Prokešová odporúča napríklad pohánku a ryžu natural.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 606
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 732
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 605
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 021
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 709
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 61 412
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 568
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 935
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 632
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 791
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 208
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu