Problém treba riešiť
Citlivosť zubov a krvácanie ďasien je vážnou záležitosťou. Za žiadnych okolností by sme to nemali bagatelizovať. Zdravá sklovina by nemala reagovať na teplé, studené, sladké či kyslé. „Citlivé miesto môže znamenať eróziu skloviny, odhalenie krčka, zubný kaz, prípadne prasklinu v sklovine,“ vysvetľuje David Ševčík zo spoločnosti Profimed. „Všetko sú to závažné problémy, preto treba poznať stanovisko zubného lekára.“
Narušenie skloviny môže spôsobiť nesprávna starostlivosť, ale napríklad aj používanie prostriedkov s vysokou abrazivitou. „Krvácanie ďasien minimálne znamená, že zuby nie sú dobre vyčistené a ďasno je podráždené – začína sa zápal. V horších prípadoch ide o príznak paradentózy,“ tvrdí Ševčík a ďalej poznamenáva, že nákup extra jemnej zubnej kefky nemusí byť riešením, keď nezlepšíme spôsob starostlivosti o ústnu dutinu.
Dôležité je efektívnym čistením odstrániť plak s baktériami, nechať ďasná zahojiť a krvácanie ustane. Problém sa však môže zhoršovať, ak zápal pretrváva. V takom prípade je nevyhnutná návšteva zubára.
Nestačí ústna voda
Nestíhate si vyčistiť zuby, a preto siahnete aspoň po ústnej vode? Spoliehať sa na to, že ústna voda môže nahradiť mechanické čistenie, nie je správne. „Aj keď je voda antibakteriálna, čo v konečnom dôsledku ukazujú aj reklamy v televízii, plak je nutné odstrániť mechanicky,“ upozorňuje David Ševčík. „Antibakteriálna látka baktérie zabije, ale neodstráni. Aj mŕtve baktérie môžu do tela uvoľňovať toxíny.“
Vznik zdravotného problému môžete takýmto „rýchločistením“ mierne pribrzdiť, ale určite sa mu nevyhnete. Ústna voda je však dobrým pomocníkom na čistenie nedostupných miest v ústnej dutine a jej celkovú dezinfekciu. Zanecháva svieži dych a upokojuje ďasná.
Poraní dentálna niť ďasná?
Vyvoláva vo vás zubná niť odpor, pretože pri poslednom čistení ste si ňou nepekne poranili ďasno? Treba ju vedieť správne použiť. Poraníte sa vtedy, keď pri zavedení nite použijete väčšiu silu, niť vkĺzne medzi zuby a rýchlo prejde na ďasná.
„Niť volíme podľa hrúbky, aby sa nám zavádzala čo najlepšie,“ radí David Ševčík. „Pokiaľ máme styčný bod na hornej hrane chrupu veľmi úzky, použijeme radšej zubnú pásku.“
Niť pritlačte len jemne a pohybujte ňou pílovito smerom do strán. Takýmto spôsobom by ste si nemali ďasná poraniť. Krv sa objaví obvykle vtedy, ak ste si pred použitím dentálnej nite zuby vôbec nečistili.
Ani mäkká, ani tvrdá
Pri výbere kefky platí, že najsprávnejšia je zlatá stredná cesta. „Veľmi tvrdá kefka traumatizuje ďasná a pri dlhodobom používaní a nesprávnej technike sa prejavia poruchy na krčkoch,“ informuje David Ševčík. „Veľmi mäkké kefky u osôb, ktoré netrpia paradentózou, sú zase rizikové v tom, že pri nedostatočnom čistení môžu zanechať na zuboch plak.“
Ak sa predsa len rozhodnete pre extrémne mäkkú kefku, odporúčame čistiť minimálne päť minút a dbať na dôkladnosť.
Po kyslom si zuby nečistite
Čistiť si zuby po jedle je správne. Niekedy však nie je vhodné siahnuť po zubnej kefke, hneď ako jedlo skonzumujete. Takúto výnimku tvoria napríklad kyslé výrobky.
„Kyslé prostredie útočí na sklovinu a bezprostredné čistenie ju môže poškodiť,“ ozrejmuje David Ševčík. „Musíme rozumný čas počkať, dať si žuvačku alebo cukrík bez cukru a napiť sa vody. Potom treba zuby vyčistiť.“
Kyslé prostredie dobre neutralizujú aj mlieko a syry. Po sladkých, mliečnych a mäsitých pokrmoch urobte ústnu hygienu hneď, aby ste zbytočne neživili baktérie.
K téme sa vyjadruje David Ševčík zo spoločnosti Profimed.
Technika čistenia zubov
Ak pri čistení praktizujete správnu techniku, používate kvalitnú zubnú kefku a ústnu kozmetiku, úplne stačí čistiť zuby dvakrát za deň. Z opatrnosti si vyčistite zuby po každom jedle. Čisteniu musíte venovať zvýšenú pozornosť najmä v prípade, že nosíte strojček na zuby.
Spôsob čistenia: Čistenie by malo byť pomalé a mali by ste sa venovať každému zubu osobitne. Vždy postupujte z jednej strany na druhú. „Nesmiete s kefkou v ústach lietať,“ radí David Ševčík. „Takýmto spôsobom totiž niektoré zuby preťažujete a iné zanedbávate, či dokonca nevedomky vynecháte.“ Sústreďte sa tiež na rozhranie zubu a ďasna, kde mierne zavibrujte a následne zotrite zhora nadol.
Medzizubné priestory: David Ševčík upozorňuje, že plak sa nachádza aj medzi zubami. „V medzizubných priestoroch ho tu pokojne nájdete aj 50 percent. Ak ho nevyčistíte, pretrváva veľmi dlho a môže spôsobiť vznik viacerých ochorení, ako sú zubný kaz či paradentóza.“
Zubná pasta: Výber zubnej pasty závisí od vašich potrieb a podľa toho, čo vás najviac trápi. „Existujú aj komplexné pasty, ale žiadna z nich neposkytuje všetko v jednom,“ hovorí David Ševčík. „Pasta, ktorá obsahuje iba fluoridy, stačí pre ľudí, ktorí majú bezchybné zuby. Väčšina z nás však nejaký problém má a podľa toho si treba vybrať aj pastu.“