Časy, keď jediným riešením pre ťažko poškodený chrup boli len snímateľné protézy, sú našťastie už dávno preč. Dnes si môžeme vybrať z viacerých druhov titánových a zirkónových implantátov s veľmi vysokou životnosťou. „Biele zirkónové implantáty sa využívajú z estetických dôvodov vo frontálnej časti chrupu alebo u pacientov, ktorí trpia na veľmi zriedkavú alergiu na titán,“ vysvetľuje stomatológ Goran Hristovski.
V niektorých prípadoch hneď v ten istý deň, ako sa do sánky vsadí implantát, naň stomatochirurg nasadí provizórnu korunku, takže pacient neodchádza z ambulancie s dierou v chrupe. Pred týmto zákrokom je však potrebné zhodnotiť stav kostnej hmoty, do ktorej sa implantát vkladá.
„Kosť v oblasti sánky môže atrofovať vekom, následkom zápalu alebo po úraze,“ vysvetľuje Hristovski. „Ale stáva sa to aj po vytrhnutí zubu, ak nie je v krátkom čase nahradený implantátom. Náš organizmus má totiž vlastnú vnútornú inteligenciu.
Kosť bez zuba je v podstate nefunkčná, a tak sa postupne začne strácať. Problém je, že tento proces časom ohrozí aj zuby naľavo a napravo od extrakcie, takže miera poškodenia chrupu sa rozširuje.“ Ideálne je preto mať stále kompletný chrup. Aj v prípade, že nám zubár vytrhol zadnú stoličku a dieru, ktorá po nej ostala, nie je bežne vidno, je dobré nahradiť chýbajúci zub implantátom.
Ak sa na takýto zákrok odhodláme, povedzme, o päť rokov po vytrhnutí, môže sa stať, že na postihnutom mieste bude kosť príliš slabá na to, aby sa do nej mohol vsadiť implantát. Je to podobné, ako keby ste chceli zatĺcť kliniec do spráchniveného dreva.
Umelé a darované kosti
Na druhej strane stomatochirurgia pozná riešenie aj pre prípady chýbajúcej kostnej hmoty. „Náhrady kostných tkanív sú známe už pomerne dlho,“ hovorí Goran Hristovski. „Kedysi sa odoberala v celkovej narkóze kosť z pacientovho rebra alebo z panvy, aby sa mohla vsadiť na chýbajúce miesto. Dnes používame šetrnejšie postupy. Vieme odobrať kosť z ústnej dutiny, z oblasti brady alebo zo zadnej časti čeluste.“
Menšie defekty sa dajú riešiť syntetickými kostnými náhradami a existuje aj možnosť použiť kosť od darcu. „Väčšinou ide o kosti pacientov, ktorým bol odobraný kĺb pre degeneratívne zmeny na chrupavke. Spolu s poškodeným tkanivom sa však pri takejto operácii odoberá aj časť zdravej kosti, ktorú môžeme ďalej využiť,“ tvrdí Goran Hristovski.
Predstava, že budeme mať v sánke vsadenú kosť od iného človeka, je možno nepríjemná, v skutočnosti sa však niet čoho obávať. Kostné tkanivo sa pred použitím dôkladne dezinfikuje, vyplavia sa z neho všetky bielkoviny, takže na stomatologické účely sa napokon využíva neživé sterilné tkanivo. „Táto forma darcovstva nie je vôbec pre orgamizmus dramatická,“ vysvetľuje stomatológ. „Pacienti ju veľmi dobre znášajú bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.“
Pol roka hojenia
Chirurgické zákroky v ústnej dutine sú dnes síce veľmi šetrné a keďže prebiehajú buď pri lokálnom umŕtvení, alebo v celkovej anestéze, tak aj bezbolestné, operované tkanivo však potrebuje istý čas na zahojenie. Ak pacientovi chýba pred vsadením implantátu kostné tkanivo, od vsadenia kostnej náhrady až po vsadenie implantátu ubehnú štyri až šesť mesiacov.
Čas hojenia závisí od miery poškodenia. Počas neho si musíme vystačiť s provizórnymi mostíkmi, ktoré síce nie sú plne funkčné, ale aspoň nám pomôžu zakryť medzery v chrupe. Po vložení implantátu treba rátať s ďalšími tromi mesiacmi hojenia. V tomto období by sme mali byť opatrní pri ústnej hygiene, najmä netlačiť pri čistení zubov na poškodené miesto. Trpezlivosť sa však vypláca.
Životnosť implantátov, ktoré sa úspešne ujmú v ústnej dutine, je dnes veľmi vysoká. A to aj napriek tomu, že sa nedá vylúčiť, že kosť, kde sú vsadené, môže časom znovu pomaly ustupovať. „Ak vezmeme do úvahy, že kosť ustúpi napríklad o pol milimetra za rok, tak štrnásťmilimetrový implantát môže byť funkčný aj po tridsiatich rokoch,“ vysvetľuje Goran Hristovski.
Môže sa stať, že organizmus implantát z nejakého dôvodu neprijme? „Podľa mňa je to takmer vylúčené,“ tvrdí stomatológ. „Môže sa však stať, že hojenie po zákroku skomplikuje zápal spôsobený nejakou profesionálnou chybou. Preto by som rozhodne odporúčal pacientom obracať sa na skúsených chirurgov, ktorí už majú za sebou roky úspešnej praxe. Niekto dokáže vsadiť implantát za pol hodiny, inému to trvá desať minút a pre pacienta je tento čas rozhodujúci. Čím kratšie je rana otvorená, tým je totiž nižšie riziko infekcie.“
Stomatochirurgia nie je pre každého
Rozsiahle chirurgické zákroky, ktoré si vyžadujú celkovú anestéziu, môžu byť rizikové pre pacientov s vážnymi srdcovo-cievnymi chorobami. Pred zákrokom je preto dôležité predoperačné vyšetrenie, ktoré posúdi celkový zdravotný stav pacienta. Netreba zabúdať na to, že aj operácia ústnej dutiny je chirurgický zákrok, ktorý so sebou prináša rôzne zdravotné riziká, podobne ako pri operáciách iných častí tela.
K téme sa vyjadruje stomatológ Goran Hristovski, www.interklinik.sk.