Britskí vedci z King's College London analyzovali vzorky koralov z Veľkého bariérového útesu v Austrálii. Informoval o tom v stredu internetový portál Guardian.co.uk. Výsledky skúmania sú pozoruhodné. Koraly z rodu Acropora dokážu zabrániť spáleniu pokožky vystavenej slnečnému žiareniu.
Odborníci veria, že by sa z koralov dali vyrobiť tabletky, ktoré by chránili kožu a oči pred UV žiarením. Doktor Paul Long, ktorý je na čele trojročného výskumného projektu tvrdí, že za touto špecifickou vlastnosťou koralov stojí riasa žijúca medzi nimi. Vylučuje látku, ktorú koraly následne premieňajú a tým chránia seba aj riasu pred slnkom. Prospech z tohto procesu majú aj ryby, ktoré sa koralmi živia.
Tabletky miesto opaľovacích krémov
Snaha je synteticky vytvoriť takúto látku. Slúžila by ako ochrana proti slnečnému žiareniu na humánne použitie napríklad vo forme tabletiek. Vedci najskôr skopírujú genetický kód, ktorý koral používa na vytváranie ochranných látok a v laboratóriu ho vložia do baktérie. Tá im vďaka svojej schopnosti rýchlo sa reprodukovať umožní vyrobiť veľké množstvo účinnej látky. "Nechceli by sme a ani nebudeme využívať samotný koral, keďže patrí medzi ohrozené druhy," uviedol Long.
Tabletky by mali byť vyvinuté už v najbližšej dobe. Testovať by ich mali na vzorkách ľudskej kože počas najbližších dvoch rokov. Ak bude výskum postupovať tak, ako vedci dúfajú, na trhu by sa táto unikátna tabletka mala objaviť za päť rokov. Produkt bude pravdepodobne viazaný na lekársky predpis, aby sa zabránilo predávkovaniu a poškodeniu zdravia.
Pri užívaní takýchto tabletiek môže dôjsť k nedostatku vitamínu D, čo má za následok napríklad oslabenie kostí. Pri slnečnom žiarení sa totiž do pokožky vylučuje spomínaný vitamín. Z toho dôvodu prílišná ochrana pred UV lúčmi, tiež nie je vhodná.