Akupresúra je jemnejšia sestra akupunktúry. V oboch prípadoch terapeut stimuluje energetické dráhy v tele, ktoré holistická východná medicína pokladá za kľúčové pri udržaní dobrého zdravia. Akurát v akupresúre sa namiesto ihiel používa tlak, ručná stimulácia konkrétnych liečivých bodov.
Kým v tele prúdi energia vyrovnane a harmonicky, všetky dôležité orgány sú dobre zásobené živinami a bez problémov nám slúžia. Funguje to na podobnom princípe ako cievny alebo lymfatický systém, akurát že životná energia, ktorú ajurvéda nazýva pránou a tradičná čínska medicína čchi, nie je okom viditeľná.
Podľa východnej holistickej medicíny existujú vzájomné väzby medzi jednotlivými telesnými orgánmi, ktoré sú navzájom pospájané energetickými dráhami, takzvanými meridiánmi. Ak ochorie jeden orgán, spôsobí to reťazovú reakciu, a tá sa prejaví aj na iných orgánoch, ktoré sú s postihnutým miestom energeticky prepojené.
Z tohto pohľadu sa nedá na ľudské telo pozerať ako na súbor navzájom nesúvisiacich súčiastok. Všetko je navzájom poprepájané, všetko so všetkým súvisí. Telo tvorí jeden celok.
Keď bolí hlava, môže ísť o žlčník
Napríklad za bolesťami hlavy môžu byť skryté ochorenia tráviacich a vylučovacích orgánov. „Bolesť v čelnej oblasti vie spôsobiť žalúdok a pečeň, spánková oblasť je prepojená so žlčníkom a zátylok s močo vým mechúrom,“ vysvetľuje terapeutka tradičnej čínskej medicíny Monika Křeková. Ak terapeut stimuluje správny bod na príslušnej energetickej dráhe, ťažkosti pomerne rýchlo ustúpia.
Najúčinnejšie vraj pôsobí akupresúra na problémy spojené s pohybovým aparátom. „Najrýchlejšie reaguje krčná chrbtica, pomerne rýchlo sa dá dosiahnuť uvoľnenie trapézových svalov, medzilopatkovej oblasti a bedrovej časti chrbtice,“ tvrdí masér Patrik Žingor, ktorý akupresúru využíva pri čínskych masážach, shiatsu a refl exnej terapii.
K jeho najspokojnejším klientkam patria okrem iných aj ženy po pôrode, ktorým akupresúra pomáha zregenerovať namáhanú bedrovú oblasť. „Naopak, počas tehotenstva sa stimulácia akupresúrnych bodov neodporúča, mohla by mať totiž negatívne vedľajšie účinky na priebeh tehotenstva a na plod,“ upozorňuje Žingor.
V tehotenstve sú vhodnejšie iné druhy masáží. Akupresúrna terapia výborne pôsobí aj pri stimulácii tráviacej sústavy, účinne lieči zápchu a zápal močových ciest. Aby ste vedeli, či je pre vaše zdravotné problémy vhodná, treba najprv absolvovať diagnostické vyšetrenie u skúseného odborníka na tradičnú čínsku medicínu. Účinná stimulácia akupresúrnych bodov si vyžaduje roky sústredeného štúdia.
Podrobne spoznať komplikovaný systém meridiánov rozhodne nie je jednoduché, pri menších zdravotných ťažkostiach, ako sú napríklad ľahšie migrénové stavy, si však môžeme pomôcť aj sami, ak si zoženieme vhodnú literatúru. Patrik Žingor odporúča stimulovať akupresúrne body miernym tlakom, nemali by sme pritom cítiť veľkú bolesť.
Nadbytok a nedostatok energie
Akupresúra dokáže uvoľniť energetické blokády, ktoré vznikajú v tele pod vplyvom nesprávnej životosprávy a negatívneho myslenia. „V jedení a myslení je pôvod väčšiny našich zdravotných ťažkostí,“ vysvetľuje Monika Křeková.
Ak telo zaťažíme nesprávnou stravou alebo priveľkým stresom, energia v ňom sa na určitom mieste nahromadí a vytvorí sa blokáda, ktorá zabráni jej harmonickému prúdeniu. Blokády bránia zásobeniu energiou určitých častí tela, kde sa postupne hromadia rôzne zdravotné ťažkosti.
Skúsený terapeut ich dokáže uvoľniť, ak však pacient na svojom spôsobe života nič nezmení, časom sa mu ťažkosti znovu vrátia. Prebytok energie môže pôsobiť v tele rovnako negatívne, ako jej nedostatok. Podľa Moniky Křekovej určité typy osobností, najmä muži a ľudia s výbušnou povahou, majú tendenciu k vzniku blokád, čiže k nadbytku energie, ženy a submisívne osobnosti zase väčšinou trpia jej nedostatkom.
Cieľom akupresúrnej terapie je dosiahnuť stav rovnováhy, v ktorom máme dosť energie na zdravý aktívny život. Aby sa dosiahol maximálny a trvalý efekt, je vhodné doplniť tento spôsob liečby o zdravý stravovací režim, cvičenie a relaxačné techniky, ktoré nám pomôžu účinne zvládať stres.
Vyskúšajte akupresúru tváre
Tlačením na akupresúrne body na tvári môžete dosiahnuť výrazný omladzovací efekt. Na vyznačené body tlačte s výdychom, s nádychom tlak uvoľnite.
Akupresúrne body na čele - pôsobia proti vráskam na čele a vráskam medzi obočím, tlakom na ne zvýšite prekrvenie v čelnej oblasti hlavy.
- bod 1: Body pozdĺž vlasovej línie. Zatlačte na ne všetkými štyrmi prstami na oboch rukách súčasne, od prstenníka po malíček.
- bod 2: Body na čelných hrboloch dokážu znížiť stres.
- bod 3: V strede obočia, uvoľňuje oblasť očí.
- bod 4: Medzi obočím, vyhladzuje takzvané vrásky hnevu.
Akupresúrne body okolo očí - pomáhajú proti drobným vráskam okolo očí, zmierňujú opuchy a vačky pod očami, celkovo zmierňujú únavu očí. Môžete ich stimulovať jednotlivo alebo naraz, tak že s výdychom zatlačíte prstami na hornú hranu očných jamiek a potom s ďalším výdychom na dolnú.
- bod 1: Nahmatáte medzi koncom obočia a vonkajším očným kútikom.
- bod 2: Tento bod sa najlepšie tlačí palcom. Nachádza sa pri vnútornej strane oka pri začiatku obočia.
- bod 3: Na začiatku obočia.
- bod 4: V strede obočia.
- bod 5: Na vonkajšom konci obočia.
- bod 6: Na dolnej časti očnej jamky v strede pod okom.
Akupresúrne body okolo úst - pôsobia proti vráskam nad ústami a takzvané nasolabiálne vrásky. Bod 5 pomáha tiež pri prechladnutí a bod 2 pri bolestiach zubov. Masírujte najprv body v nasolabiálnej oblasti a potom prejdite na oblasť nad hornou perou.
- bod 1: Priamo vedľa kútikov úst.
- bod 2: v strednej časti medzi hornou perou a nosom.
- bod 3: V strede okraja hornej pery.
- bod 4: V strede pod dolnou perou.
- bod 5: Tesne vedľa nosa.
K téme sa vyjadrujú: terapeutka tradičnej čínskej medicíny Monika Křeková masér Patrik Žingor, www.terramedica.sk