SME

S deťmi na nudapláži

Milovníci kúpania bez plaviek sú presvedčení, že naturizmus je pre zdravý vývoj dieťaťa doslova požehnaním. Je to však naozaj tak?

Tridsaťdvaročná Jana sa prestala rozprávať so svokrovcami, keď zistila, že na dovolenke v Chorvátsku navštívili s jej deťmi nudistickú pláž. „Syn má šesť rokov a dcérka osem. Nemyslím si, že v tomto veku je pre nich vhodné, aby videli nahých dospelých. Navyše pri predstave, že sa tam možno niekto pozeral s nečistými pohnútkami na moje deti, je mi nevoľno,“ posťažovala sa. Jej svokrovci patria k naturistom z presvedčenia, vždy chodili pred svojimi deťmi bez zábran vyzlečení a nechápu, prečo by sa zrazu mali správať inak k vnúčatám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napokon ich syn, za ktorého sa Jana vydala, je zdravý normálny muž a živý príklad toho, že naturizmus nemá prečo v detstve škodiť. Lenže ich nevesta má iný názor. Kým boli jej deti malé batoľatá, neprekážalo jej, keď sa s nimi občas svokrovci okúpali bez plaviek, ale teraz, keď podrástli, to považuje za nevhodné. Myslí si, že jej syn s dcérou už vnímajú nahotu v určitej spojitosti s erotikou a nevie si predstaviť, aký by to mohlo mať vplyv na ich psychický a sexuálny vývoj. Je len zbytočne úzkostlivá?

Odkedy cítime vzrušenie?

Ešte v devätnástom storočí prevládal v Európe názor, že deti sú čisté bezpohlavné bytosti a prvé erotické predstavy sa rodia v ich hlavách až v období puberty. Túto zaužívanú dogmu ako prvý vyvrátil Sigmund Freund, keď začiatkom dvadsiateho storočia napísal: „Je súčasťou všeobecných názorov na pohlavný pud, že tento v detstve chýba a prebúdza sa až v puberte. To je však veľký omyl, ktorý môže mať vážne dôsledky a spôsobuje naše hrubé neznalosti o základných pomeroch v sexuálnom vývoji.“

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už psychológovia bežne pripúšťajú, že sexuálny vývoj detí sa začína oveľa skôr, než sa prebudia ich pohlavné hormóny. „Za dôležité považujeme obdobie medzi piatym a ôsmym rokom života, ktoré, ako sa zdá, je zrejme najdôležitejšie z hľadiska vývoja sexuality,“ tvrdí psychologička Jana Ashford. Zároveň však dodáva, že na túto tému existuje len veľmi málo výskumov.

„Z metodologického hľadiska je ťažké nájsť vhodnú formu na preskúmanie detskej sexuality. Priznám sa, že mne ako matke by sa asi tiež nepáčilo, keby sa niekto pýtal mojich detí na ich libido.“ Fakt je, že už niekedy v predškolskom veku sa chlapci aj dievčatá zvyknú „zamilovať“, ťažko však povedať, ako sú u nich tieto pocity spojené s erotickými predstavami. My dospelí sa na toto štádium väčšinou nepamätáme a rozprávať sa na túto tému s deťmi pokladáme za nevhodné.

SkryťVypnúť reklamu

Nahota a sex

V našej kultúre sa bežne stretávame s dvomi výchovnými metódami vo vzťahu k nahote. Liberálny model, podľa ktorého chodia rodičia bežne doma nahí pred dieťaťom a v lete sa s nimi kúpu na FKK plážach, je zatiaľ na Slovensku stále v menšine. Väčšina rodičov sa bez zábran odhaľuje pred deťmi len kým sú celkom malé, približne do ich druhého alebo tretieho roku.

Potom sa začína prejavovať typická detská zvedavosť, prichádza obdobie nekonečných otázok, ktoré ak sú spojené s anatomickými rozdielmi medzi mužom a ženou, nemusia byť pre rodičov príjemné. Najmä ak oni sami v detstve na túto tému s nikým nekomunikovali. Tabuizovanie nahoty a sexuality však psychológovia nepovažujú za šťastné.

Ak sa nás napríklad dieťa opýta, „prečo má otecko chĺpky tam dole“ a my ho odbijeme s tým, že na takéto otázky má ešte čas, veľmi mu tým nepomôžeme. „Môže sa stať, že svojím správaním dosiahneme pravý opak toho, čo chceme,“ varuje Jana Ashford. „Dieťa svoju zvedavosť uspokojí iným spôsobom a my stratíme kontrolu nad tým, kde a ako sa to stane.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prívrženci naturizmu sú presvedčení, že ak sa dieťa naučí vnímať nahotu ako niečo celkom prirodzené, paradoxne ju bude menej spájať s erotickým vzrušením. Jednoducho ju bude považovať za niečo celkom „normálne“, tak ako sa to deje u prírodných národov, ktoré dodnes pobehujú po pralese tak, ako ich pánboh stvoril.

Keď uvidí svoju mamu s babkou variť v naturistickom kempe párky a holý otecko im k tomu zahrá na gitare, pochopia, že ľudia nemusia byť nahí len pri sexe. Nebude sa pozastavovať nad tým, prečo majú ženy niečo iné medzi nohami ako muži a prečo sa ich telá s pribúdajúcim vekom menia, lebo anatómia človeka nebude preň žiadnou záhadou.

Na webovej stránke slovenských naturistov si môžete prečítať, že „deti, ktoré vyrastali v naturistickom prostredí, sú oveľa menej postihované depresiami, majú pozitívnejší vzťah k svojmu telu, a keďže poznajú anatómiu človeka, necítia potrebu predčasne sa venovať sexuálnym aktivitám“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až také jednoduché to však zrejme nebude, lebo ako uviedla Jana Ashford: „Deti, ktoré sú odmalička zvyknuté na nahotu dospelých, sú podľa niektorých prieskumov sexuálne aktívnejšie, a to vo všetkých vekových kategóriách.“ Sex totiž nepovažujú na niečo, za čo sa treba hanbiť, ale za prirodzenú súčasť života. Môže to byť v určitom veku pre dieťa nevhodné?

Pozor na dotyky

Podľa Jany Ashford je každé dieťa iné. Paradoxne aj v tej najzarytejšej naturistickej rodine sa môže stať, že si päťročné dievčatko postaví hlavu a bude chcieť, aby jej rodičia na pláži obliekli plavky. V takom prípade nie je vhodné dieťa nútiť do niečoho, s čím sa nedokáže stotožniť.

Prvá vlna hanblivosti spojená s nahotou sa môže prejaviť v predškolskom veku, druhá, podstatne výraznejšia, prichádza v puberte. „V tomto veku je naozaj na zváženie, či je dieťa vhodné brať na nudistickú pláž a prehlbovať tak frustráciu, ktorú prežíva v súvislosti s hormonálnymi zmenami,“ zamýšľa sa Jana Ashford.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak napríklad trinásťročný chlapec pocíti náhlu vlnu vzrušenia pri pohľade na matkino nahé telo, môže to mať pre jeho psychiku ničivé následky. Preto aj jemné náznaky hanblivosti by sme nemali brať u detí na ľahkú váhu. Možno sa pred nami zrazu začnú zamykať v kúpeľni alebo sa začnú viac zahaľovať.

Najlepšie je toto obdobie taktne prečkať a nechať dieťa, aby sa vyrovnalo so zmenami, ktorými práve prechádza, bez nevhodných poznámok a posmeškov. Len tak máme šancu udržať si s ním otvorený vzťah aj v tomto zložitom období.

Otvorená komunikácia na tému sex a nahota je podľa Jany Ashford dôležitá pre deti všetkých vekových kategórií. Samozrejme, že slovník treba prispôsobiť ich vývojovému štádiu. U trojročného škôlkara by sme asi neuspeli s prednáškou o pohlavných hormónoch. Naopak, v puberte je takáto debata celkom na mieste. Liberálni rodičia, ktorí sa bežne promenádujú pred deťmi v Adamovom rúchu, by mali svojim potomkom vysvetliť, že aj sloboda spojená s naturizmom má v našej spoločnosti isté hranice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Deti by mali byť oboznámené s tým, že to, čo je dovolené na nudistickej pláži, nie je bežné na iných verejných priestranstvách,“ odporúča Jana Ashford a rodičom odkazuje, že pre dieťa je dôležité stanoviť isté hranice. To znamená, že hoci má dovolené pozerať sa na nahé telá dospelých, nie je vhodné dotýkať sa ich na intímnych miestach, rovnako nie je žiaduce, aby sa dieťaťa dotýkal niekto cudzí. „Dieťa sa musí naučiť, že jeho telo patrí len jemu a niektoré jeho časti patria do intímnej zóny, ktorú nesmie nikto narušiť,“ dodáva psychologička.

Ako sa správať s deťmi na nudistickej pláži

  • Na otázky, ktoré nám deti kladú v súvislosti s pohľadom na nahé telá dospelých, by sme mali vždy seriózne odpovedať.
  • Nikdy v prítomnosti detí nerobíme nevhodné poznámky o výzore iných naturistov. Z výchovného hľadiska je dôležité, aby pochopili, že ľudské telo si zaslúži rešpekt bez ohľadu na to, ako vyzerá.
  • Ak nám deti naznačia, že sa na nudistickej pláži necítia dobre, nenútime ich, aby tam s nami ostali, bez ohľadu na to, či svoje pocity vedia, alebo nevedia zdôvodniť.

K téme sa vyjadruje: detská psychologička Jana Ashford www.centrumalma.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 859
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 634
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 43 534
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 20 380
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 557
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 037
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 973
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 772
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu