SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

S deťmi na nudapláži

Milovníci kúpania bez plaviek sú presvedčení, že naturizmus je pre zdravý vývoj dieťaťa doslova požehnaním. Je to však naozaj tak?

Tridsaťdvaročná Jana sa prestala rozprávať so svokrovcami, keď zistila, že na dovolenke v Chorvátsku navštívili s jej deťmi nudistickú pláž. „Syn má šesť rokov a dcérka osem. Nemyslím si, že v tomto veku je pre nich vhodné, aby videli nahých dospelých. Navyše pri predstave, že sa tam možno niekto pozeral s nečistými pohnútkami na moje deti, je mi nevoľno,“ posťažovala sa. Jej svokrovci patria k naturistom z presvedčenia, vždy chodili pred svojimi deťmi bez zábran vyzlečení a nechápu, prečo by sa zrazu mali správať inak k vnúčatám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napokon ich syn, za ktorého sa Jana vydala, je zdravý normálny muž a živý príklad toho, že naturizmus nemá prečo v detstve škodiť. Lenže ich nevesta má iný názor. Kým boli jej deti malé batoľatá, neprekážalo jej, keď sa s nimi občas svokrovci okúpali bez plaviek, ale teraz, keď podrástli, to považuje za nevhodné. Myslí si, že jej syn s dcérou už vnímajú nahotu v určitej spojitosti s erotikou a nevie si predstaviť, aký by to mohlo mať vplyv na ich psychický a sexuálny vývoj. Je len zbytočne úzkostlivá?

Odkedy cítime vzrušenie?

Ešte v devätnástom storočí prevládal v Európe názor, že deti sú čisté bezpohlavné bytosti a prvé erotické predstavy sa rodia v ich hlavách až v období puberty. Túto zaužívanú dogmu ako prvý vyvrátil Sigmund Freund, keď začiatkom dvadsiateho storočia napísal: „Je súčasťou všeobecných názorov na pohlavný pud, že tento v detstve chýba a prebúdza sa až v puberte. To je však veľký omyl, ktorý môže mať vážne dôsledky a spôsobuje naše hrubé neznalosti o základných pomeroch v sexuálnom vývoji.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes už psychológovia bežne pripúšťajú, že sexuálny vývoj detí sa začína oveľa skôr, než sa prebudia ich pohlavné hormóny. „Za dôležité považujeme obdobie medzi piatym a ôsmym rokom života, ktoré, ako sa zdá, je zrejme najdôležitejšie z hľadiska vývoja sexuality,“ tvrdí psychologička Jana Ashford. Zároveň však dodáva, že na túto tému existuje len veľmi málo výskumov.

„Z metodologického hľadiska je ťažké nájsť vhodnú formu na preskúmanie detskej sexuality. Priznám sa, že mne ako matke by sa asi tiež nepáčilo, keby sa niekto pýtal mojich detí na ich libido.“ Fakt je, že už niekedy v predškolskom veku sa chlapci aj dievčatá zvyknú „zamilovať“, ťažko však povedať, ako sú u nich tieto pocity spojené s erotickými predstavami. My dospelí sa na toto štádium väčšinou nepamätáme a rozprávať sa na túto tému s deťmi pokladáme za nevhodné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nahota a sex

V našej kultúre sa bežne stretávame s dvomi výchovnými metódami vo vzťahu k nahote. Liberálny model, podľa ktorého chodia rodičia bežne doma nahí pred dieťaťom a v lete sa s nimi kúpu na FKK plážach, je zatiaľ na Slovensku stále v menšine. Väčšina rodičov sa bez zábran odhaľuje pred deťmi len kým sú celkom malé, približne do ich druhého alebo tretieho roku.

Potom sa začína prejavovať typická detská zvedavosť, prichádza obdobie nekonečných otázok, ktoré ak sú spojené s anatomickými rozdielmi medzi mužom a ženou, nemusia byť pre rodičov príjemné. Najmä ak oni sami v detstve na túto tému s nikým nekomunikovali. Tabuizovanie nahoty a sexuality však psychológovia nepovažujú za šťastné.

Ak sa nás napríklad dieťa opýta, „prečo má otecko chĺpky tam dole“ a my ho odbijeme s tým, že na takéto otázky má ešte čas, veľmi mu tým nepomôžeme. „Môže sa stať, že svojím správaním dosiahneme pravý opak toho, čo chceme,“ varuje Jana Ashford. „Dieťa svoju zvedavosť uspokojí iným spôsobom a my stratíme kontrolu nad tým, kde a ako sa to stane.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prívrženci naturizmu sú presvedčení, že ak sa dieťa naučí vnímať nahotu ako niečo celkom prirodzené, paradoxne ju bude menej spájať s erotickým vzrušením. Jednoducho ju bude považovať za niečo celkom „normálne“, tak ako sa to deje u prírodných národov, ktoré dodnes pobehujú po pralese tak, ako ich pánboh stvoril.

Keď uvidí svoju mamu s babkou variť v naturistickom kempe párky a holý otecko im k tomu zahrá na gitare, pochopia, že ľudia nemusia byť nahí len pri sexe. Nebude sa pozastavovať nad tým, prečo majú ženy niečo iné medzi nohami ako muži a prečo sa ich telá s pribúdajúcim vekom menia, lebo anatómia človeka nebude preň žiadnou záhadou.

Na webovej stránke slovenských naturistov si môžete prečítať, že „deti, ktoré vyrastali v naturistickom prostredí, sú oveľa menej postihované depresiami, majú pozitívnejší vzťah k svojmu telu, a keďže poznajú anatómiu človeka, necítia potrebu predčasne sa venovať sexuálnym aktivitám“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až také jednoduché to však zrejme nebude, lebo ako uviedla Jana Ashford: „Deti, ktoré sú odmalička zvyknuté na nahotu dospelých, sú podľa niektorých prieskumov sexuálne aktívnejšie, a to vo všetkých vekových kategóriách.“ Sex totiž nepovažujú na niečo, za čo sa treba hanbiť, ale za prirodzenú súčasť života. Môže to byť v určitom veku pre dieťa nevhodné?

Pozor na dotyky

Podľa Jany Ashford je každé dieťa iné. Paradoxne aj v tej najzarytejšej naturistickej rodine sa môže stať, že si päťročné dievčatko postaví hlavu a bude chcieť, aby jej rodičia na pláži obliekli plavky. V takom prípade nie je vhodné dieťa nútiť do niečoho, s čím sa nedokáže stotožniť.

Prvá vlna hanblivosti spojená s nahotou sa môže prejaviť v predškolskom veku, druhá, podstatne výraznejšia, prichádza v puberte. „V tomto veku je naozaj na zváženie, či je dieťa vhodné brať na nudistickú pláž a prehlbovať tak frustráciu, ktorú prežíva v súvislosti s hormonálnymi zmenami,“ zamýšľa sa Jana Ashford.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak napríklad trinásťročný chlapec pocíti náhlu vlnu vzrušenia pri pohľade na matkino nahé telo, môže to mať pre jeho psychiku ničivé následky. Preto aj jemné náznaky hanblivosti by sme nemali brať u detí na ľahkú váhu. Možno sa pred nami zrazu začnú zamykať v kúpeľni alebo sa začnú viac zahaľovať.

Najlepšie je toto obdobie taktne prečkať a nechať dieťa, aby sa vyrovnalo so zmenami, ktorými práve prechádza, bez nevhodných poznámok a posmeškov. Len tak máme šancu udržať si s ním otvorený vzťah aj v tomto zložitom období.

Otvorená komunikácia na tému sex a nahota je podľa Jany Ashford dôležitá pre deti všetkých vekových kategórií. Samozrejme, že slovník treba prispôsobiť ich vývojovému štádiu. U trojročného škôlkara by sme asi neuspeli s prednáškou o pohlavných hormónoch. Naopak, v puberte je takáto debata celkom na mieste. Liberálni rodičia, ktorí sa bežne promenádujú pred deťmi v Adamovom rúchu, by mali svojim potomkom vysvetliť, že aj sloboda spojená s naturizmom má v našej spoločnosti isté hranice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Deti by mali byť oboznámené s tým, že to, čo je dovolené na nudistickej pláži, nie je bežné na iných verejných priestranstvách,“ odporúča Jana Ashford a rodičom odkazuje, že pre dieťa je dôležité stanoviť isté hranice. To znamená, že hoci má dovolené pozerať sa na nahé telá dospelých, nie je vhodné dotýkať sa ich na intímnych miestach, rovnako nie je žiaduce, aby sa dieťaťa dotýkal niekto cudzí. „Dieťa sa musí naučiť, že jeho telo patrí len jemu a niektoré jeho časti patria do intímnej zóny, ktorú nesmie nikto narušiť,“ dodáva psychologička.

Ako sa správať s deťmi na nudistickej pláži

  • Na otázky, ktoré nám deti kladú v súvislosti s pohľadom na nahé telá dospelých, by sme mali vždy seriózne odpovedať.
  • Nikdy v prítomnosti detí nerobíme nevhodné poznámky o výzore iných naturistov. Z výchovného hľadiska je dôležité, aby pochopili, že ľudské telo si zaslúži rešpekt bez ohľadu na to, ako vyzerá.
  • Ak nám deti naznačia, že sa na nudistickej pláži necítia dobre, nenútime ich, aby tam s nami ostali, bez ohľadu na to, či svoje pocity vedia, alebo nevedia zdôvodniť.

K téme sa vyjadruje: detská psychologička Jana Ashford www.centrumalma.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 056
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 550
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 117
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 713
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 783
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 193
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 788
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 512
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 15 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
reklama

Blogy SME

  1. Martina Paulenová: Prečo môžu moje deti spať v šatách s volánikmi
  2. Martina Paulenová: Akú stratégiu zvoliť pri prechádzke s dieťaťom?
  3. Larisa Vitányiová: Ako sa vedome snažím viac zženštiť, hoc už som žena
  4. Danica Chames: O dôležitosti selfíčok (a iných záberov z dovoleniek)
  5. Martina Paulenová: Ako som pri varení špenátu zistila, že dokážem viac, než som si myslela
  6. Jozef Varga: Bol som kvartálny alkoholik ... ako s tou pliagou bojovať ?
  7. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
  8. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 516
  2. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 51 364
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 255
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 36 361
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 960
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 572
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 660
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 263
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
reklama
SkryťZatvoriť reklamu