SME

Koľko vody potrebujeme?

Máte zlé svedomie, lebo nie ste schopná dostať do seba litre čistej vody? Našťastie, pitný režim sa dá doplniť aj z iných zdrojov.

Filtrovaná voda

„Nedávno sa stalo veľkou módou piť čistú prefiltrovanú vodu, ľudia však zabudli na to, že spolu s nečistotami si takto odfiltrovali aj dôležité minerálne látky,“ upozorňuje Miloš Bubán. Bez dostatočného prísunu životne dôležitých minerálov nemôže naše telo optimálne fungovať. Žiaľ, denne ich strácame spolu s vlhkosťou, najmä pri potení. Preto za lepšiu alternatívu považuje mierne mineralizované tiché vody. Vhodné je striedať rôzne značky s rôznym zložením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pitný režim pri športe

Počas cvičenia nie je vždy najvhodnejším nápojom čistá voda. Telo treba priebežne nielen hydratovať, ale zároveň mu aj dodať dostatok minerálnych látok, stratených potením. Ako radí Miloš Bubán:

SkryťVypnúť reklamu

„Je vhodné vybrať si zo širokej ponuky rôznych športových nápojov, ktoré obsahujú pre organizmus dôležité minerálne látky, ako sú sodík, draslík, vápnik, horčík, chlór alebo fosfor. Tieto nápoje predchádzajú svalovým kŕčom a pomáhajú športovcom regenerovať organizmus po výkone. Nedodržiavanie príjmu dostatočného množstva tekutín a minerálov môže ohroziť nielen výkonnosť, ale aj správne fungovanie srdca.“

Pitie alkoholu Keďže je dokázané, že alkohol telo viac vysušuje, ako hydratuje, jeho konzumáciu si nemôžete zarátať do denného pitného režimu. Ženský organizmus ho navyše spracúva ťažšie ako mužský. Je to nespravodlivé, ale naša pečeň je osemnásobne náchylnejšia na cirhózu ako mužská. Preto nám lekári neodporúčajú vypiť denne viac ako jeden pohárik vína alebo malé pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Telu treba vrátiť to, čo vypotí

„Ľudské telo potrebuje denne približne dva a pol litra tekutín z nápojov a potravín,“ uvádza gastroenterológ Miloš Bubán a dodáva, že denne strácame potením, reguláciou telesnej teploty, dýchaním a ďalšími nevyhnutnými fyziologickými procesmi v tele dva až tri litre vody, čo je asi jedno až dve percentá našej telesnej hmotnosti.

To však neznamená, že musíme vypiť presne také množstvo čistej vody. Ako uvádza Európsky hydratačný inštitút, 20 až 30 percent dennej dávky vody pokrýva jedlo, a nejde len o polievky. Vysoký podiel vody obsahuje aj ovocie a zelenina, mliečne výrobky, obilniny a dokonca aj mäso.

Patríte ku kávičkárom?

Môžete si prirátať vypité šálky kávy k dennému pitnému režimu? „Vzhľadom na to, že káva obsahuje asi 99 percent vody, tak áno,“ tvrdí Miloš Bubán, a to ja napriek tomu, že o káve je známe, že má mierne močopudné účinky. Gastroeneterológ však vyslovene neodporúča piť zalievaného „turka“. Pitie takejto kávy má totiž podiel na zvyšovaní cholesterolu v krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, klasické preso má vďaka kofeínu pozitívny vplyv na metabolizmus tukov. O škodlivosti kofeínu sa viedlo v lekárskych kruhoch už veľa polemík. Miloš Bubán je však presvedčený, že v miernych dávkach organizmu neškodí.

„Kofeín sa využíva napríklad aj v niektorých tabletkách proti bolesti hlavy, lebo pôsobí stimulujúco a osviežujúco na nervový systém.“ Nealkoholické nápoje s obsahom kofeínu odporúča piť pacientom, ktorí trpia hnačkami. Postihnutí tak dostanú potrebnú dávku energie, ktorú ich vyčerpaný organizmus potrebuje na povzbudenie.

obr.jpgAj mozog pije

Približne 90 percent našej mozgovej hmoty tvorí voda. Nečudo, že práve tento orgán je veľmi citlivý na dehydratáciu. Pri nedostatku tekutín nám to signalizuje okamžitým útlmom aktivity. Človek sa cíti malátny, ťažšie sa sústredí a celkovo mu to horšie myslí. Preto ak patríte k duševne pracujúcim, potrebujete dbať na dostatočný pitný režim, rovnako ako fyzicky pracujúci ľudia. Váš mozog sa vám tak odvďačí väčšou výkonnosťou a lepšou náladou, čo sa určite pozitívne odzrkadlí aj na vašom pracovnom výkone.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úloha cukrov

Ak pijete osladené nealkoholické nápoje, treba rátať s tým, že si takto zvyšujete denný kalorický príjem. Miloš Bubán ich konzumáciu v rozumnej miere nepovažuje za škodlivú, dodáva však, že príjem cukrov treba vždy vykompenzovať primeranou fyzickou aktivitou. Netreba zabúdať na to, že cukor sa vyskytuje v hojnej miere aj v prírodných ovocných šťavách, ktoré sú síce plné vitamínov, ale pre vysoký glykemický index môžu tiež prispieť k priberaniu, ak sa dostatočne nehýbeme. Preto je vhodné riediť si ich vodou.

Obsah vody v potravinách

  • nealkoholické nápoje, káva, čaj, mlieko, džúsy – 90 až 100 %
  • polievky, vývary aj krémové – 85 až 90 %
  • ovocie a zelenina, ako sú jahody, melón, broskyne, jablká, hrušky, uhorky, cibuľa, mrkva a brokolica – 80 až 95 %
  • banány, zemiaky, kukurica – 72 až 80 %
  • čerstvé mlieko 87 až 90 %
  • jogurty 75 až 85 %
  • zmrzliny 60 až 65 %
  • syry 40 až 60 %
  • ryža 65 až 70 %
  • cestoviny 75 až 85 %
  • chlieb a pečivo 30 až 40 %
  • ryby a plody mora 65 až 80 %
  • vajcia 65 až 75 %
  • hovädzie, kuracie, jahňacie, bravčové a teľacie mäso 40 až 65 %
  • sušené mäso, slanina 15 až 40 %

Základ je v pestrosti

Čím rozmanitejšia bude voľba nápojov, ktoré počas dňa vypijeme, tým lepšie. Pre ľudí, ktorí pijú rôzne druhy tekutín, je vždy ľahšie vyhnúť sa dehydratácii ako pre tých, čo pijú stále to isté. Čistú vodu môžete dopĺňať čerstvými zeleninovými a ovocnými šťavami, bylinkovými čajmi, zeleným čajom a rôznymi nealkoholickými nápojmi. Potešíte tak svoje chuťové poháriky a litre tekutín vo vás zmiznú ľahšie ako pri jednostrannom pitnom režime.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobré rady

  • Nespoliehajte sa na smäd ako na hlavný ukazovateľ dehydratácie. Keď ho už cítite, znamená to, že vaše telo je dehydrované. Lepšie je dodržiavať pitný režim preventívne a priebežne popíjať tekutiny počas celého dňa.
  • Pripravte si na pracovný stôl fľašu s vodou alebo s vaším obľúbeným nápojom. Ak vám nechutí piť celý deň len vodu, môžete si dať aj pohár sýteného nápoja, čaju či džúsu.
  • V lete sa snažte obmedziť pobyt vonku počas najvyšších obedňajších teplôt, čo je v našej zemepisnej šírke medzi 11. a 16. hodinou.
  • Zvýšte príjem tekutín v záťažových situáciách spojených s aktívnym fyzickým pohybom a intenzívnou duševnou činnosťou.

Pozor na sodík

Ak trpíte vysokým krvným tlakom, treba si dávať pozor na minerálky s vysokým obsahom sodíka. Táto látka navyše spôsobuje zdržiavanie vody v tele, preto by si na ňu mali dávať pozor aj staršie ženy v období menopauzy a po nej. „Postmenopauzálne ženy majú pri zvýšenom príjme sodíka tendenciu zadržiavať vodu v tele,“ upozorňuje Miloš Bubán.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na vine sú hormonálne zmeny, ktorými v tomto životnom období prechádzajú. Vhodnejšie ako minerálne vody bohaté na sodík sú pre nich preto stolové vody bez obsahu kysličníka uhličitého. Ak si myslíte, že sa zadržiavaniu vody vyhnete tak, že budete menej piť, tak sa veľmi mýlite. Aj v takomto prípade treba dbať na zdravý pitný režim.

Príznaky dehydratácie

  • únava
  • ospalosť
  • zníženie krvného tlaku
  • suchosť a predčasné starnutie pokožky
  • suché sliznice
  • znížená schopnosť koncentrácie
  • znížené motorické schopnosti

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 997
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 717
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 936
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 695
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 148
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 115
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 567
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 158
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Letecký pohľad na rafinériu Slovnaft.

Slovnaft má vraj chyby v hodnotiacej správe.


4
Marco Rubio na návšteve Paríža.

Rubio a Vance vyslali protichodné signály.


Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


4
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 5

Neprehliadnite tiež

Vysnívaný domov bez zbytočných prešľapov.


Soňa Lehocká
herečka a moderátorka Katarína Brychtová

S herečkou a moderátorkou (aj) o výhodách zrelého veku.


Barbora V. Daxner
Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 10
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 055
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 979
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 654
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 362
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 645
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 074
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 689
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 598
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu