Zoznámili sa cez internet. Nič by na tom nebolo zvláštne, veď dnes sa množstvo ľudí zoznamuje týmto spôsobom, ale... Nina zistila, že tridsaťdvaročný Milan je iný ako muži, ktorých bežne stretáva. Vždy, keď sa prihlásila na chat, bol tam. Začínala mať pocit, že vo svete písmeniek aj spáva. Keď sa ho na to spýtala, odvetil, že sa nudí.
„S priateľkou som trávil všetok svoj voľný čas a keď sme sa po šiestich rokoch rozišli, zrazu nemám čo robiť,“ vysvetľoval Milan. Nina mu začala postupne vymenúvať rôzne voľno-časové aktivity, niečo ho predsa musí baviť... Nič. Nula bodov. Podľa Milana je všetko nuda. Teda až na jedinú vec – internet. Podobných prípadov, keď sa pre niekoho stane virtuálny svet najväčším hobby, nie je málo. Kde sa berie nutkavá potreba byť neustále online?
„Najčastejšie vzniká vtedy, keď má človek slabé alebo žiadne reálne vzťahy, neprimerané sebavedomie či ťažkosti v komunikácii s inými ľuďmi,“ vyratúva možné príčiny psychoterapeutka a klinická psychologička Lucia Čierňavová. Dôvodom môže byť aj depresia, pocity osamelosti či stres.
Závislosť však nevzniká len od spomínaného chatovania či chorobného lipnutia na virtuálnych vzťahoch. Niekto sa príliš naviaže na online hry alebo gambling, inému učarujú internetové aukcie, nakupovanie, zľavové kupóny, ďalší sa začne topiť v mori informácií alebo sa nevie odtrhnúť od internetovej pornografi e. Pod takzvanou počítačovou závislosťou sa rozumie väčšinou nadmerné hranie počítačových hier.
Som ešte v norme?
Teraz si možno poviete, no dobre, aj ja trávim na internete dosť času, ale to predsa ešte neznamená, že mám problém! A máte pravdu. Každý sme iný, a preto počet hodín, počas ktorých sme „nalepení“ na obrazovku počítača, nie je rozhodujúcim kritériom. Veľa ľudí dnes potrebuje web pri práci, prípadne majú svojich blízkych v zahraničí a internetová sieť je ich hlavným komunikačným prostriedkom.
„Za nadmerné fungovanie na internete, pokiaľ nejde o pracovné povinnosti, sa považuje dvadsaťpäť a viac hodín týždenne,“ vysvetľuje primár oddelenia medicíny drogových závislostí z Prednej Hory Jozef Benkovič. Ďalším dôkazom, že s vaším „internetovaním“ nie je všetko úplne v poriadku, je, keď podobne ako Milan začnete postupne zanedbávať svoje okolie.
Pre čas strávený na internete sa vám v izbe začne hromadiť prach, svoje kamarátky ste nejaký čas nevideli, často ponocujete, v práci nestíhate a váš partner alebo rodičia sa začali ponosovať, že pri počítači presedíte každý deň celú večnosť a už vás takmer nevidia. Okrem problémov s plnením si svojich povinností prídu aj ďalšie. „Sedavý spôsob života zároveň pôsobí negatívne na fyzickú kondíciu, spôsobuje stravovacie poruchy, bolesti hlavy, chrbtice či zrakové problémy,“ tvrdí Benkovič.
Závislí ľudia od internetu prežívajú počas toho, ako sú online, príjemné až euforické pocity. Na druhej strane, dostaví sa aj opačný efekt – izolovanie od reálneho sveta ich depresiu alebo osamelosť len prehlbuje. Človek závislý od internetu dokonca môže trpieť určitými „abstinenčnými“ príznakmi.
Psychologička Čierňavová ich opisuje ako nepokoj, napätie a neutíchajúce myšlienky na príjemné zážitky spojené s počítačom. Človek neustále myslí len na to, kedy už bude online a keď si dovolíte vypnúť mu počítač, reaguje podráždene až agresívne. Čas strávený na internete už nedokáže kontrolovať a začne pred svojimi blízkymi tajiť, koľko hodín strávil pri monitore počítača a čo na ňom robil.
V sieti ťa mám
Poznáte niekoho, kto má problém so závislosťou od internetu? „Pomôžte mu nájsť reálnych známych, napríklad aj prostredníctvom internetu, aby mohol realizovať svoje iné záujmy. Dajte mu najavo, že sa vám zdá, že miera času, ktorý trávi za počítačom, nie je adekvátna. Ak ide už o hlboký problém, odporučte mu odbornú pomoc, aby sám pre seba našiel iné možnosti sebarealizácie,“ vysvetľuje psychoterapeutka Lucia Čierňavová.
Závislosti od internetu sa podobne ako závislosti od drog alebo alkoholu liečia v psychiatrických liečebniach. „K najčastejším novodobým nelátkovým závislostiam, s ktorými sa v Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom na Prednej Hore stretávame, sú okrem problémového používania internetu závislosti od počítačových hier, chorobného nakupovania, mobilného telefonovania a posielania SMS,“ vysvetľuje psychiater Benkovič.
Liečenie však nenaučí závislých od webu úplne abstinovať. „Počas dvojmesačného liečebného pobytu sú podrobne oboznámení s problematikou nelátkových závislostí, spúšťačoch, správaní a ich dôsledkoch. Pracujeme na ich zmene životných cieľov, hodnotovom rebríčku, životného štýlu, denného režimu, záujmovej sféry a koníčkov. Učíme ich zvládať takzvaný craving – túžbu po virtuálnom svete internetu či počítačových hier a hlavne, aby vedeli v budúcnosti fungovať na internete kontrolovane,“ dodáva primár Jozef Benkovič.
Sú deti doma pri internete v bezpečí?
Radí psychiater Jozef Benkovič: „Pokiaľ čas trávený vo virtuálnom svete internetu nenarúša deťom denný režim, školské, domáce povinnosti, záujmy, stretávanie sa s priateľmi, netreba mať obavy, že nevedia svoj čas pri internete kontrolovať. Rodičia by sa však nemali uspokojiť s tým, že ich deti sú doma pri počítači v absolútnom bezpečí pred nástrahami vonkajšieho sveta, ako sú drogy, alkohol, gambling, násilie, kriminalita a podobne. Je to, žiaľ, len relatívne bezpečie.“
Ako stráviť svoj pobyt na webe
- Nahraďte čas strávený online zmysluplnejšou činnosťou - keď vás nebudú kváriť nuda alebo osamelosť, web pre vás už nebude taký lákavý.
- Hľadajte ľudí, s ktorými sa môžete rozprávať "reálne" - ak máte problém s nadväzovaním kontaktov, prihláste sa na kurz angličtiny, tanečnú alebo volejbal. Tam sa komunikácia rozvinie prirodzene.
- Určite si, koľko času chcete venovať webu - nastavte si napríklad kuchynský budík a po jeho zapípaní počítač neúprosne vypnite.
- Všimnite si, kedy trávite na internete najviac čau - ste online vždy neskoro do noci? Nabudúce sa prihláste ráno.
- Považujte internet iba za nástroj, prostriedok na dosiahnutie cieľa - naplánujte si, čo presne potrebujete nájsť na internete a inému sa nevenujte – ušetríte tak čas.
- Premiestnite počítač na miesto, kde ho uvidia všetci členovia rodiny
- Zamyslite sa, čo sa skrýva za vaším prehnaným používaním internetu - ak trpíte aj nejakou inou závislosťou alebo si neviete dať rady, vyhľadajte odborníka.