Betakarotén je dôležitý provitamín, ktorý sa v ľudskom tele premieňa na vitamín A. Patrí ku karotenoidom a prejavuje sa ako žltočervené farbivo. Pri predávkovaní betakaroténom nehrozia vážne zdravotné problémy, ako je to napríklad pri vitamíne A. Betakarotén vo všeobecnosti veľmi priaznivo pôsobí na celý organizmus.
Kde ho nájdete? mrkva listová zelenina paradajky a paprika brokolica kapusta špenát cvikla petržlenová vňať slnečnicový olej sušené marhule mango broskyne čerešne Tip:
Betakarotén, ktorý sa nachádza v zelenine sa lepšie vstrebáva do organizmu v kombinácii s malým množstvom tuku.
Betakarotén v tabletkách
Tabletky sú zárukou vstrebania betakaroténu bez vedľajších nežiadúcich efektov. Navyše bývajú väčšinou obohatené aj o iné výživné látky a minerály.
Krásne opálená Betakarotén zabezpečí vašej pokožke žiarivý bronz. Popri opaľovacích krémoch je vhodným doplnkom na ochranu pokožky. Ostáva v nej, čím zabraňuje jej spáleniu a dodáva jej krajšiu farbu. Opálenie navyše vydrží dlhšie.
Chráni pred rakovinou Betakarotén je významným antioxidantom, ktorý zabraňuje fotooxidácii, čo znamená, že potláča negatívny vplyv voľných kyslíkových radikálov. Tie na náš organizmus útočia počas opaľovania a je vedecky dokázané, že môžu byť faktorom vzniku rakoviny.
Pomáha očiam Významnou vlastnosťou betakaroténu je aj to, že prispieva k správnemu fungovaniu očí a udržuje zrak v dobrom zdravotnom stave. Zároveň je aj vhodnou prevenciou proti šeroslepote. Výskum amerického inštitútu National Eye Institute potvrdil, že betakarotén znižuje riziko sivého zákalu.
Zabezpečí pevnú pokožku Okrem toho, že betakarotén vám dodá svieži opálený vzhľad pokožky, tiež ju posilňuje a zamedzuje predčasnej tvorbe vrások. Pleť bude po potrebnej dávke ukľudnená a vypnutá.
Pre zdravé srdce Betakarotén sa podieľa aj na činnosti srdca. Posilňuje ho a preventívne chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Navyše aktívne podporuje váš imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.
Pozor na ten synteticky vyrobený!
Betakarotén môžete získať najčastejšie z potravy, ale v súčasnosti dostať na trhu aj synteticky vyrobený. Využíva sa najmä v kozmetickom priemysle. Má inú štruktúru a je vedecky dokázané, že aj inak pôsobí na ľudský organizmus, častokrát negatívne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí k látkam, ktoré zvyšujú riziko srdcovo-cievnych chorôb. Najväčší pozor by si mali dávať fajčiari, u ktorých môže podporiť vznik nádorových ochorení pľúc.