Organizácia UNICEF vo štvrtok prijala do svojich radov nového člena. K známym osobnostiam sa pripojil aj moderátor a hudobný dramaturg Martin "Pyco" Rausch. "Vyslancov dobrej vôle UNICEF získava spomedzi populárnych osobností, ktoré majú dobrý imidž a sú všeobecne vnímané pozitívne," upresnil pre magazín smeŽeny Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ Slovenského výboru pre UNICEF. "Títo ľudia samozrejme musia byť ochotní šíriť misiu UNICEF vo svojom voľnom čase."
K vyslancom dobrej vôle UNICEF na Slovensku patrí herečka Kamila Magálová a divadelný herec a režisér Stanislav Štepka. Špeciálnym reprezantantom UNICEFU je trojnásobný najlepší futbalista Slovenska Dušan Tittel. "Myslím si, že myšlienka UNICEF je nádherná a pomáha deľom na celom svete, preto keď ma UNICEF ešte neoficiálne oslovil, hneď som súhlasil s podporou," priznáva sympatický futbalista.
Pre magazín smeŽeny tiež prezradil, že v rámci dobročinných projektov chystajú na jeseň akciu spojenú s futbalom. "Snaha je zakúpiť pre deti v Afrike futbalové lopty, dresy a výstroj, aby mohli športovať. Možno takáto pomoc spôsobí, že o pätnásť, dvadsať rokov vyrastie z týchto detí aspoň jeden svetový futbalista, ktorý spomenie, že vyrastal na lopte darovanej Slovenskom," tvrdí Dušan Tittel.
Cieľom je postaviť krajinu na nohy
UNICEF je organizácia, ktorá združuje viac ako 150 krajín sveta. Vznikla v roku 1946 ako mandát OSN na pomoc deťom, ktoré zasiahla druha svetová vojna. Na Slovensku funguje od roku 1993. Jej cieľom je odstrániť utrpenie detí na celom svete. UNICEF zabezpečuje v postihnutých krajinách pitnú vodu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, ochranu pred zneužívaním a humanitárnu pomoc.
"Vzhľadom na to, že UNICEF nemá toľko finančných prostriedkov, aby bol schopný odstrániť všetky negatívne javy týkajúce sa detí na celom svete, snaží sa pracovať čo najefektívnejšie a pri tom mu pomáhajú dobrovoľníci," vysvetľuje Kaňa. "Sú to ľudia, ktorí bez nároku na finančnú alebo akúkoľvek inú odmenu sú ochotní prispieť svojou ľudskou prácou."
UNICEF je v krajine, ktorá jeho pomoc potrebuje na pozvanie miestnej vlády a aktívne spolupracuje s rezortmi krajiny. "UNICEF na jednom mieste pôsobí päť rokov a za ten čas by mal nastoliť taký systém, ktorý je dlhodobo udržateľný sám, aby už nebola potrebná intervencia zvonka, ďalšie finančné a materiálne prostriedky, aj keď je oblasť ďalej monitorovaná," informuje Kaňa.
Pomôcť môže každý
Výbor UNICEF na Slovensku v súčasnosti spustil projekt Priatelia detí UNICEF, čo je nábor pravidelných prispievateľov. "Hľadáme týchto ľudí rôznymi spôsobmi, napríklad aj priamym oslovením na ulici," hovorí Jana Kelecsényi z UNICEF Slovensko. "Špeciálne vyškolení dobrovoľníci informujú ľudí o činnosti UNICEF a o možnosti podpory tejto organizácie."
Prostriedky získané od pravidelných darcov sú najefektívnejším zdrojom financií, pretože organizácia s nimi môže počítať aj v čase humanitárnej krízy a využiť ich tam, kde je to najviac potrebné. "Sú to už milióny osôb na celom svete, ktoré sa rozhodli takto podporovať a pomáhať. My ich samozrejme informujeme, na čo konkrétne tieto prostriedky využívame," dodáva Kelecsényi.