si dať pozor?
„Ozdoba“, ktorá vašim nohám nepristane
Vlhko, teplo a málo kyslíka sú presne tou správnou kombináciou na šírenie mykotických ochorení. Základom našej kúpaliskovej hygieny by preto malo byť používanie vlastného uteráka, vlastných plaviek a po areáli treba chodiť v šľapkách. Dermatologička Zuzana Lukáčová radí v rámci prevencie okrem toho vykonať po príchode domov z kúpania dezinfekciu medziprstových priestorov na nohách.
Samozrejmosťou by pre vás malo byť aj nosenie priedušnej obuvi, čistých bavlnených ponožiek a pravidelná hygiena nôh. „Mykotická infekcia kože nôh alebo nechtov dolných končatín častejšie postihuje starších ľudí, pacientov s cukrovkou, ľudí s oslabenou imunitou – vrodenou alebo získanou, alergikov, ľudí so zníženými hygienickými návykmi a športovcov,“ vysvetľuje Lukáčová.
Mykózu na nohách spoznáte podľa nepríjemného svrbenia, pálenia a bolestivého praskania kože. Nebezpečenstvo nákazy v spoločných kúpeľných priestoroch alebo v hoteloch je o to vyššie, že veľa ľudí s týmto problémom nič nerobí, a tak, často nevedomky, šíri infekciu ďalej.
„Inkubačná lehota mykotického ochorenia je niekoľko dní až týždňov, takže, aj keď sme sa mykózou infikovali, prejavy sa nemusia prejaviť hneď, neraz sa ukážu až po dovolenke,“ upozorňuje odborníčka. Liečbu nepodceňujte a vyhľadajte lekára, ktorý vám predpíše antimykotický prípravok.
Nebezpečenstvo z hotelového vankúša
Možno ste už počuli o tom, že vankúš je ako stvorený na život rôznych mikroorganizmov. Hrozí nám nejaké ochorenie zo zle vypranej hotelovej posteľnej bielizne alebo z uteráka? „Môžu sa objaviť napríklad svrab, voš vlasová alebo telová, hnisavé kožné ochorenia alebo hubové kožné ochorenia. Predchádzať týmto ochoreniam možno použitím vlastných uterákov a posteľnej bielizne, čo je však, žiaľ, často nerealizovateľné. Treba sa vyhýbať hotelom s nižším hygienickým štandardom,“ radí dermatovenerologička Zuzana Lukáčová.
Problém pod bikinkami
Z radu mykotických ochorení nie sú v lete ničím výnimočným ani vaginálne mykózy, ktoré prezradí pálenie, bodavá bolesť a nepríjemné pocity v intímnych partiách. Ak sa chceme vyhnúť nepríjemnostiam, nemali by sme zabudnúť po vyjdení z bazéna na výmenu plaviek za suché.
„Pri odparovaní vody z látky plaviek sa znižuje jej teplota, čiže mokré plavky nás chladia a môže vzniknúť prechladnutie močových ciest alebo pohlavných orgánov. Vo vlhkom prostredí vznikajú tiež priaznivé podmienky na premnoženie kvasiniek, ktoré môžu viesť k opakovaným kvasinkovým infekciám pošvy,“ opisuje kožná lekárka Lukáčová. Ak ste precitlivené na mykózy, mali by ste sa zásobovať probiotikami, prípadne pri kúpaní použiť preventívne tampón.
Čo však, keď už je problém na svete? Postačia nám na liečbu voľnopredajné prípravky z lekárne? Zuzana Lukáčová odporúča: „Ak spozorujete prejavy kvasinkového ochorenia už počas dovolenky, môžete ho riešiť samoliečbou, ale po návrate domov radšej zájdite za odborným lekárom, aby ste predišli opakovaným chronickým problémom.“
Keď slnko neteší
Okrem spálenia nám môže pobyt na slnku pekne znepríjemniť aj alergia na slnko. Nejde síce o alergiu v pravom zmysle slova, ale o prejavy tohto problému vyvolávajú na pokožke príznaky podobné alergickej reakcii – objavia sa vám červené pupienky, svrbiace červené škvrny, pľuzgieriky či fľakaté mapy.
Príčinou vzniku alergie na slnko však nemusí byť len samotné UV žiarenie, ale aj jeho kombinácia s niektorými potravinami, liekmi alebo parfumami. Najviac postihnuté sú zvyčajne ramená, ruky a priestor vo výstrihu. Ak nechcete alergiu na slnko zbytočne „provokovať“, odborníci odporúčajú dávkovať slnečné žiarenie svojej koži postupne, najmä keď sa chystáte do tropickej krajiny.
Pomôcť by vám mohla aj prevencia vo forme betakaroténu a zinku. Zároveň uprednostnite opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom z lekárne. Na dovolenku si nezabudnite pre istotu pribaliť antihistaminiká, ktoré dnes kúpite aj bez predpisu.