V tehotenstve platí zásadné pravidlo: počúvaj signály svojho tela! Ak začnete pociťovať neprekonateľnú únavu, namiesto tradičnej šálky kávy si radšej doprajte pätnásťminútový odpočinok v horizontále. Možno si poviete - a čo ak sa únava objaví v práci? Šéfovi by sa asi nepáčilo, keby ma našiel oddychovať s vyloženými nohami...
Našťastie, tehotnú ženu v takýchto prípadoch chráni zákon. V Zákonníku práce je špecifi kám pracovného pomeru tehotných žien venovaných hneď niekoľko paragrafov. Napríklad § 164 hovorí: Ak požiada tehotná žena o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Preto môžete bez obáv požiadať nadriadeného napríklad o častejšie prestávky.
Vyvarujte sa
- dlhého pracovného času
- nočných služieb
- stresu
- hluku
- vystavovaniu sa toxickým látkam, ako sú pesticídy, chemikálie, farbivá a radiácia
- manipulácie s ťažkými predmetmi
- extrémnych teplôt alebo ich náhlych výkyvov
Telocvik počas tehotenstva
Uvažujete nad tým, aká športová aktivita by bola pre vás vhodná? „Tehotné ženy by sa mali vyhýbať typom cvičenia, pri ktorom sa skáče alebo zažívajú otrasy. Rovnako by nemalo byť namáhané brušné svalstvo,“ radí gynekológ Róbert Paldia.
Preto aj na prvý pohľad relaxačné cvičenie, akým je napríklad pilates, musí byť vykonávané s určitými obmedzeniami, a síce vynechaním aktivácie spomínaných brušných svalov. Ďalším typom pohybu, ktorému by sa mala tehotná žena vyhnúť, sú aktivity s väčším rizikom pádu. Také sú napríklad jazda na koni, korčuľovanie a bicyklovanie.
Názor, že tehotná žena by nemala cvičiť vôbec, je však rozhodne mylný. Počas tehotenstva potrebujete spevniť a súčasne zrelaxovať svaly v oblasti panvy, ďalej svaly dolných končatín, chrbta a rúk. Možností, ako to docieliť, je veľa, ideálne je však navštevovať programy špeciálne určené tehotným ženám.
Doprajte si viac radosti
Dodržiavanie tohto pravidla sa pozitívne podpíše pod vašu psychiku. Dobrá nálada je v tehotenstve nesmierne dôležitá. „Nastávajúce mamičky by sa mali prestať naháňať za povinnosťami a do denného programu by mali zaradiť aktivity, ktoré majú rady,“ radí Naďa Jedináková zo záujmovo-relaxačného centra Rafael.
Môže to byť návšteva divadla, galérie, tvorivých dielní alebo prechádzka v prírode, alebo častejšie posedenia s kamarátmi. Každá žena inklinuje k niečomu inému, dôležité je, aby sa aktivity, ktoré vám robia radosť, stali súčasťou bežného dňa a nie iba príležitostným ventilom počas víkendov.
A že to pôjde na úkor práce alebo iných povinností? To nič, toto deväťmesačné obdobie sa v živote ženy nevyskytuje veľmi často, preto si ho treba vychutnať so všetkým, čo k nemu patrí.
Autor: Veronika Klenková