Rovnako ako my ľudia, aj psy potrebujú na cestu do zahraničia doklady. „Zvieratá musia byť vybavené transpondérom, teda mikročipom a sprevádzané pasom,“ informuje veterinár Boris Bartoš z veterinárnej kliniky VetLINE.
„Niektoré krajiny, ako napríklad Veľká Británia, Švédsko, Írsko či Malta, vyžadujú stanovenie hladiny antirabických protilátok a ošetrenie proti vonkajším a vnútorným parazitom.“ Potrebné doklady vystaví veterinárny lekár poverený na vyhotovenie pasov spoločenských zvierat.
V krajinách Európskej únie okrem spomenutého pasu a čipu neplatia žiadne výnimočné nariadenia, v ostatných krajinách je to podobné. „V prípade cestovania do krajín mimo Európy odporúčam kontaktovať veľvyslanectvo alebo zastupiteľský úrad danej krajiny, pre možné zmeny v ich vnútorných predpisoch, o ktorých naše úrady ešte neboli informované,“ radí Bartoš. Vhodná je tiež lekárska prehliadka zvieraťa pred cestou.
Očkovanie pred cestou
V cestovných dokladoch pre psa musí byť záznam o vykonaní očkovania. S nezaočkovaným zvieraťom vás cez hranice nepustia. „Vo všetkých krajinách sveta je povinná vakcinácia proti besnote a proti infekčným ochoreniam, ako sú psinka, parvoviróza, infekčná hepatitída, parainfluenza, leptospiróza a lýmska borelióza,“ upozorňuje Boris Bartoš.
Očkovanie by malo byť vykonané v súlade s odporúčaniami výrobcu vakcíny. Čas od zaočkovania pred cestou závisí od krajiny, ktorú ste sa rozhodli navštíviť. Napríklad vo Veľkej Británii je to šesť mesiacov, vo Švédsku minimálne 120 dní a maximálne rok po zaočkovaní.
„Nikdy by ste nemali cestovať skôr ako po 21 dňoch od očkovania, v prípade, že ide o prvú vakcináciu proti besnote, by ste nemali vycestovať skôr ako za 30 dní po očkovaní,“ dodáva Bartoš. Dovolenkové destinácie ako Taliansko, Chorvátsko, Grécko a Španielsko vyžadujú okrem toho očkovanie proti kliešťom a proti echinococcusu.
Zviera môže byť v zahraničí do dátumu platnosti daného očkovania. Podrobnejšie informácie o očkovacích podmienkach pre psa pri ceste do zahraničia nájdete na internetovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky, www.svssr.sk.
Akým dopravným prostriedkom cestovať?
Cesta do zahraničia môže byť pre štvornohých miláčikov náročná. Znášanlivosť presunu je pri každom zvierati individuálna záležitosť. „Ak pes prežíva veľmi zle transport, môžete mu podať pred cestou lieky na upokojenie,“ hovorí Boris Bartoš.
„Pri cestovaní lietadlom sa však podávanie týchto liekov neodporúča.“ Pes môže cestovať akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Pre väčšie plemená je vhodné auto alebo vlak, malé plemená si pokojne môžete vziať so sebou do kabíny lietadla, musia však spĺňať predpisy a požiadavky leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete.
Pri väčších psoch leteckú dopravu zvážte. Už stredne veľké psy totiž patria do batožinového priestoru lietadla, a takýto transport môže byť pre ne psychicky veľmi náročný. Podľa Bartoša je najlepšie poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom, ktorý zviera pozná.
Zdravotné riziká
Na dovolenke so psom by ste mali byť obozretní. Zmena prostredia vplýva nielen na psychiku vášho miláčika, ale aj na jeho zdravie. Aj keď je pes zaočkovaný, hrozia mu určité zdravotné komplikácie. „Keďže väčšina dovolenkových destinácií je vyhľadávaná pre slnko, teplo a vodu, sú to najmä riziká ako prehriatie, úpal, dehydratácia, môže sa tiež vyskytnúť hnačka alebo zvracanie,“ tvrdí Boris Bartoš.
„Okrem spomínaných rizík sa psík môže nakaziť ekto - a endoparazitmi, alebo ho môžu poštípať jedovaté živočíchy. V takomto prípade urýchlene vyhľadajte pomoc miestneho veterinárneho lekára.“ Ak váš pes trpí nejakým ochorením, radšej ho so sebou na dovolenku neberte. Jeho zdravotný stav by sa mohol zhoršiť.
Cestovať by určite nemali šteniatka do šesť mesiacov, kotné fenky a staré psy. Pozor dajte aj na exotické choroby prenášané kliešťami, komármi a muchničkami. Ich najväčší výskyt je práve v prímorských krajinách ako Chorvátsko, Čierna Hora, Taliansko, Grécko, Francúzsko, Španielsko a severná Afrika. Nevyhnutné je používať antiparazitárne prípravky a repelenty.
3 otázky pre veterinára
Môžu sa psy kúpať v mori? Chcete dopriať svojmu psíkovi morskú vodu? Veterinár Boris Bartoš kúpanie v mori nezakazuje. „Psy môžu ísť do mora, ale treba ich po návrate dôkladne osprchovať, aby morská soľ nespôsobila podráždenie na koži zvieraťa.“
Čo sa deje s psychikou zvieraťa na dovolenke? Zmena prostredia sa môže prejaviť aj na psychike domáceho miláčika. Cudzia krajina môže naňho pôsobiť stresujúco. Váš pes môže byť nepokojný, často až agresívny. „Každé zviera individuálne znáša zmenu prostredia,“ vysvetľuje Boris Bartoš. „Na zmiernenie príznakov stresu je vhodné pribaliť mu jeho obľúbenú hračku, prípadne pelech, ktorý mu pomôže lepšie znášať nové prostredie.“ Veterinár zároveň dodáva, že zvieratá by sme nikdy nemali nechávať zavreté v aute, pretože by mohlo dôjsť k prehriatiu ich organizmu.
Ako cestovať s inými domácimi zvieratami? Na dovolenku nemusíte ísť len so psom. Zobrať môžete aj mačku, prípadne iné domáce zvieratko. „Každé zviera vybavené čipom môže cestovať mimo územia Slovenskej republiky,“ spresňuje Boris Bartoš. „Pri mačkách a fretkách je potrebné dodržať vakcináciu proti besnote ako pri psoch.“
Ochorenia, ktorými sa môže pes nakaziť:
Leischmanióza - ochorenie, ktoré spôsobuje bičíkovec prenášaný komármi.
Kde: južná Európa, Afrika, Ázia.
Tripanozóma - ochorenie, ktoré spôsobuje bičíkovec žijúci v krvi infikovaných zvierat, prenáša sa hmyzom.
Kde: Afrika, Južná Amerika.
Babezióza - krvný parazit napádajúci erytrocyty.
Kde: južná Európa, Slovensko.
Lekárnička pre psa
- materiál na prvú pomoc pri poranení – bandáž, dezinfekčný roztok
- lieky na upokojenie
- repelent
- antiparazitárne prípravky
- špeciálne lieky, ktoré odporučí veterinár
K téme sa vyjadruje: veterinár Boris Bartoš z veterinárnej kliniky VetLINE, www.vetline.sk