Donedávna mohli mamičky na Slovensku absolvovať vyšetrenie iba pomocou 2D ultrazvuku. V posledných rokoch však v niektorých štátnych i súkromných ambulanciách pribudla možnosť skríningu pomocou 3D, prípadne 4D ultrazvuku.
Rovnaký základ, iný výsledok
2D aj 3D ultrazvuk pracuje s rovnakou vlnovou dĺžkou a intenzitou, líšia sa iba v smerovaní dopadajúcich vĺn. Kým pri 2D ultrazvuku sú vlny vysielané a odrážané v priamom smere, pri 3D sa tak deje pod rôznymi uhlami. Výsledné 3D zobrazenie plodu a jeho orgánov potom umožňuje dômyselný počítačový softér.
Vďaka nemu môžu lekár i rodičia pozorovať dieťatko v zobrazení podobnom, ako získame napríklad pri vyšetrení CT metódou, avšak bez škodlivého ožarovania. Doplnkom býva 4D výstup, ktorý ho ukazuje v reálnom čase. „Výhoda 3D ultrazvuku spočíva v priestorovom zobrazení plodu a jeho orgánov. Vďaka tomu má vyšetrujúci lekár možnosť ľahšie rozoznať prítomnosť niektorých vývojových porúch.
Medzi ne patria napríklad rázštep, anomálie srdiečka, deformácie kostry či miešneho kanála,“ hovorí gynekológ Róbert Paldia z NZZ Olympex, z gynekologickej ambulancie Pro Femina Bratislava. Detailné zobrazenie tváre, končatín i pohlavia plodu tiež pozitívne vplýva na vytvorenie vzťahu matky k ešte nenarodenému dieťaťu, čo má opodstatnenie najmä v prípadoch, keď žena z psychických príčin ťažšie znáša priebeh tehotenstva.
Čo všetko sa dá odhaliť?
„Prvé ultrazvukové vyšetrenie absolvuje mamička v 12. až 14. týždni tehotenstva. Vtedy sa zaznamenáva umiestnenie plodu, počet detí, činnosť srdiečka, prítomnosť nosnej kostičky, prejasnenie šije. V ďalších plánovaných vyšetreniach sa meria hlava, hrudník, bruško, končatiny a ich vzájomná pomernosť.
Určuje sa tiež poloha a veľkosť placenty, množstvo plodovej vody, pravidelnosť srdcového rytmu plodu, počet srdcových dutín, výtokové časti srdiečka, prietok krvi v cievach a v pupočníkovej šnúre,“ vymenúva doktor Róbert Paldia. Určenie pohlavia bábätka je v závislosti od jeho polohy možné zvyčajne v 20. týždni. Absolvovať vyšetrenie 3D ultrazvukom je najvhodnejšie medzi 24. a 32. týždňom.
Má ultrazvukové vyšetrenie aj riziká?
Táto otázka je predmetom mnohých štúdií a vzťahuje sa tak na 2D, ako aj 3D zobrazenie. Samotné ultrazvukové vlny prechodom cez tkanivá spôsobujú trenie na úrovni molekúl, čím vzniká nadmerné teplo, ktoré môže nepriaznivo vplývať na mäkké tkanivá. Prístroje sú však nastavené tak, aby energia vĺn nepresahovala odborníkmi určenú normu.
Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve je monitorované už vyše 30 rokov a doteraz neboli pozorované žiadne poruchy tkanív matky či dieťaťa, a to ani v jeho neskoršom vývojovom štádiu. Z medzinárodných štúdií tak vyplývajú dve základné pravidlá, a síce udržať dĺžku ultrazvukového vyšetrenia medzi 10 až 30 minútami a dodržiavať frekvenciu opakovania raz do mesiaca.
Autor: Veronika Klenková