SME

Ako položiť nový koberec

Iba celoplošne a kvalitne nalepený koberec vydrží desiatky rokov bez toho, aby niesol známky opotrebenia.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Sú teplé, príjemné na dotyk, pohlcujú prach a tlmia hluk. Ponuka vzorov a materiálov je natoľko pestrá, že si v nej vyberú aj tí najnáročnejší. Koberce nestratili svoje čaro ani napriek tomu, že sme ich v poslednom desaťročí v domácnostiach menili za laminátové plávajúce podlahy. Pohodlie, ktoré nám dávajú, zatiaľ neprekonala žiadna z alternatív.

Už dávno neplatí pravidlo, že údržba kobercov patrí medzi najnáročnejšie úlohy pri upratovaní. Nové materiály, spôsoby tkania a spracovania vlákien podstatne zjednodušili ich údržbu. Aby však vydržali čo najdlhšie s minimálnym opotrebením, treba vedieť, ako ich správne položiť. Poradíme vám, ako na to.

Materiál je rozhodujúci

Aj keď je farba koberca a jeho vzor pri výbere tým najdôležitejším kritériom, oboznámte sa s ponukou skôr, ako začnete vyberať. Prihliadnuť treba na veľkosť miestnosti, intenzitu jej zaťaženia a spôsob údržby. Iba správne zvolený koberec vám bude robiť radosť.

Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z typov, kvalita sa zväčša odvíja od hrúbky koberca a jeho plošnej hmotnosti. Čím sú vyššie, tým je koberec kvalitnejší. Pri výbere v obchode neváhajte roztiahnuť kus koberca na zem a prejsť sa po ňom, aby ste mali jasnú predstavu o tom, čo kupujete.


Podklad musí byť rovný a pevný

Na rozdiel od pevných podlahových krytín, koberec nedokáže skryť ani tie najmenšie nerovnosti podkladu. Dôsledne ich kopíruje a v miestach ich výskytu dochádza k jeho trvalému poškodeniu. Preto treba dôsledne dbať na prípravu podkladu. Ten musí byť hladký, suchý a hlavne súdržný.

Z betónových poterov treba odstrániť zvyšky lepidla z lepenia predchádzajúcej nášľapnej vrstvy a opraviť kovovými sponami a tmelom praskliny. Ak je povrch nerovný, riešením môže byť samonivelačná stierka. Pri podlahách s drevenými parketami odstránime obvodové krycie lišty, vytmelíme zoschnuté škáry tmelom na drevo alebo zmesou laku a pilín. Nezabúdame ani na miesta, kde uvoľnené parkety vŕzgajú.

Koberce možno ukladať aj na podlahy z PVC, dlažbu, plávajúce nášľapné vrstvy z rôznych materiálov alebo predchádzajúcu vrstvu koberca. Opäť stačí iba odstrániť obvodové lišty, aby uvoľnili miesto pre nové. Pozor však na povrchy s nerovným reliéfom. Pri tenkých kobercoch by sa mohol po chvíli používania pretlačiť.

Orezanie vyžaduje prípravu

Stáva sa, že steny v miestnostiach sú nerovné a presnému obdĺžnikovému tvaru sa iba približujú. Preto je vhodné pristúpiť k rezaniu všetkých štyroch strán koberca tak, aby sadol do miestnosti presne na mieru.

V prípade, že namiesto jedného metrážneho pásu siahnete po viacerých, vhodné je pred pokládkou spojiť ich do jedného celku. Dosiahnete to zlepením pevnou kobercovou páskou na rubovej strane. Tento krok vždy robte pre presný spoj na otvorenom priestranstve po dokonalom rozvinutí pásov. Buďte precízni pri nadpájaní vzoru, aby ste spoj neodhalili vlastnou nepozornosťou. Ak sa chystáte na pokládku viacerých pásov na veľkú plochu, spájaniu sa budete venovať až pri lepení na podklad.

Koberec po niekoľkohodinovej aklimatizácii v miestnosti v hrubých rozmeroch uložte tak, aby ste ho vycentrovali na stred plochy. Aby sa po podlahe pri rezaní neposúval, vhodné je prichytiť ho k podlahe obojstrannou penovou páskou. Prebytočný materiál poohýbajte okolo obvodových stien. Pri nepravidelnom tvare a výklenkoch si to žiada kus trpezlivosti, niekedy pomôže opatrné nastrihnutie.

Teraz prichádza rad na ostrý nôž alebo veľké nožnice, ktorými zmenšíte formát tak, aby po obvodoch zostal približne dvojcentimetrový presah opretý o stenu. To umožní pred finálnym orezom lepšie vyrovnať koberec a dosiahnuť tak presnejšie kopírovanie obvodu miestnosti.

Lepenia sa nebojte

Iba celoplošne nalepený koberec vydrží desiatky rokov bez toho, aby niesol známky opotrebenia. Aj keď v našich domácnostiach chýba tradícia pevnej pokládky, rozhodne sa jej nevyhýbajte. Zvládnete to aj bez predchádzajúcich skúseností.

Po tom, čo ste uskutočnili hrubý orez koberca, preložte ho tak, aby ste uvoľnili jednu polovicu miestnosti. Na podlahu naneste zubovou stierkou akrylátové alebo disperzné lepidlo na koberce v závislosti od druhu podkladovej vrstvy. Lepidlo nanášajte tak, aby ste po obvode vynechali 20-centimetrový pás, ku ktorému sa vrátite v závere lepenia. Po nanesení lepidla pritlačte koberec k podlahe a vyrovnajte ho pomocou valčeka alebo gumového hladidla tak, aby priľnul k podkladu. Keďže koberec má pevnú štruktúru, nemusíte sa báť toho, že by sa pokrčil a vytvoril na povrchu vlny či záhyby. Rovnakým spôsobom pokračujte na druhej polovici.

Po fixovaní koberca sa pustite do presného orezu jeho okrajov. Urobíte tak ostrým nožom, ktorým budete po prihnutí okrajov kopírovať styčnú líniu steny a podlahy. Postupujte pomaly a na každom segmente skontrolujte, či koberec voľne ľahne na podlahu. Po orezaní celého obvodu a vytvorení prestupov pre rozvody kúrenia nalepte aj zvyšný 20-centimetrový voľný okraj koberca, ktorý vyhladíte valčekom.

Lišty nie sú iba na ozdobu

Aj keď celoplošne lepený koberec vyzerá dokonale, práca sa ešte neskončila. Chýbajú obvodové lišty, ktoré ho prepoja s obvodovými stenami. Tie ochránia maľovku pred opotrebovaním pri vysávaní a hre detí a súčasne vizuálne zväčšia miestnosť.

Je iba na vás, či sa rozhodnete pre plastové lišty s vlepenými pásmi koberca, alebo požiadate predajcu, aby vám zo zvyškov koberca obšil niekoľko centimetrov široké pásy, ktoré nalepíte po obvode miestnosti. V oboch prípadoch hrá hlavnú úlohu montážne lepidlo v kartuši, ktoré udrží lemovky na mieste.

Vyberte si z ponuky

Slučkové koberce s uzlíkovým povrchom sú najodolnejšie. Zhotovené sú tak, aby zniesli bez ujmy intenzívnu záťaž. Nečistoty sa držia na povrchu a neprepadávajú do vnútornej štruktúry. Preto sú najvhodnejšie do vstupných priestorov, na chodby a schodištia, po ktorých zvyčajne kráčame bez toho, aby sme sa prezuli. Ak máte pocit, že ich priemyselnému povrchu chýba mäkkosť domova, porozhliadnite sa po kobercoch s viacnásobnými slučkami. Luxus mäkkého došľapu je pre ne samozrejmosťou.

Všívané koberce z polyamidových a propylénových vlákien sú odolné proti škvrnám a pri intenzívnom znečistení im možno tepovaním prinavrátiť ich svieži vzhľad. Sú akýmsi štandardom a znesú aj intenzívnejšiu záťaž. Sú trvácne, pevné a nechýba im štedrá dávka komfortu a mäkkosti. Dokážu upútať nielen modernými vzormi a farbami, ale aj jednoduchosťou priebežnej údržby.

Vpichované koberce sú lacnou alternatívou do miestností, ktorých používanie je skôr príležitostné ako každodenné. Za nižšou cenou a peknými vzormi sa skrýva krátka životnosť, ktorú nepredĺžite ani celoplošným lepením na podlahu. Sú dočasným riešením tam, kde ste sa zatiaľ nerozhodli pre finálnu nášľapnú vrstvu.

Koberce so strihaným vlasom sú na špičke komfortu mäkkosťou svojho povrchu a pohodlím, ktoré dokážu poskytnúť. S tkanými kobercami sú určené hlavne do obývacích izieb a spální, v ktorých očakávame to najlepšie, čo si môžeme dovoliť. Jednoduchosť ich údržby sa však medzi jednotlivými kobercami výrazne líši. Očakáva sa, že budú osadené v prostredí s minimálnym znečistením.

Pre čo sa rozhodnúť?

Metrážové pásy
- sú pre rôzne veľkosti miestností dostupné v typizovaných šírkach 200, 300, 366, 400 a 500 centimetrov tak, aby bol odpad pri ich celoplošnej pokládke minimálny. Počíta sa s jednoduchou nadpojiteľnosťou pásov vedľa seba, obzvlášť ak sa rozhodnete pre ich celoplošné lepenie na podklad. Pri nadpájaní metrážových pásov platí pravidlo, že spoj má smerovať kolmo na prirodzený zdroj svetla, ktorým je okno. Stane sa tak neviditeľným aj vtedy, ak pri lepení spravíte malú chybičku. Nepísaným pravidlom je, že čím je šírka metráže užšia, tým viac vzorov je v ponuke.

Kusové koberce
- majú pevne stanovený formát. Počíta sa s ich voľným uložením na podlahu v miestnostiach, kde chceme vytvoriť útulnú a mäkkú zónu na tvrdej podlahe z dreva, korku či iného materiálu. Najčastejšie ide o koberce tkané a so strihaným vlasom, ktoré kladú dôraz na vzor.

Kobercové štvorce
- majú formát 50x50 centimetrov. Sú o niečo drahšie ako metráž, ich výhodou je, že kombináciou rôznych vzorov možno na veľkej ploche vytvárať rôzne obrazce. Tie možno prispôsobiť šírke chodieb, nepravidelnému tvaru miestnosti či jej členeniu tak, aby výsledok pôsobil dojmom podlahy vyrobenej na zákazku. Vzory zväčša tvoria kolekcie podobne, ako kúpeľňové obklady.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 265
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 903
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 241
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 043
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 823
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 798
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie