Potvrdili to aj vedci z Kalifornskej univerzity.
Portál ThirdAge.com uverejnil novú vedeckú štúdiu, ktorá ukazuje, že krátkodobý stres môže dočasne zhoršiť stav mozgových buniek, najmä v miestach, kde prebieha komunikácia buniek spojená s učením a pamäťou.
Vedci tento proces aj podrobnejšie charakterizovali. Zistili, že stresový hormón kortizol, ktorý sa začína vylučovať pri nadmernej psychickej záťaži, spolu s kortikotropínom narúša činnosť tej časti mozgu, v ktorej sa zhromažďujú a ukladajú spomienky.
V tomto prípade jedinou prevenciou proti zabúdaniu je snažiť sa odbúrať stres. Ak máte pocit, že zabúdate až príliš často, skúste si tie najdôležitejšie veci zapisovať. So zoznamom sa budete cítiť istejšia a pokojnejšia.
5 tipov na odbúranie stresu
Niekedy postačí aj obyčajný hlboký nádych a výdych. Ak sa vám ťažko dýcha, začnite chodiť napríklad na jogu, kde vás okrem cvičenia naučia aj správne dýchať. Novodobým hitom sú aj kyslíkové bary, kde vám "namiešajú" 90 až 95 percentný kyslík. Jeho inhalácia okrem uvoľnenia organizmu podporí aj jeho imunitu.
Šport a telesná aktivita je najlepšou prevenciou. Pri pohybe zabudnete na všetky starosti a psychicky si oddýchnete. Pri telesnej aktivite sa navyše v tele uvoľnujú endorfíny, hormóny šťastia. Keď ste nervózna, choďte si zabehať.
Po ťažkom dni dobre padne horúci kúpeľ alebo masáž. Telo sa vám prekrví a vy sa budete cítiť ako znovuzrodená. Vo vani by ste nemali byť dlhšie ako dvadsať minút. Ideálna teplota vody je okolo 38 °C.
Upravte si jedálniček a vyhoďte z neho ťažké, mastné a sladké jedlá. Doprajte si napríklad vlašské orechy. Obsahujú omega-3-mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak. Podobný účinok má aj ľanový olej. Samozrejme nezabudnite na pravidelný pitný režim.
Oddych a relaxácia je pri dlhšom stresovom vypätí veľmi dôležitý. Pusťe si príjemnú hudbu, zatvorte oči a sústreďte sa na svoj dych. Vnímajte svoje vnútro, meditujte a na nič iné nemyslite. Predstavte si, ako vám oťažieva telo a užívajte si to