Nechajte si urobiť pedikúru
Podobne, ako sa staráte o pleť, mali by ste upriamiť pozornosť aj na svoje nohy. Občas je dobré zveriť ich do rúk odborníkov a dopriať im profesionálne ošetrenie. Pedikúra vám zlepší stav kože a nechtov na nohách a odstráni nedostatky. Vybrať si môžete z rôznych typov.
- MOKRÁ PEDIKÚRA: Ako naznačuje aj sám názov, procedúra sa začína kúpeľom so zmäkčujúcimi prísadami. „Nohy sa namočia a následne sa stvrdnutá koža odstraňuje skalpelom,“ informuje pedikérka Silvia Králová. Mokrá pedikúra je účinnejšia, pretože dokáže odstrániť aj tvrdšie časti.
- SUCHÁ PEDIKÚRA: „Pri tomto type pedikúry sa pracuje s nohou nasucho, pričom sa suchá pokožka odstraňuje pomocou brúsky,“ vysvetľuje Králová. Pred suchou pedikúrou treba nohy vydezinfi kovať. Záverečná fáza spočíva v ošetrení nôh hydratačným krémom.
- KOMBINOVANÁ PEDIKÚRA: Zhrubnutá pokožka sa na vymočených nohách odstraňuje skalpelom a na záver sa použije brúska. Kombinovaná pedikúra sa využíva najmä pri extrémne zrohovatenej koži, zatvrdnutých otlakoch a takzvaných kurích okách.
Každodenná starostlivosť
O vaše nohy by ste sa mali starať aj doma. Stačí, ak si po večernom kúpaní nohy ošetríte krémom, aby sa pokožka nevysušovala. „Určite raz za týždeň treba nohy vymočiť, vyškrabať pemzou odumretú kožku a potom hydratovať,“ radí Silvia Králová. Do kúpeľa pre nohy môžete pridať aj zmäkčujúce soli, ktoré bežne dostanete v drogériách. Ak hľadáte niečo špeciálne, môžete zájsť do lekárne, kde nájdete rôzne produkty určené na kúpeľ nôh. Pre ešte jemnejšie a vyživenejšie nohy aplikujte na záver špeciálnu masku. Kúpite ju v drogériách. TIP: Okrem zmäkčujúcich solí a olejčekov môžete použiť aj domáci recept. Do teplej vody pridajte olivový olej alebo plnotučné mlieko a kúpeľ pre nohy máte hotový.
Masáž nohy uvoľní
Súčasťou záverečnej časti pedikúry by mala byť masáž nôh. „Chodidlo sa prekrví, uľaví sa mu od bolesti a stuhnutosti,“ tvrdí Silvia Králová. „Ľudia skôr vyhľadávajú klasickú masáž nôh, ktorá uvoľňuje napätie chodidla a odbúrava stres.“ Obľúbeným typom masáže je reflexná masáž, pri ktorej sa masírovaním aktivujú reflexné body. Tie sa nachádzajú na spodnej strane chodidla a dokážu ovplyvňovať takmer všetky orgány a stimulovať ich k lepšej činnosti.
Keď sa nohy príliš potia
V letných mesiacoch je noha vystavovaná väčšiemu poteniu, a to môže viesť k premnoženiu baktérií a plesní, ktorým sa vo vlhkom prostredí nadmieru darí. „Ak sú nohy potivé, treba nosiť vhodnú obuv a najmä v lete dobre vetrateľnú, ako sú sandále a šľapky,“ radí Králová. „Vyhnúť sa syntetickým materiálom a uprednostniť bavlnené ponožky, ktoré absorbujú pot.“ V horúčavách zabudnite na pančuchy z umelých vlákien. Pot nezachytávajú a ešte viac nútia nohu potiť sa. Ak je váš problém s potením väčší, používajte antibakteriálne spreje proti poteniu nôh. „Účinné je tiež zasypať nohu púdrom určeným špeciálne na chodidlá, ktorý sťahuje vlhkosť,“ dodáva Králová.
Úprava nechtov
Nielen pokožka, ale aj nechty dotvárajú celkový zdravý vzhľad nôh. „Všade v odborných článkoch sa píše, že nechty by sa mali strihať dorovna, aby nezarastali. Lepšie skúsenosti však mám so zastrihávaním do jemného oblúčika,“ pripúšťa Silvia Králová. „Pri každom tvare nechtov je to však iné. Keď nechty rastú rovno, nemôžem ich strihať do oblúčika a naopak.“
Muži a pedikúra
Je to možno zvláštne, ale naše polovičky chodia na pedikúru častejšie ako my. „Muži sú zodpovednejší v navštevovaní pedikérskych salónov, ženy v tom vidia skôr sezónnu záležitosť,“ tvrdí Silvia Králová. „Páni, ktorí si zvyknú na pedikúru, chodia potom pravidelne.“ V letných mesiacoch však vedieme my ženy a služby pedikérov využívame častejšie.
Čo robiť s...
...EXTRÉMNE SUCHÝMI PÄTAMI?
Pedikérka Silvia Králová odporúča použiť krém s obsahom uriny. Na trhu dostať rozličné druhy výrobkov, od lacnejších značiek po tie drahšie. „Väčšina ľudí robí chybu, že si na suchú pokožku nôh dá hocijaký krém, ale to nie je dobré,“ upozorňuje Králová. „Mali by používať kozmetiku určenú vyslovene na nohy a tiež ju rozlišovať podľa druhu chodidla. Je rozdiel, či je noha potivá, popraskaná, alebo len vysušená.“
... OTLAKMI A PĽUZGIERMI?
Otlaky a pľuzgiere vám väčšinou spôsobí nesprávna obuv. Pri výbere letných topánok preto dbajte na to, aby vás nikde netlačili a neomínali. Ak vám na nohe vzniknú, určite by ste ich nemali strihať a prepichovať. „Zásahom do pľuzgiera môže byť miesto viac bolestivé a môžete si doň zaniesť infekciu. Treba ho nechať radšej voľne preliečiť,“ navrhuje Králová. Rýchle hojenie podporujú aj rôzne priesvitné náplasti na pľuzgiere, ktoré zoženiete v lekárni.
... ODRENINAMI A KURÍMI OKAMI?
Podobne ako pri otlakoch, aj tu platí, že zásadou číslo jeden je správna obuv. Odreniny stačí vyčistiť dezinfekčným prostriedkom, kurie oká sa odstraňujú. „Kurích ôk vás dokáže zbaviť aj pedikér, ak sú v štádiu hlbokého zakorenenia, treba vyhľadať chirurgickú pomoc,“ radí Králová.
... BRADAVICAMI A PLESŇAMI?
Bradavice sú infekčné ochorenia, ktoré sa prenášajú krvou, preto sa nerežú, ale odstraňujú vypaľovaním dusíkom. Keďže sa pomerne ľahko prenášajú, treba sa ich čo najskôr zbaviť. Pri plesniach ide tiež o akútne ochorenie. „Najlepšie je vyhľadať kožného lekára, ktorý urobí stery a na základe výsledkov nasadí liečbu,“ hovorí Králová. Obom ochoreniam možno predchádzať. Dôležité je nechodiť na kúpaliskách, vo fi tnescentrách a saunách naboso, ale vždy používať vlastné šľapky. „Existujú tiež krémy, ktoré zabraňujú tvorbe plesní. Je dobré po kúpaní a prechádzaní po verejných priestranstvách nohy takýmto krémom ošetriť,“ odporúča Králová.
K téme sa vyjadruje: pedikérka Silvia Králová, www.pedikurasilvia.wbs.cz