Nevoľnosť
Príčinu tohto často sa vyskytujúceho javu odborníci pripisujú hormonálnym zmenám a psychickému stavu, keď si tehotná žena nie je istá, ako zvládne novú životnú situáciu. „Pri rannej nevoľnosti pomáha, keď pred vstaním z postele zjete suchý krajec chleba, po dúškoch vypijete pohár mlieka alebo zjete plátok citróna. Pomôcť môže aj homeopatia alebo aromaterapia.
Vyskúšajte éterické oleje, ako sú bergamot, mandarínka, grapefruit, neroli, mäta alebo citrón. Esencie môžete nakvapkať do aromalampy alebo ráno pridať do vody pri umývaní. Vhodné je vyrobiť si vlastný prírodný parfum – obľúbenú esenciu zmiešate s jojobovým olejom v pomere 1:10, v prípade potreby nanesiete za ucho alebo na vnútornú stranu zápästia,“ radí dula Martina Šanková.
Napätie v prsiach
Prsia sa počas tehotenstva zväčšujú, čo býva mnohokrát bolestivé najmä v prvom trimestri. Nepríjemné pocity môžete zmierniť nosením bavlnených podprseniek, ktoré vám svojím tvarom dokonale sadnú. „Na bolesť dobre pomáha teplý levanduľový kúpeľ alebo levanduľový zábal, oboje uvoľní a upokojí podráždené bradavky,“ dodáva Šanková.
Pálenie záhy
Zvyšovaním vnútrobrušného tlaku sa môže stať, že dolný pažerákový zvierač nedoviera dokonale, a tak sa kyslý obsah zo žalúdka dostáva do pažeráka. Vyhýbajte sa preto ťažko stráviteľným jedlám a príjem potravy si rozdeľte do menších a častejších dávok. „Ak sa už pálenie záhy objaví, pomôže prísun horčíka v minerálke alebo zjedzte päť olúpaných mandlí. Pitie feniklového čaju po dúškoch po jedle zmierni alebo úplne zastaví ťažkosti,“ odporúča Martina Šanková.
Zápcha a hnačky
Ak častejšie navštevujete toaletu, príčinou obvykle býva adaptácia organizmu na zmenu stravovacích návykov. Ak však hnačka trvá viac než tri dni, treba navštíviť lekára. Zápcha je častým sprievodným javom v tehotenstve. Dula Martina Šanková radí: „Súčasťou liečby je úprava životosprávy. Konzumujte v čo najväčšom množstve zeleninu a ovocie bohaté na vlákninu. Tú tiež obsahujú tmavé a celozrnné druhy chleba a pečiva, ovsené vločky, ľanové a slnečnicové semiačka, sušené ovocie a orechy. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín.“
Kŕče v lýtkach
Pravidelné cvičenie, naťahovanie svalstva a masáž lýtok od partnera pomôže predísť týmto nepríjemnostiam. Často ich spôsobuje nedostatok horčíka, preto treba zvýšiť jeho prísun. „Nohám pomôže aj teplý kúpeľ z éterických olejov, napríklad z kamilky rímskej, levandule alebo z majoránky, obohatený o med alebo smotanu,“ dodáva Martina Šanková.
K téme sa vyjadruje: dula Martina Šanková, Slovenské duly, o. z., www.duly.sk
Autor: Veronika Klenková