SME

Učiť sa cez prázdniny? Prečo nie

Ak chcete vedieť, prečo nestačí byť pekný, prečo musí mať človek chrbtovú kosť alebo prečo ľudia potrebujú lásku, sledujte seriál, v ktorom budú profesori hľadať odpovede.

Imatrikulácie i promócie sú pre študentov DUK veľkým zážitkom – už i preto, že sa odohrávajú v Aule Univerzity Komenského. Namiesto slovenskej hymny znie hip-hopová hymna DUK, študentská hymna Gaudeamus igitur však nemôže chýbať. Medzi profesormi sa vImatrikulácie i promócie sú pre študentov DUK veľkým zážitkom – už i preto, že sa odohrávajú v Aule Univerzity Komenského. Namiesto slovenskej hymny znie hip-hopová hymna DUK, študentská hymna Gaudeamus igitur však nemôže chýbať. Medzi profesormi sa v

Ak chcete vedieť, prečo nestačí byť pekný, prečo musí mať človek chrbtovú kosť alebo prečo ľudia potrebujú lásku, sledujte s nami seriál, v ktorom budú poprední profesori odpovedať na otázky, na ktoré si sami mnohokrát odpovedať nedokážeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od soboty 9. júla vám na stránkach Víkendu predstavíme každý týždeň aktuálnu prednášku, a tak sa môžete virtuálnymi žiakmi Detskej univerzity stať aj vy.

Je to zabehaná akcia – hovorí JURAJ KUKURA o letnej univerzite pre deti, ktorú inicioval v spolupráci s Univerzitou Komenského.

SkryťVypnúť reklamu

Detská univerzita Komenského 9. ročník prebehne od 6. júla do 31. augusta 2011 je určená pre žiakov od 9 do 14 rokov prihlásiť sa je možné do konca júna program je založený na dobrovoľnosti, no kto chce získať diplom, musí absolvovať minimálne 6 prednášok deti počas prednášok nosia tričko a šiltovku vo farbách aktuálneho ročníka žiaci si vydávajú aj vlastné noviny po skončení ročníka vyjde ilustrovaná knižka so všetkými prednáškami aj s DVD

Ako ste prišli na myšlienku ponúknuť vo vašom divadle Aréna počas prázdnin priestor pre detské mimoškolské aktivity?

Pôvodne som chcel, aby sme u nás hrali v lete divadlo, lebo kultúra musí byť v mestách prítomná aj počas leta, ale nepodarilo sa nám to zorganizovať. Hľadali sme teda náhradu a moja manželka prišla s nápadom na univerzitu. Dnes je to v podstate kolos, zabehaná akcia, máme na nej stabilne aj zahraničných profesorov. Detské univerzity sa rozbierajú už aj v iných slovenských mestách, uvažujeme dokonca aj o istej diaľkovej forme štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

V čom je bratislavská Detská univerzita iná ako podobné inštitúcie v zahraničí?

V mnohých krajinách sú detské univerzity skôr sociálne zamerané, u nás je však infraštruktúra vzdelania taká silná, že na našej škole vychovávame skôr elitu. Sme jednou z piatich detských univerzít, ktoré si Európska únia vybrala ako vzorové, už ideme pomáhať zakladať niečo podobné do Bukurešti.

Ako vzniká program? Oslovíte najprv prednášateľov, ktorí si svoju tému sami vyberú, alebo si volíte otázky a k nim následne hľadáte pedagógov?

Niektorí prednášajúci – tento rok to bola napríklad pani premiérka Iveta Radičová – si sami zvolia tému. Ale väčšinou sú to v podstate moje nezodpovedané otázky, veci, s ktorými sa každý deň stretávam, ale nemám na ne odpovede. Napríklad prečo je dúha, alebo ešte lepšie, prečo sa všetci usmievajú, keď vidia dúhu.

SkryťVypnúť reklamu

V čom sú prednášky na Detskej univerzite iné ako na bežných školách?

Pre profesorov sú veľkou výzvou, musia ich robiť tak, aby deti zaujali. Naši žiaci totiž nie sú závislí od zápočtov, ak ich prednáška nudí, odídu preč, začnú telefonovať či sa aspoň mrviť. Je to vlastne deväť divadelných predstavení.

Aký obsah majú worshopy, ktoré prednášky dopĺňajú?

Prednášky sú len osou programu, okrem toho ponúkame napríklad galerijný workshop, kde deti môžu maľovať či modelovať, na inom sa zas budú učiť, ako sa majú správať na pohovoroch do zamestnania. Absolvujú aj tréning hip-hopu či šachový výcvik, architekti ich budú učiť, čo je mesto, urbanistika, ako sa zariaďujú byty. Na debatnom workshope sa zas budú učiť argumentovať. V rámci univerzity navštívia opäť aj galériu Danubiana a divadelné predstavenie, na tri dni pôjdu bez rodičov do tábora do jedného z kaštieľov, kde sa budú musieť o seba samy postarať. Workshopy ponúkame aj preto, aby cez ne študeni bez prítomnosti rodičov odhalili svoj potenciál a našli svoju orientáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako draho vyjde rodičov účasť dieťaťa na DUK?

Poplatok je len symbolický. Študenti navyše dostávajú zdarma index, tričká či čapice s logom univerzity, pretože si myslím, že identifikácia so školou je potrebná.

Prednášky – každú stredu o 11. hodine

6. 7. Aula UK - pred prednáškou slávnostná imatrikulácia

Prečo sa žije inak v Bratislave a inak na vidieku?

Iveta Radičová

13. 7. divadlo Aréna Prečo nestačí byť pekný?

Pavel Brychta

20. 7. divadlo Aréna Prečo má raketoplán keramický plášť?

Pavol Šajgalík

27. 7. divadlo Aréna Prečo námorníci potrebujú dobré hodiny?

Vladimír Bužek

3. 8. divadlo Aréna Prečo musí mať človek chrbtovú kosť?

Peter Šimko

10. 8. divadlo Aréna Prečo je každý človek iný?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jaromír Pastorek

17. 8. divadlo Aréna Prečo sa nám (ne)páčia obrazy?

Zuzana Bartošová

24. 8. divadlo Aréna Prečo človek potrebuje lásku?

Jana Plichtová

31. 8. Aula UK - po prednáške slávnostná promócia Prečo je Zem planétou hmyzu?

Peter Fedor

Robíte selekciu prihlásených?

V divadle máme kapacitu 320 miest, prijatý je ten, kto sa skôr prihlási. Niektoré deti dochádzajú aj z Popradu či Púchova. Pre rodičov je to náročné, ale zároveň je to aj veľká investícia. Stále hovorím, že keď sa žiaci vrátia v septembri do školy, budú už o krok ďalej. Od nás odchádzajú ako sebavedomí ľudia.

Atraktívnou súčasťou Detskej univerzity je aj návšteva parlamentu. Ako stretnutie prebieha?

Naši študenti kladú ministrom otázky ako poslanci počas hodiny otázok, sú v parlamente aj oslovovaní menom, akoby boli skutočnými poslancami. Ministri to nemajú ľahké, polovica otázok je zjavne od rodičov, tie zaujímavejšie však kladú deti samy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akým žiakom ste boli?

Bol som relatívne dobrý žiak, ale nevedel som, čo chcem v živote robiť. Jedno však bolo isté, že odporúčanie rodičov študovať medicínu alebo právo vyvolalo u mňa presvedčenie, že sa na to nehodím. Aj preto je tu Detská univerzita. Aby pomáhala mladým ľuďom už v tomto veku odhaliť v sebe záujem či náklonnosť pre ten či onen smer, ktorým sa chcú v živote vydať.

Chodili by ste na takúto univerzitu, ak by ste mali desať rokov?

Každý mladý človek v tomto veku dostane do daru dva mesiace prázdnin, čo znamená voľný čas, ktorý - a to závisí od neho - by mal stráviť najlepšie, ako si vie predstaviť. Určite nie ničnerobením. Ja som hrával futbal, bol som brankár, možno najhorší brankár na svete, a preto to dnes s odstupom považujem za stratený čas. Keby som si dnes mohol vybrať medzi futbalom a Detskou univerzitou, určite by vyhralo to druhé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to ako cukrík. Raz ochutnáte a chcete znova

Producent divadla Aréna KAMIL PONČÁK hovorí, že študenti Detskej univerzity sú výnimoční už len tým, že svoje prázdniny trávia na škole.

Prečo názvy všetkých prednášok DUK sú vo forme otázky?

Slovom „prečo“ sa začínajú všetky detské nezodpovedané otázky. Otázky sú koncipované tak, aby zaujali detského poslucháča a mnohé z nich sú zaujímavé aj pre nás dospelých. Mnohí z nás sme nepoznali odpoveď, kým sme si nevypočuli prednášku na danú tému.

Aká prednáška najviac zarezonovala v histórii univerzity?

Snažíme sa, aby sa témy neopakovali a aby boli originálne. Minulý rok veľmi upútal študentov Martin Mojžiš svojím pedagogickým šarmom a prednáškou na tému Prečo je vo vesmíre bezváhový stav? Úspech mala aj prednáška pani Petronely Laukovej na tému Prečo sa niečo nepatrí? Každý prednášajúci vedel študentov zaujať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa akého zahraničného vzoru ste DUK komponovali?

Neexistuje jednotný model, každá detská univerzita vo svete je iná. Niekde trvá len týždeň, niekde sa organizuje v zime. Každá má iné podmienky a pravidlá. Spoločnou myšlienkou všetkých je mimoškolská výchova detí, ktorá by v deťoch mala hravou formou prebudiť potrebu vzdelávania sa aj inak ako v klasickej škole. Naša Detská univerzita Komenského je však jediná vo svete, ktorá sa koná v divadle a v spolupráci s riadnou univerzitou.

Je zápis na vašu univerzitu skôr iniciatívou rodičov alebo sú to samotné deti, ktoré sa zaujímajú o účasť na DUK?

Prvýkrát je to prevažne rodič, potom je to na študentoch, či ich škola zaujme, alebo nie. Detská univerzita je pre mnohých ako cukrík, raz ho ochutnajú a chcú ho znova. Máme študentov, ktorí absolvujú viac ročníkov. Mnohí odrastení študenti mi potom napíšu, prípadne ma osobne navštívia v divadle Aréna, čomu sa veľmi teším.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 353
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 491
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 280
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 332
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 937
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 472
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 087
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 73 697
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 258
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 16 388
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 643
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 246
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 028
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 386
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 512
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťZatvoriť reklamu