Bez lekárničky necestujte
Cestovná lekárnička by mala byť neodmysliteľnou súčasťou dovolenkovej batožiny. Zdravotné problémy a komplikácie prichádzajú, aj keď na ne nemyslíte. „Vybavenie liekmi závisí od druhu cesty, pobytu, ubytovania a stravovania,“ tvrdí infektológ Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny.
„Ten, kto sa vydá na dobrodružnú cestu so zvýšeným rizikom úrazu, by mal mať so sebou základné prostriedky na zabezpečenie prvej pomoci a obnovy základných životných funkcií.“ Pri bežnej dovolenke by mali byť samozrejmosťou lieky proti hnačke, nevoľnosti, respiračným a kožným ochoreniam.
Lekárničku by ste mali uschovať na suchom a chladnom mieste, v tme, aby sa neznehodnotil jej obsah. „Odporúčam vziať si so sebou na cesty aj malú kartičku, kde bude uvedené vaše meno, krvná skupina, lieky, ktoré užívate, ochorenia, prípadne alergie, na ktoré trpíte. Túto kartičku noste v zahraničí so sebou,“ radí Ivan Bakoš.
Aké lieky by nemali chýbať v lekárničke?
- Na nevoľnosť pri cestovaní: Kinedryl, Travel-Gum
- Na bolesť hlavy a zubov: Ataralgin, Valetol, Brufen, Paralen, Ibalgin, Diclofenac
- Na kŕčovité žlčníkové a obličkové bolesti: Algifen, Spasmoveralgin
- Na bolesti chrbta: Diclofenac, Saridon, Brufen
- Na horúčku a chrípku: Paralen, Acylpyrin, Superpyrín, Modafen, Panadol
- Na hnačku: Endiaron, Ercefuril, Normix, Imodium, Smecta
- Na zápchu: Regulax, Laxygal, Lactulosa, Duphalac
- Na poštípanie hmyzom: Fenistil
- Na alergie pri nadmernom slnení, bodnutí hmyzom, uhryznutí hadom, alebo pri alergii na potraviny: Dithiaden, Lotanax, Rectodelt
- Na uvoľnenie nosa: Mukoseptonex E, Otrivin, Nasivin
- Na alergickú nádchu: Vibrocil, Spersalerg
- Na zápal spojiviek: Ophtalmoseptonex, Visine, Livostin
- Na nespavosť: Dormicum
- Na drobné poranenia: Septonex, Framykoin
- Na pohmoždenie mäkkých tkanív, kĺbov: Diclofenac, Ketazon
- Na drobné popáleniny: Panthenol spray, Calcium panthotenicum
- Na alergiu: Zodac, Telfast, Zyrtec
- Na bolesti v hrdle: Bioparox, Septolete, Streptils
- Na opar na perách: Herpesin
- Na kašeľ: Stoptusin, Silomat, Mucosolvan, Mucosin
- Na zapareniny a plesne: Imazol, Pevaryl, Canesten, Lamisil
Lieky na každodenné užívanie
Ak užívate niektoré lieky každý deň, nemali by ste si ich pri balení na dovolenku zabudnúť. „Ak sú to lieky na chronické ochorenia, mali by ste ich mať dostatok na celý čas pobytu v zahraničí, najlepšie s 50% rezervou,“ upozorňuje Ivan Bakoš.
Doplnková výbava
Lekárnička by mala okrem liekov obsahovať aj náplaste, obväzy, sterilnú gázu, elastické obväzy a škrtidlo. Nezabudnite na dezinfekčné prostriedky ako napríklad Septonex, Jodisol alebo Ajatin. Dôležitý je aj teplomer, pinzeta, nožničky a zatváracie špendlíky. Ak sa chystáte na dovolenku na miesta, kde sú premnožené komáre, pribaľte do lekárničky aj repelent. Povinnou výbavou v letných mesiacoch sú opaľovacie krémy.
Ak cestujete...
S dieťaťom - dieťa na dovolenke si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. „Pred cestou by som zvolil konzultáciu s pediatrom, ktorý vám poradí podľa veku a zdravotného stavu dieťaťa, čo je vhodné pribaliť do cestovnej lekárničky“ odporúča Ivan Bakoš.
So starším človekom - pri starších ľuďoch hrozí väčšie riziko zdravotných komplikácií, a preto by pri cestovaní mali byť ostražitejší. „Každý senior, ktorý cestuje, by mal zvážiť a skonzultovať s lekárom možné riziko poškodenia zdravia,“ radí Ivan Bakoš.
So psom - pred cestou navštívte veterinára, ktorý psa vyšetrí a odporučí vám aj konkrétne lieky, ktoré by ste mali pribaliť do lekárničky. Základnou výbavou by mal byť určite repelent a antiparazitárny prípravok. „Je dobré, ak váš domáci miláčik má vystavený medzinárodný pas, ktorý od vás môžu vyžadovať pri vstupe do niektorých krajín i pri ubytovaní v hoteli,“ informuje Ivan Bakoš.