Kľúčovým je dobrý fyzický i psychický stav ženy. Preto prv než sa pokúsite o splodenie potomka, nie je na škodu absolvovať zopár vyšetrení. „Schopnosť otehotnieť znižuje napríklad cukrovka, anémia, zápalové ochorenia vnútorných genitálií a močového ústrojenstva, predchádzajúce umelé prerušenie tehotenstva a iné vážne ochorenia,“ upozorňuje gynekológ Róbert Paldia.
Ak sa odhalia zdravotné problémy dlhodobého charakteru, je dobré dostať ich pod kontrolu ešte pred otehotnením. Liečba počas gravidity by mohla negatívne ovplyvniť vyvíjajúci sa plod. Rovnako je dôležitý aj dobrý zdravotný stav muža. „Až v 35 % je príčinou neschopnosti počať porucha spermiogenézy, muži by preto nemali podceňovať potrebné vyšetrenia. Zdravému páru trvá pri cielenej snahe počať dieťa v období ovulácie spravidla 3 až 6 mesiacov, kým žena otehotnie,“ dodáva Paldia.
Preč so stresom
Je známe, že stres mení hormonálne prostredie. Austrálske štúdie potvrdili, že adrenalín a kortizol, ktoré sa vylučujú v stresových situáciách, pôsobia proti činnosti estrogénu a progesterónu. So stresom sa však stretávame na každom kroku, preto je dôležité vedieť, ako ho odbúrať. Veľmi vhodný je pravidelný pohyb a cvičenie. Uvoľňuje sa pritom napätie a vyplavujú sa endorfíny, ktoré vplývajú na pozitívnu náladu. Ďalším z účinných spôsobov je relaxácia. Znižuje krvný tlak, upokojuje myseľ, čím sa redukuje obsah stresových hormónov v krvi.
Jedlo pre budúce mamičky
Správna výživa je dôležitá na upevnenie celkového zdravia ženy, a to má následne vplyv na jej schopnosť otehotnieť. Vyvážená strava by mala obsahovať dostatok stavebných, energetických, ochranných látok a vlákninu. Jedálny lístok by preto malo tvoriť chudé mäso, mliečne výrobky, obilniny, sója, strukoviny, orechy, ovocie a zelenina. Alkohol a cigarety je vhodné vylúčiť už pred otehotnením. Nielenže nepriaznivo vplývajú na zdravie, no deštruktívne pôsobia aj na vývoj plodu v jeho ranom štádiu, keď ženy ešte často nevedia, že sú tehotné.
Jedna šálka kávy stačí
Pre mnohé ženy je tento horký nápoj neodmysliteľnou súčasťou dňa, no ak chce žena otehotnieť, mala by zvážiť množstvo jeho prísunu. Kofeín vo vyšších dávkach môže nepriaznivo ovplyvniť schopnosť ženy otehotnieť, aj keď na každú z nás je jeho účinok individuálny. Za nízku dávku kofeínu považujú odborníci z Macquarieskej univerzity 80 až 200 miligramov denne. Z ich prieskumov tiež vyplýva, že u žien, ktoré denne pili viac než jednu šálku silnej kávy, sa pravdepodobnosť otehotnieť znížila o polovicu.
Čo s antikoncepciou?
Obdobie medzi vysadením antikoncepcie a možnosťou otehotnieť sa líši v závislosti od jej typu. Tá mechanická umožňuje otehotnieť prakticky ihneď po vysadení. Hormonálna antikoncepcia v podstate riadi menštruačný cyklus, a preto je po jej vysadení indikátorom možnosti otehotnieť obnovenie prirodzeného cyklu. To je u každej ženy individuálne.
Autor: Veronika Klenková