Od akého veku by mohlo teda dieťa zostať doma samotné? Psychológovia hovoria, že všetko závisí od vyspelosti dieťaťa.
Podľa detskej psychologičky Márie Tóthovej-Šimčákovej je vhodným vekom desať rokov dieťaťa. „Je to však individuálne, odvíja sa to aj od toho, ako ho rodičia vedú k samostatnosti,“ hovorí psychologička.
Školská psychologička Dagmar Kopčanová dodáva, že s osamostatňovaním by sa malo začať postupne, po hodinách, aby dieťa neutrpelo šok zo samoty.
„Niektoré by mohli zareagovať aj zmätkovaním, mohli by dostať panický strach zo samoty. Preto je vhodné, ak by ho počas dopoludnia mohla prísť pozrieť aspoň susedka, “ dopĺňa.
Dieťaťu však treba pripraviť presný harmonogram dňa a vyhnúť sa tak tomu, aby bezcieľne vysedávalo pri počítači, pred televízorom, alebo sa túlalo po obchodných centrách.
„Dieťa treba telefonicky kontrolovať a malo by sa rodičovi aj samotné v istých časových odstupoch hlásiť,“ hovorí Kopčanová.
Starí rodičia sú prví, ktorých deti žiadajú o výpomoc pri svojich deťoch počas prázdnin. Je to ešte stále trend a je to prirodzené. Aj keď sú najlepšou zábezpekou opatery, nie je vhodné im deti zavesiť na krk na celé prázd〜niny, zdôrazňujú psychologičky.
„Starí rodičia sa rýchlo vyčerpajú, s požiadavkami na nich treba ísť opatrne, spoznať, čo je za hranicou únosnosti,“ povedala psychologička Mária Balážová.
Starí rodičia sú však pre vnukov nezastupiteľní. Sociologička Sylvia Porubänová hovorí, že je to v ich citovom potenciáli, v množstve lásky, ktoré vnukom a vnučkám vedia starí rodičia odovzdať.