BRATISLAVA. Podľa odborníkov stačí, ak dieťa vystavíme pôsobeniu UV lúčov asi na desať minút denne.
Dôležité je, aby vitamín D prijímalo v dostatočnej miere aj v potrave. Detská pokožka nie je rovnaká ako u dospelého, vyžaduje mimoriadnu ochranu.
Dermatovenerologička Michaela Dubčeková zdôrazňuje, že deti do jedného roka by sa vôbec nemali vystavovať slnečným lúčom. Ich koža ešte nie je vyvinutá, nemá všetky vrstvy. Vhodným tienením treba chrániť aj bábätko v kočíku.
Deti do desiateho roku veku by sa podľa lekárky nemali cielene opaľovať. Riziko spálenia je vysoké, keďže im chýba zrohovatená vrstva kože, ktorá odráža najmä UVB lúče. Každé spálenie kože so vznikom pľuzgierov do 18. roku je mimoriadne nebezpečné a zvyšuje riziko vzniku melanómu – rakoviny kože.
Ako ich chrániť
Keďže podľa odborníkov bezpečné opaľovanie neexistuje, zredukujte pohyb na slnku v kritickom čase od 11.00 do 15.00 hodiny. Ak už deti na slnku sú, nezabudnite na tričko, šiltovku alebo klobúčik a slnečné okuliare.
Každé dve hodiny ich natierajte krémom s vysokým ochranným faktorom. Nepodceňujte riziko spálenia ani pri plávaní či veternom počasí, v bezpečí nie ste, ani keď je pod mrakom. Oblaky totiž prepúšťajú okolo 80 percent UV žiarenia.
Ktoré prípravky sú vhodné
Pre deti je najvhodnejšia špeciálna solárna kozmetika bez parfumov a konzervantov. Dermatológovia odporúčajú prípravky, ktoré obsahujú nie chemické, ale minerálne filtre s čo najvyšším ochranným faktorom.
Takéto filtre obsahujú kryštáliky minerálov. Tie sa na rozdiel od chemických filtrov do kože nevstrebávajú, ale ostávajú na povrchu a správajú sa ako malé zrkadielka, ktoré UV žiarenie odrazia. Nezabúdajte na dostatok tekutín.
Na dôkladnú ochranu by mali dbať aj tínedžeri, koža dozrieva až okolo 18. roku života, dovtedy je zvlášť citlivá. Okrem prevencie spálenia by si mali pravidelne kontrolovať pokožku celého tela.
Ak si objavia podozrivé útvary na koži alebo si všimnú akékoľvek zmeny na znamienkach, mali by čo najskôr navštíviť dermatológa.