BRATISLAVA. Dnes už málokto rieši, v akom veku dieťa vezme prvýkrát na dovolenku k moru. Nie je výnimkou, že rodičia vycestujú aj s polročným bábätkom. Detskí lekári to síce nezakazujú, ale ani neodporúčajú.
„Dieťa má do troch rokov nezrelú imunitu,“ hovorí detská lekárka Alena Kotláriková. „Niekedy trvá až rok, kým sa po dovolenke vráti do normálnych koľají.“
Dieťaťu do jedného roka je jedno, či je na dovolenke, alebo nie. Ide skôr o to, že k moru chcú ísť rodičia. „Zo zdravotného hľadiska problém pri cestovaní nie je žiadny, skôr si dovolenku rodičia nakoniec ani neužijú,“ hovorí z vlastných skúseností detská lekárka Elena Prokopová.
Ak už veľmi chcete ísť na dovolenku, určite by ste mali cestovať až po treťom mesiaci veku dieťaťa, keď má za sebou základné očkovania.
Radšej auto než lietadlo Pri malých deťoch treba pri plánovaní dovolenky myslieť na viaceré veci. Ide najmä o výber destinácie a spôsob dopravy k moru.
„Malé deti nie je vhodné zobrať na exotickú dovolenku, na miesta, kde aj dospelí majú problém so zmenou klímy, prostredia a stravy,“ hovorí Prokopová,
Aké lieky vziať lieky, ktoré dieťa užíva, kvapky do uší a do očí, liek na teplotu, na alergie fenistil, na popáleniny panthenol, na uštipnutia fenistil gél, na hnačky hylak či smectu, rehydratačný roztok (pri hnačke a odvodnení), teplomer, leukoplast, obväz.
Aj Alena Kotláriková dodáva, že najlepšie je vybrať sa k najbližšiemu moru vlastným autom.
„Už jedenapolročné dieťa zvládne cestu do Talianska alebo Chorvátska. V lietadle či autobuse, kde je veľa ľudí, uzavretý priestor a klimatizácia, hrozí, že dieťa môže ochorieť,“ dodáva Kotláriková. „Pri ceste autom si korigujete cestu podľa jeho potrieb.“
Ak sa už rozhodnete pre cestu lietadlom, pri štarte a pristávaní by dieťa pre vyrovnávanie tlaku malo radšej piť – či už si ho priložíte k prsníku, alebo mu podáte čaj z fľašky. Dieťa si však vie pomôcť aj samo – plačom.
Exotiku radšej nie Prostredie by sa nemalo výrazne líšiť od toho, na ktoré je dieťa zvyknuté. Príliš veľa zmien naraz môže spôsobiť, že bude uplakané a nervózne.
Kotláriková upozorňuje, že by sme sa aj na dovolenke mali u malých detí snažiť dodržiavať režim, na ktorý sú zvyknuté – najmä čas, keď chodievajú spať či dostávajú jesť.
Najvhodnejšie je ísť na dovolenku mimo sezóny, keď nie sú veľké horúčavy a aj dovolenkárov je pomenej.
S jedlom radšej neexperimentujte. „Dieťa vydrží aj monotónnu stravu, napríklad kuracie mäso so zemiakmi či ryžou. „Neodporúčam dávať mu ochutnávať jedlá, ktoré nikdy predtým nejedlo, pretože neviete, ako zareaguje,“ hovorí Prokopová.
Na všetko používajte kupovanú balenú vodu. Nielen na pitie a umývanie ovocia, ale aj na umývanie zubov. Ľad a chladené nápoje deťom nedávajte.
Pitný režim je však dôležitý, ale doktorka Kotláriková upozorňuje, aby sme deti nenútili piť nasilu. „Ponúkať, ale neotravovať každú chvíľu.“
Radšej súkromie než hotel Jednou z dôležitých podmienok je, aby dieťa nebolo príliš rušené a zároveň aby nerušilo. Preto sú vhodnejšie apartmány v súkromí než hotely.
„Dieťa má zabezpečené súkromie, navyše je možnosť uvariť mu jedlo, na aké je zvyknuté, ľahšie sa dodržiava režim a eliminujete možnosti ochorenia, pretože je tam menej ľudí,“ vraví Kotláriková.
Ivana Kucmanová z Handlovej má za sebou dovolenky s malými deťmi v hoteli aj v súkromí. „K moru sme išli najmä kvôli staršiemu synovi, pretože býval často chorý. Ten mladší mal rok a pol, keď sme s ním išli prvýkrát,“ hovorí Kucmanová.
„Vybrali sme si hotel, bolo to príjemné, nemuseli sme variť, v areáli boli rôzne atrakcie. Ale deti nič z ponuky ani nechceli jesť, starší sa kŕmil len hranolčekmi a melónom, mladšiemu sme tiež museli jedlo vyberať. Ďalší rok sme bývali v súkromí s kuchyňou, navyše sme mali terasu, ktorá prechádzala na dvor, takže deti mali ďalší priestor.“
Klimatizácii sa radšej vyhýbajte. Deti na dovolenke často ochorejú. „Sú to najmä angíny, za ktoré môže nielen zmena prostredia, ale aj prechody z horúčav do klimatizovaných priestorov a studené malinovky,“ hovorí Prokopová.
More či bazén? Keďže deti sa zvyčajne budia skoro, ranným prechádzkam pri mori sa nevyhýbajte. Dospať môžete kedykoľvek – napríklad cez obed, keď by deti nemali byť vonku vôbec. Ani pod slnečníkom.
Nezabúdajte ani na to, že kúpanie v chlórovanej vode bazéna nie je práve najvhodnejšie pre malé deti.
„Jednoznačne more. Videli ste už niekedy počas dovolenky, že by vodu v bazénoch vymieňali?“ hovorí Prokopová.
More je vhodné pre všetkých alergikov
Na dýchacie problémy, kožné choroby aj ako prevencia – more je vhodné pre všetkých chorých aj chorľavých.
Pobyt pri mori je vhodný pre deti so všetkými typmi alergií. Potvrdzuje to aj alergologička a imunologička Eva Medzihorská.
„Je jedno, ku ktorému moru s deťmi pôjdete, každé má blahodarné účinky,“ hovorí Medzihorská.
„Výnimkou sú niektoré kožné ochorenia, keď neodporúčame pieskové pláže, pretože piesok kožu dráždi,“ dodáva.
Ďalšiu výnimku tvoria alergici na rôzne pele. Vtedy sa treba orientovať podľa peľových kalendárov, ktoré nájdete na internete.
Najvhodnejšie je podľa alergologičky stráviť pri mori 12 až 14 dní. Ktoré more je najlepšie, sa však podľa nej nedá povedať.
„Akékoľvek. Chodili sme na pobyty k viacerým moriam a do rôznych krajín. Nedá sa povedať, že by niektoré z nich malo lepšie účinky než to druhé,“ povedala Medzihradská.
Zároveň odporúča aj ranné prechádzky po pobreží, pretože ráno je vo vzduchu vyššia koncentrácia solí. Nie je ich však o toľko viac než napríklad poobede. Takže ak nie ste práve ranostaji, netrápte sa. Pobyt pri mori v akúkoľvek hodinu vášmu dieťaťu pomôže.