Denný tábor je pre zamestnaných rodičov najčastejšia možnosť, ako mať o dieťa postarané. Jeho výhodou je aj to, že deti ich môžu počas leta vystriedať viac, cenovo sú dostupné.
„Niektoré tábory sú dokonca také obľúbené, že deti absolvujú rovnaký typ tábora aj viackrát počas leta,“ hovorí Zuzana Katreniaková z občianskeho združenia Preliezka, ktorá organizuje denné tábory v Bratislave.
Viktória Mankovecká, riaditeľka nitrianskeho centra voľného času Domino, vraví, že veľa školákov, ktorí sa do táborov vracajú, si nevyberajú tábor len podľa záujmov.
Rozhoduje aj to, v ktorom sa môžu stretnúť s obľúbeným vedúcim z predchádzajúcich táborov.
Deti prihlasujú už na jar Denné tábory organizujú najmä centrá voľného času, občianske združenia, cestovné kancelárie či športové kluby. „Najväčší výber denných táborov majú deti v Bratislave. Nasledujú Banská Bystrica, Nitra, Košice a Trenčín,“ vymenúva Peter Harum, tvorca stránky www.tabory.sk.
Koľko stoja deti v tábore 8 až 10 dní v pobytovom tábore na Slovensku – od 125 do 190 eur, 12 dní v Bulharsku – od 289 eur, 10–dňový jazykový tábor na Slovensku – od 170 eur, 5–dňové denné tábory cez cestovnú kanceláriu – od 80 eur, 4–dňový denný Safari v Trenčíne – 22 eur, 5–dňový turnus mestského tábora v Nitre – 29,50 eura, 5–dňové denné tábory cez centrum voľného času v Ružomberku – 40 eur. (or)
Zameranie denných táborov je široké. Časť dňa trávia deti hlavnou aktivitou tábora, druhú časť využívajú na exkurzie, športové hry, prípadne tvorivé a relaxačné aktivity. Prvé ponuky denných letných táborov možno nájsť na internete už od februára. Najvhodnejší čas na prihlásenie sú jarné mesiace.
„Najväčší nápor rodičov zažívame práve na konci mája a v júni,“ hovorí o stránke www.dennetabory.sk Katreniaková.
Rodičia niekedy prihlasujú deti aj na poslednú chvíľu, keď sa im zmení program leta. Tu je už potom výber podstatne užší.
„Deti najviac zaujímajú tábory v prírode, kde sú v kontakte so zvieratami, športovo a tvorivo zamerané tábory,“ vymenúva vkus bratislavských detí organizátorka denných táborov.
Denný verzus pobytový Porovnávať denné a pobytové tábory z hľadiska programu pri dnešnej širokej ponuke nemá veľký zmysel. Oboje sú zmysluplne a hodnotne stráveným voľným časom detí, no rozdiel je v inom.
„Štruktúra programu denných táborov sa v mnohom nelíši od bežných dní, ktoré trávia deti v školách, potom v kluboch detí a napokon v rodinách. Tieto dni skôr kopírujú. Deti by si však mali cez prázdniny odpočinúť a načerpať veľa energie práve zmenou prostredia a netradičnými aktivitami,“ hovorí Peter Harum.
Spávanie doma je na druhej strane aj výhodou. „Denný tábor deti veľa naučí, nájdu si tam nových kamarátov a tým, že sú večer doma, nenastáva stres z odlúčenia, ktorý je častý pri pobytových táboroch, kde deťom chýbajú rodičia,“ uzatvára Katreniaková.