Odborníci sa zhodujú v tom, že obdobie prázdnin má dieťaťu slúžiť na regeneráciu síl, ktoré vyčerpalo v škole.
Rodič by preto nemal dieťa zaťažovať a stresovať vzdelávaním počas voľných dní.
„Deti by si mali cez prázdniny odpočinúť a načerpať veľa energie. Ani nie tak fyzickej ako práve psychickej - teda zmenou prostredia a netradičnými aktivitami,“ hovorí Mária Takáčová z centra výchovnej a psychologickej prevencie.
„Určite s prvákmi, ktorí absolvovali prvý rok v škole, sa nesnažte už v júli precvičovať písmenká a opakovať matematiku,“ radí Dagmar Kopčanová. Ale z dovolenky by mohlo napísať práve ono pohľadnicu babke či kamarátom namiesto emailu.
A už vonkoncom nenúťte deti čítať s tým, že každý deň by mali prečítať toľko a toľko strán, hoci odborníci pravidelné čítanie aspoň chvíľu denne odporúčajú.
Nútením k čítaniu deti neprivedieme, skôr naopak, odradíme ich od tejto činnosti. Skúšajte to napríklad aspoň s lúštením tajničiek či rôznych detských rébusov,“ hovorí Kopčanová.
Súčasná škola má na školákov vysoké nároky. Počas prázdnin by si teda mali od nej naozaj oddýchnuť. „Ako je čas povinností a učenia, je aj čas prázdnin,“ hovorí brniansky psychológ Jiří Brančík. „Oboje by sa malo dodržiavať,“ dodáva.
Nezabúdajte na rozprávanie a spoločné hry. Nech si deti z leta odnesú aspoň také zážitky, ako im dokáže pripraviť zázemie napríklad rodiny Kohutiarovcov, kde je ich šesť. Na chalupe u starých rodičov si vlani odskúšali stromolezecký tábor s voľným pohybom po záhrade s jednoduchou stravou.
A možnože práve počas leta objavíte u detí kapacity, o ktorých ste ani netušili.