SME

Prázdniny treba plánovať s citom

Viete už, ako vyplníte voľný čas svojim ratolestiam počas dlhého prázdninového voľna? Mali by ste pritom zohľadniť povahu každého dieťaťa.

Rok čo rok sa tisícky škôlkárov a školákov tešia na letné prázdniny a ich rodičia majú plnú hlavu starostí, ako im zmysluplne vyplniť dvojmesačné voľno. Možností je síce veľa – od denných táborov po rôzne tematické pobyty, kde sa môžu deti hrať na Indiánov, zlatokopov, učiť sa jazyky alebo si vyskúšať skautské úlohy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skôr než dieťa na podobný pobyt prihlásime, by sme si však mali uvedomiť, či je na odlúčenie od rodiny vôbec zrelé. „Niektoré deti dokážu odísť od rodičov, napríklad do školy v prírode už v predškolskom veku, iné to nezvládajú ani v prvom stupni na základnej škole,“ upozorňuje psychologička Daniela Bolgáčová.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máme doma malého introverta, ktorý sa radšej hrá osamote než vo veľkej skupine, môže prežívať pobyt v kolektíve neznámych detí ako veľký stres. Keď takéto dieťa pošleme do tábora, malo by to byť len preto, že sa tak rozhodlo a pre istotu by sme s ním mali poslať nejakého dobrého kamaráta, aby sa necítilo osamotené a malo sa na koho obrátiť v prípade, keď sa bude cítiť ohrozené.

Lebo či sa nám to páči alebo nie, bežný detský kolektív sa málokedy podobá na klub kresťanskej mládeže. V letných táboroch sú bežné prípady detskej šikany. Obeťami sú väčšinou slabší tichí jedinci, na ktorých sa zvyknú „realizovať“ ich dominantnejší vrstovníci.

Podľa Daniely Bogáčovej si „páchatelia“ väčšinou neuvedomujú, ako svojím správaním niekomu ubližujú. Robia to jednoducho len preto, že majú zo šikanovania zábavu. Preto je vhodné, skôr než dieťa pošleme do tábora, porozprávať sa s vedúcimi, či majú skúsenosť s podobnými prípadmi a ako ich zvyknú riešiť, prípadne či vôbec majú vypracované nejaké opatrenia proti šikane.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je dieťa utiahnuté

Introvertnejšie deti, ktoré mávajú problémy v kolektíve, je vhodné nenásilnou formou usmerňovať tak, aby postupne získali väčšie sebavedomie a viac si verili. „Veľmi dôležitú úlohu vo výchove zohráva pozitívna motivácia,“ tvrdí Daniela Bolgáčová a dodáva, že čím viac dieťa chválime a povzbudzujeme, tým väčšia je šanca, že ho zbavíme úzkosti a premeníme na sebavedomého jedinca.

Každý vek si žiada svoje

Prázdninový program treba vždy prispôsobiť nielen povahe, ale aj veku dieťaťa. Detské záujmy sa časom vyvíjajú. To čo našich potomkov bavilo vlani, im dnes môže pripadať ako nuda. Jednotlivé vývojové štádiá vyzerajú u bežných zdravých detí asi takto: V predškolskom veku sú deti veľmi hravé a zvedavé, objavujú svoje ja a miesto v okolitom svete s obrovskou fantáziou.

SkryťVypnúť reklamu

Žijú vo svete rozprávok a spoznávania okolitých vecí. Keď pre ne vymyslíte zaujímavú hru, je im dosť jedno, či s nimi budete na ihrisku pred vaším domom alebo na pláži pri mori. Mladší školský vek je už náročnejší na zbieranie nových informácií. Deti v tomto štádiu radi listujú v encyklopédiách a študujú novinky na internete. Prázdninový program by mal byť prispôsobený ich záujmom.

Najlepšie sa im zavďačíme výletmi na miesta, kde sa môžu dozvedieť niečo zaujímavé alebo zažiť nejakú poučnú a pritom zábavnú skúsenosť. Poslednú kategóriu tvoria starší školáci, ktorí inklinujú k pop kultúre, majú svoje hudobné idoly a prežívajú obdobie prvých lások. Tým sa najlepšie zavďačíte dovolenkovou destináciou, kde si budú môcť vyjsť medzi skupinku vrstovníkov a zabaviť sa s nimi. Možno si poviete – to je síce fajn, ale čo robiť, keď mám doma na krku štvorročnú škôlkarku aj trinásťročného pubertiaka?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

003.jpg

Keď idete ako rodina na spoločnú dovolenku, môže to byť zamotaný rébus. Staršie dieťa ťažko prinútite, aby si robilo bábovčičky z piesku na pláži s mladším súrodencom, ktorého zase nemôžete zobrať napríklad na bicyklovú túru. Daniela Bolgáčová radí v takýchto prípadoch pripraviť pre každé dieťa iný program s tým, že jednému sa bude venovať matka a druhému otec.

Na ďalší deň si môžu rodičia úlohy vymeniť, aby sa niektoré dieťa necítilo zanedbané jedným z rodičov. Okrem toho treba myslieť aj na kompromisy a počas dovolenky si vyčleniť pár dní na to, aby bola rodina celá pokope. To si väčšinou vyžaduje, aby sa staršie dieťa prispôsobilo mladšiemu, čo je možno občas komplikované, ale nikdy nie nemožné.

Daniela Bolgáčová upozorňuje, že spoločný voľný čas je veľmi dôležitý na posilnenie rodinných väzieb. Preto je vraj lepšie ísť na dovolenku v plnej rodinnej zostave, aj keď z časového hľadiska by bolo možno výhodnejšie, keby šli deti najprv niekam len s matkou a potom s otcom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dieťa treba vždy rešpektovať

Najväčšou chybou, akú môžu rodičia pri plánovaní prázdnin urobiť, je podľa Daniely Bolgáčovej ignorácia detských túžob. Aj škôlkari by mali mať právo povedať si doma, kam by chceli ísť a čo by tam chceli robiť. Pri kúpe dovolenky nemusia mať posledné slovo, ale rozhodne ich treba vypočuť.

Na detské želania by sme nemali zabúdať ani v prípade, keď ich chceme poslať niekam k príbuzným. Mali by sme si byť istí, že deti k nim chodia radi a majú tam zabezpečený dostatočne pestrý program. V opačnom prípade je lepšie využiť denný tábor v mieste bydliska. Od dvanástich rokov je väčšina detí dostatočne zrelých na to, aby čas dňa dokázalo stráviť doma osamote.

Rozhodne by však takto nemali prežiť celé prázdniny. Ak sa s deťmi stretávame cez prázdniny len po práci, mali by sme sa im postarať o zábavu aspoň popoludní. Ísť s nimi aspoň na chvíľu na kúpalisko alebo na zmrzlinu. Tak možno vyčarujeme príjemnú prázdninovú atmosféru nielen pre nich, ale aj pre seba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

AKO SI PLÁNUJEME PRÁZDNINY

Spájame sa s inými rodinami

Mária Drábeková (36), matka päťročného Libora, sedemročného Bruna a desaťročného Kristiána

Cez prázdniny sa nám osvedčili spoločné pobyty s inými rodinami, ktoré majú deti približne v našom veku. Deti tak majú o zábavu postarané a aj my s manželom máme spoločnosť. Keďže sme veriaci, máme radi pobyty na Slovensku, ktoré organizujú podobne zameraní ľudia ako my. Okrem toho pôjdu dvaja starší synovia spolu do tábora. Ja zatiaľ odcestujem s najmladším do Nemecka za príbuznými. Nejaký čas strávime s deťmi aj doma, určite sa však postaráme o to, aby sa nenudili. Zájdeme k vode, na ihrisko alebo si vymyslíme nejakú inú zábavu.

Dieťa je spokojné, keď sú spokojní rodičia

Marta Földešová (35), matka štvorročnej Adelky

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S manželom nemáme radi masové turistické destinácie, kde síce nájdete animačné programy pre deti, špeciálne detské menu, ihriská a iné vymoženosti, na druhej strane však musíte rátať s tým, že všade okolo vás bude množstvo ľudí a hluk. Tento rok pôjdeme do chorvátskej Premantury, kde sú panenské pláže a božský pokoj. Už sme tam s dcérkou boli a boli sme veľmi spokojní. Doma má naša Adelka niekedy problémy so spánkom, tam však spala ako v oleji. Mám pocit, že keď sme my ako rodičia na dovolenke v pohode, je v pohode aj ona.

Pomôžu nám starí rodičia

Silvia Benková (39), matka päťročnej Dianky a osemročnej Martinky

Staršia dcérka ide začiatkom júla na stanovačku s ocinom a so psíkom, to je pre ňu top program na prázdniny. Potom ju čaká dvanásťdňový pobytový tábor Tralaland. Mladšia zatiaľ nie je natoľko samostatná, aby sme ju pustili niekam samu, takže sa jej pokúsime urobiť program doma. Okrem toho ideme celá rodina k moru do Čiernej Hory. Zvyšný čas strávia dievčatá striedavo u starých rodičov v Banskej Bystrici a v Bratislave. Už si zvykli na tieto letné rodinné návštevy a celkom sa na ne tešia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 008
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 064
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 370
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 306
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu