SME

Za vínom cestou, necestou

Vinársku turistiku podporujú vo všetkých vinárskych oblastiach hlavne vínne cesty. Podobné združenia vznikajú aj u nás, ani ich snaha však nezachráni našich malých vinárov, ak sa proti nim obráti štát.

Víno je fenomén, ktorý najmä v posledných desaťročiach ovládol nielen stránky časopisov, ale vďaka systematickému vzdelávaniu vznikla vo všetkých civilizovaných krajinách vrstva ľudí, ktorí sa vo víne vyznajú. Vedia ho posudzovať, kombinovať s jedlom, nakupovať, archivovať a prezentovať pred priateľmi a známymi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú to ľudia, čo prešli za vínom kus sveta - veď v lete nebaví každého vyvaľovať sa na pláži a najmä potom, čo odrástli deti a dovolenkový program už neurčujú ich priority, sa k slovu dostávajú aj iné záujmy. Pre mnohých je to práve víno. Cez jeho spoznávanie sa dozviete viac o miestnej gastronómii, krajine, ľuďoch a ich histórii a zvykoch.

SkryťVypnúť reklamu

Vínne cesty v zahraničí

Ak chcete zažiť niečo nové, pri plánovaní návštevy zahraničnej vinárskej oblasti vám pomôže miestna vínna cesta. Sú to združenia, ktoré spájajú nielen vinárov, ale aj penzióny a ďalšie subjekty, ktoré svojou činnosťou súvisia s vínom, jedlom, remeslami a miestnymi atrakciami, a tak nie je problém v krátkom čase pripraviť atraktívnu dovolenku za rozumnú cenu.

Jednotlivé vínne cesty vznikli vo všetkých vinárskych krajinách pri každej známej vinárskej oblasti. Nájdeme ich v Taliansku (La Strada del vino), vo Francúzsku, v Španielsku či v Portugalsku, ako aj v susedných krajinách, kde dbajú aj na propagáciu športového vyžitia – za samozrejmosť sa považujú dobre značené cyklistické trasy miestnymi vinohradmi.

Vínne cesty vám poskytnú kompletný informačný servis, pomôžu naplánovať cestu, odporučia miestne atrakcie a špeciality. Pritom niet nad ubytovanie v miestnom vinárstve, kde zažijete skutočnú atmosféru, okoštujete to, čo charakterizuje daný región a pochopíte viac, ako by ste sa dozvedeli po prečítaní všetkých cestovateľských príručiek. Dnes to už tak funguje všade, len u nás nie. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu

obr_1.jpg

Víno a turistika patria k sebe a v niektorých oblastiach fungujú aj cyklistické
vínne cesty, keď sa môžete kochať krásou krajiny a ochutnávať dobré vína

Slovenské (pseudo)cesty

Pred pätnástimi rokmi vznikla naša prvá vínna cesta pod Malými Karpatmi, ktorá je spolu s Tokajskou vínnou cestou (www.tvc.sk) najatraktívnejším subjektom podporujúcim vínnu turistiku u nás. Okrem týchto dvoch združení vzniklo za posledných desať rokov niekoľko kopírujúcich spolkov aj v ostatných slovenských vinohradníckych oblastiach.

Na Záhorí je vytýčená Vínna cesta Záhorie (www.zvc.sk), len fiktívne funguje Kamenínska a Modrokamenská vínna cesta a najväčšou je Nitrianska kráľovská vínna cesta (www.nkvc.eu), ktorá však podporuje najmä miestnych veľkovýrobcov a chýba jej členská základňa malých vinárov, ktorým by v prvom rade mala pomáhať. Nový dych vniesli aktivity Požitavskej (www.pzvc.sk) a Turnianskej vínnej cesty (www.tvcesta.webnode.sk) a v strekovských viniciach sa zaregistrovala vínna cesta s ôsmimi pivnicami (www.strekovin.sk).

SkryťVypnúť reklamu

Ak však plánujete návštevu Slovenska a použijete stránku www.visitslovakia.com, dozviete sa, že medzi dvanástimi „atrakciami“ Slovenska sú aj dve vínne cesty a okrem Malokarpatskej vínnej cesty ponúkajú aktivity Vínnej cesty Búč z Euroregiónu Ister – Granum (Dunaj – Hron) z okolia Štúrova bez kontaktov, vinárov a bez konkrétneho programu. Takto k nám vinárskych turistov určite neprilákame.

Aktívne len pod Karpatmi a na Tokaji

Jedine Malokarpatskej (www.mvc.sk) a Tokajskej vínnej ceste sa darí organizovať nové atraktívne akcie a prilákať obdivovateľov našich vín nielen z okolia, ale aj zo susedných krajín. Jednou z najosvedčenejších akcií sú dni otvorených pivníc.

Práve včera (25. mája) mal sviatok svätý Urban – patrón vína, vinárov, vinohradníkov, debnárov a krčmárov a pri tejto príležitosti sa otvárajú pivnice na oboch stranách republiky. Tohto patróna si naši vinohradníci a vinári uctievali odjakživa a snažili sa získať jeho podporu a vymodliť si u neho ochranu úrody. Mnohé obce mu postavili sochy a pekné kaplnky, ku ktorým sa v deň jeho sviatku chodievali modlievať celé procesie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlani to pezinskí vinohradníci zjavne zanedbali a práve na jeho výročie im ľadovec riadne dobil celú úrodu. Tento sviatok sa stal „dobrým“ dôvodom na minulotýždňové otvorenie miestnych pivníc pod Karpatmi, ako aj na štvrtý ročník požehnania mladého vína Urban 2011 na Tokaji v túto sobotu. Obe akcie sú zviditeľnením vinárskych regiónov, hoci majú celkom inú filozofiu a priebeh.

Kým pod Karpatmi je to o živelnosti a spontánnosti – na Tokaji musíte absolvovať riadenú degustáciu vybraných vzoriek u každého vinára. Smolu má však turista prichádzajúci do našich vinohradov vo všedný deň – okrem pár veľkých firiem nemá šancu prekoštovať nič, pretože chýba každodenná aktivita vinárov.

obr_2.jpg

Vínne cesty v Rakúsku majú dlhú tradíciu a sú
spojením výborného vína, gastronómie a ubytovania

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chýbajú nám viechy

Slobodné právo na predaj vína vo vlastných domoch povolil už cisár Karol Veľký a vo svojom vínohorenskom nariadení ho svojím patentom znovu potvrdil cisár Jozef II. v roku 1784. Domy alebo pivnice vinárov, ktorí práve predávali víno, sa označovali viechou – najčastejšie vencom z viničového alebo z dubového lístia, slamy, vencom alebo zväzkom borovicových vetiev.

Viecha bola navyše ozdobená aj stuhou – červenou alebo bielou, podľa vína, ktoré vinohradník ponúkal. Z viechy vraj vedeli znalci vyčítať, či sa v dome predáva víno mladé, alebo staré. Po roku 1899 vlastnili licencie na predaj vína iba vinohradnícke organizácie, a tie ho na krátke, zhruba dvojtýždňové obdobia prideľovali jednotlivým vinohradníkom.

Víno sa sprvu podávalo pod bránou „na stojáka“, až neskôr začali pribúdať stoly so stoličkami a miestnosti pre hostí. Pri poháriku vína sa ľudia lepšie spoznali a ešte začiatkom minulého storočia dotvárali viechy kolorit nielen Bratislavy a jej okrajových častí, ale aj ostatných vinárskych oblastí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobrému vínu nenačim viechy

Asi týmto porekadlom sa riadili komunisti, ktorí postupne zlikvidovali, čo sa dalo. A hoci viechy prežili obe svetové vojny, neprežili znárodňovanie a chýbajúcu úctu k tradíciám. Dnes tento spôsob priameho predaja vína vinárom spotrebiteľovi poznáme hlavne z iných vinárskych oblastí. V rakúskych vinárskych uličkách vždy nájdete viechy (Heurigen, Buschenschanken), ktoré majú otvorené a ponúkajú svoje vína.

Podobné rozpisy „služieb“ si vytvorili aj mnohí moravskí vinári, aby tam turisti našli otvorený aspoň jeden sklípek. V nemeckých vinárskych regiónoch sa darí viecham (Strausswirtschaften), ktoré môžu na pár dní do týždňa štyri mesiace do roka ponúkať aj jedlá, pričom by počet stoličiek pre hostí nemal byť viac ako štyridsať. Jedálny lístok musí byť obmedzený na jednoduché jedlá, pričom niektoré z nich ponúkajú aj miestne špeciality.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nesmie sa tu predávať pivo a destiláty, okrem domácej vínovice, a zakázaná je aj voda. Podobné služby nechýbajú u nás len domácim a zahraničným návštevníkom, ale pomohli by najmä malým a stredne veľkým vinárom a vinohradníkom, ktorí by takto predali časť svojej úrody – samozrejme, bez dane, tak ako je to v zahraničí.

obr_3.jpg

Agroturistiku držia nad vodou malí a strední podnikatelia. Tých
veľmi ľahko zlikviduje pažravý štát, ktorý nedokáže šetriť na sebe,
ale radšej daňami a odvodmi okráda občanov

Aj svätý Urban by zaplakal

Podpora vinárstva a vinárskej turistiky je u nás minimálna a mnohé snahy už dlhodobo smerujú skôr k likvidácii nášho vinárstva a vinohradníctva. Každoročne klesá rozloha obrábaných vinohradov a „vďaka“ developerom prichádzame o najlepšie polohy, mnohé vysadené viničom možno už pred viac ako tritisíc rokmi tunajšími Keltmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes niet toho odvážneho, kto by zjednotil záujmy vinohradníkov a vinárov a presadil zafixovanie vinohradníckych plôch v územných plánoch VÚC, miest a obcí. Odvahu a osobnú angažovanosť by si vyžadovala aj zmena zákonov, ktoré by chránili vinohrady nielen ako zdroj zamestnanosti, ale aj ako súčasť krajinotvorby.

Namiesto podpory sa však chystá zavedenie spotrebnej dane z vína, ktorú nemá žiadna európska vinárska krajina a napriek kríze ju nezaviedli ani Gréci či Portugalci. Veď načo aj. Jej zavedením by štát aj tak nič nezískal, lebo poklesom legálneho predaja vína by prišiel o výnosy z dane zo zisku a o DPH.

Okrem podpory čierneho trhu takéto opatrenie zlikviduje podľa odhadu Zväzu výrobcov hrozna a vína až osemdesiat percent (289) v súčasnosti registrovaných výrobcov, keďže vinárom s nižšou produkciou ako päťsto hektolitrov sa víno už neoplatí vyrábať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To bude mať za následok zvýšené klčovanie vinohradov a logicky aj zastavenie rozvoja agroturistiky, ktorá stojí na malých a stredných podnikateľoch. Osirejú aj naše vínne cesty a napriek úspechom a uznaniam sa slovenské víno stane raritou. Chrbtom sa mu však neobrátil svätý Urban, ale pažravý štát s politikmi bez úcty k tradíciám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 008
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 568
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 135
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 251
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 040
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 727
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 577
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu