So slovom loft sa v posledných rokoch stretávame v súvislosti s témou búrania priemyselných stavieb. Všade v Európe sa usilujú architekti tieto objekty zachrániť. Hľadajú akési pravidlá či „loftový štýl“ ako novú formu luxusného bývania.
Podľa prieskumov je jeho typickým obyvateľom slobodný, slušne zarábajúci tridsiatnik alebo bezdetný pár. Loft je najmä o slobode a revolte, nie o pravidlách. Prvými obyvateľmi loftov boli umelci, ktorí si v nich aj za čias socializmu zriaďovali ateliéry. Voľnomyšlienkarský život hippies na Západe v 60. rokoch spopularizoval bývanie v loftoch, korene ktorého siahajú do newyorského Soho po 2. svetovej vojne.
Čo je to loft
Bývalá priemyselná budova v Bruseli prerobená na loftové apartmánové byty. Loft je bytový priestor, ktorý vznikol prestavbou nevyužitých priemyselných alebo skladovacích hál. Vyznačuje sa nezvyčajnou výškou stropu, neomietnutými tehlovými múrmi s priznaným konštrukčným systémom, potrubiami, rozvodmi, jednoliatym otvoreným priestorom, ktorý má hornú časť prístupnú kovovým schodiskom.
Kreativita
Staré sklady a opustené výrobné haly ponúkajú život bez stien v otvorenom priestore. O to zaujímavejšie je pre voľnomyšlienkarov a nekonvenčných ľudí zariaďovanie a vytváranie účelových zákutí.
Súkromie
Najväčšou nevýhodou bývania v loftoch je zlá akustika, problém vykúriť priestor a málo súkromia. Atraktivita industriálneho interiéru však má prevahu, pristanú jej ako kontrast klasické meštiacke prvky – kožená sedačka, krištáľový luster, ušiak.
Typ "hard loftu"
Steny bez omietky, olejové fľaky na starej betónovej podlahe, kovové stĺpy a iné artefakty z pôvodných strojov nikomu nikdy neprekážajú. Loft umožňuje motorku zaparkovať priamo pri posteli a na hlučné večierky vytvoriť barové posedenie.
Genius loci
Loftové bývanie sa ako všetko vyvíja, prichádzajú moderné materiály aj nové názory, ktoré industriálne bývanie dokážu viac priblížiť súčasnosti a povýšiť ho na luxusnú oázu domáceho pohodlia.
V pôvodnom znení
Jednoduché rámčekové okná sa ponechávajú len v upravenom stave. Plastovými by sa zmenilo štýlové bývanie na paškvil. Architekti za rámčekové okná vsádzajú do rámu veľké nedelené sklo, aby zabránili úniku tepla a znížili hluk z ulice.