Taiči
Náročnosť: ●
Možno ste už videli zábery čínskych parkov, v ktorých skupinky ľudí prevádzajú pomalé, pokojné cviky so sústredeným výrazom v tvári. Ide o pôvodné staré čínske bojové umenie, ktoré využíva presne stanovené pohyby rúk a nôh. Vďaka nim si človek upokojí myseľ i telo.
Pomáha pri bolestiach chrbta, pri artróze, pôsobí proti chorobám dýchacieho ústrojenstva, zažívacieho traktu i srdcovocievneho systému. Výhodou tohto cvičenia je, že ho môže cvičiť prakticky ktokoľvek, bez problémov ho zvládnu aj ľudia v pokročilom veku, lebo cvičenia sa dajú prispôsobiť rôznej náročnosti.
Čikung
Náročnosť: ●
Ako stvorené do parkov na mäkkú zelenú trávu je aj čínske umenie čikung. Ide o princípy zamerané na zlepšenie fyzickej a psychickej kondície staré už pár tisíc rokov. Striedanie pomalých, zdanlivo nenáročných pohybov dokáže účinne rozprúdiť životnú energiu, povzbudzuje tok krvi, regeneruje kĺby, kosti, šľachy a svaly bez toho, aby ich príliš zaťažovalo.
Cviky sa zameriavajú na jednotlivé vnútorné orgány, ale aj na zlepšenie koncentrácie a harmonizovanie mysle. Pravidelným a dlhodobým cvičením sa udržiava telo v dobrej pohyblivosti až do vysokého veku.
Skákanie cez švihadlo
Náročnosť: ● ● ●
V letných dňoch si môžeme vziať švihadlo kamkoľvek so sebou a nemusíme sa báť, že s ním doma niečo rozbijeme. Je to veľmi rýchly a zároveň účinný šport. Ide o aeróbnu aktivitu ako napríklad rýchla chôdza, beh, cyklistika alebo plávanie.
Výdaj energie je dokonca porovnateľný s týmito ostatnými pohybovými aktivitami, takže ak sa nám nechce príliš presúvať z miesta na miesto, stačí si vziať švihadlo a účinok bude rovnaký ako napríklad po desaťkilometrovom behu. Pri skokoch totiž zapájame veľkú časť celého tela. Aktivizujú sa svaly hornej časti tela, najmä predlaktie, horná časť chrbta i hrudníkové svaly.
Viac je zapájaná spodná časť tela, najmä zadná strana stehien a lýtka, vďaka čomu sa nohy pekne vytvarujú. Skákanie cez švihadlo tiež pomáha odbúravať celulitídu. Oproti behu je záťaž na kĺby oveľa menšia. Preto sa tohto športu netreba obávať.
Na druhej strane, ak má človek menšiu nadváhu, záťaž na kĺbový aparát bude o čosi väčšia, preto je lepšie používať kvalitnú obuv a skákať na mäkšom povrchu. A aké dlhé by malo byť švihadlo? Keď sa postavíme na stred špagátu, držadlá by nám mali ideálne dosahovať do výšky ramien.
Jazda na in-line korčuliach
Náročnosť: ● ● ●
Ak ste ešte stále nevyskúšali jazdu na kolieskových korčuliach, je najvyšší čas odvážiť sa. Korčuľovanie totiž účinne spaľuje tuky, posilňuje srdce, svaly nôh a v okolí chrbtice. Je šetrnejšie aj ku kĺbom, ktoré nemusia znášať také nárazy ako pri behu alebo chôdzi.
Najlepšia je dlhá a vyrovnaná jazda, pri ktorej sa precvičí takmer celé telo, lebo do pohybu zapájame nielen nohy, ale aj trup a ruky. Za hodinu takéhoto korčuľovania spálime približne toľko ako počas cvičenia v posilňovni. Získame tým väčšiu vytrvalosť a zároveň si na čerstvom vzduchu aj príjemne prečistíme hlavu od stresu. Tento šport je výborný aj pre rodičov s malými deťmi. Kočík sa dá predsa tlačiť aj na kolieskových korčuliach.
Akvafitnes
Náročnosť: ● ● ●
Cez leto je ideálnym riešením na pohyb cvičenie vo vode. Napríklad akvafitnes. Taká hodinka v bazéne je pre telo vynikajúca. Voda však nesmie byť príliš studená, skôr teplejšia, inak budete chudnúť pomalšie. Pohyb vo vode je obzvlášť prospešný, lebo voda nadľahčuje telo a pri cvičení sa preto nezaťažujú kĺby, väzy ani chrbtica. Pozitívom je, že sa svaly zaťažujú pravidelne.
Cvičenie je oveľa náročnejšie, lebo voda kladie oveľa väčší odpor než vzduch. A keď sa ponoríme do vody až po krk, bude odporu vody čeliť celé naše telo. Pri tomto cvičení je najideálnejšie, ak sme neustále v pohybe, aby z tela nevyprchalo teplo a neznížil sa ani chudnúci účinok.
Skákanie na trampolíne
Náročnosť: ● ● ●
Aj táto aktivita, ktorú obľubujú najmä deti, je perfektná možnosť, ako dostať do formy naše dospelácke telo. Skákanie na trampolíne nám rozhýbe doslova všetky bunky v tele. Vďaka tomu sú stimulované a posilňované.
Otvárajú sa krvné cievy, celé telo sa okysličuje, zlepšuje sa tok lymfy, trávenie, z tela sa odplavujú toxíny. Okrem toho môžeme dosiahnuť celkové psychické uvoľnenie, ktoré si pochvaľujú všetci, ktorí prepadli tomuto športu. Zo stresu sa skrátka vyskáčeme. A nielen z neho.
Zhodiť pri tom môžeme aj prebytočný tuk, posilníme si lýtka, stehná, brucho aj ruky. Zároveň trénujeme udržiavanie rovnováhy a výdrž. Ak chceme, aby sa účinky prejavili v kratšom čase, je lepšie skákať na menších trampolínach, kde je rytmus skokov rýchlejší. Stačí pätnásť minút niekoľkokrát týždenne. Trampolíne by sme sa mali vyhnúť, ak trpíme chorobami kĺbov, kostí, žíl alebo srdca.
Plávanie
Náročnosť: ● ●
Je to jeden z najjednoduchších a najrýchlejších spôsobov, ako telo dostať do formy. Dokonca aj ženám s nadváhou pri plávaní ubúda prebytočný tuk z tela výrazne rýchlo. Pri plávaní sa telo zaťažuje rovnomerne, posilňuje sa srdce a zvyšuje sa jeho vytrvalosť.
Keďže sme v horizontálnej polohe, srdcový sval nemusí prekonávať gravitáciu a pumpovať krv hore, takže účinky pohybu na srdce sú výraznejšie a zároveň sa zbytočne neunavuje. Pri plávaní sa zmierňujú bolesti chrbta a podporuje sa správne držanie tela.
Zároveň dochádza k celkovému prekrveniu organizmu, tonizujú sa svaly na celom tele, zlepšuje sa nálada a zmierňuje depresia. Plávanie je vhodné kombinovať s iným druhom športu, napríklad s jazdou na bicykli alebo dlhými rýchlymi prechádzkami.