Návrhári namiešali tentoraz nové mixy, také, čo tu ešte neboli. Ich cieľom je porušiť klišé, naše zaužívané zvyky, nudné vnemy a dať nový impulz do života. Kedy inokedy bude vhodnejšia príležitosť, ak nie túto jar! Už máme dosť minimalizmu, ktorý prevládal posledných dvadsať rokov. V súčasnosti pozorujeme bohatosť nasýtených tónov. Miešať farby je povolené. Prinášame návod, ako na to.
Zásada č. 1
Sýte farby kombinujte so sýtymi!
Vyfarbime sa
Podľa spoločnosti AkzoNobel výber farieb závisí od stavu ekonomiky. Pri poklese volia návrhári viac neutrálne farby, čiernu, bielu alebo sivú. Intenzívnejšie farebné odtiene sa používajú v čase, keď si ľudia viac veria.
Zabudnime na zvyklostí
Móda bez výčitiek kombinuje. Nebojí sa nových vzťahov, nerešpektuje antifarby a dobre sa pri tom zabáva. Obľúbenú trávovú zeleň a sýty tyrkys mixuje s dramatickou fialovou zo zimnej sezón y a nemá s tým nijaký problém.
Zásada č. 2
S čiernou kombinujte vždy základné farby!
Mágia farieb
Dokážu pozdvihnúť náladu, dodať energiu, v kontrastných kombináciách zvýšiť sebavedomie. Z toho dôvodu sa všetky farebné motívy na aktuálnu sezónu vyvinuli na báze optimizmu, odhodlania a nového začiatku.
Vyberajme teplé tóny
Najpreferovanejšie farby v západnej kultúre sú oranžová, žltá, červená. Z dôvodu asociácie s ohňom ich vnímame ako farby energie. Zelenú milujeme, lebo je najbližšia k prírode. Návrhári pri miešaní farieb na jar a leto ich použili ako kontrasty z 80. rokov.
Zásada č. 3
Odtiene príbuzných farieb voľne kombinujte navzájom!
Koniec mdlým pocitom
Nové farby ako malina, melón, slivka, puding, škorica, pomaranč, cukrová marcipánová poleva sa núkajú ako vo vitríne v cukrárni. Nezáleží na ich odtieni, ladia spolu navzájom aj krížom-krážom, ako sa nám páči.
Rozžiarme si život
Na konci 20. storočia sa používali prevažne neutrálne farby. Hneď ako opadla neistota panujúca na začiatku nového tisícročia, začali sa opäť výrazne používať veľmi živé. V Ázii sa preferujú žlté odtiene a ružová, evokujú prosperitu.