Staroveké kultúry verili, že stromy majú silný energetický potenciál a sú schopné darovať životnú energiu tým, ktorí ju vedia prijať,“ tvrdí Renato Strassmann, zakladateľ liečiteľskej školy v Lucerne. V súčasnosti je, hlavne pre mestského človeka, ťažké vnímať prúdenie energie v prírode a ešte ťažšie ju zužitkovať.
Hektickým spôsobom života sa z ľudí vytráca schopnosť plnohodnotne vnímať okamihy dňa. Prechádzame sa po parku, no namiesto toho, aby sme si všímali okolité prostredie, v myšlienkach sa venujeme práci či zariaďujeme obývačku. Podľa Strassmanna sa tak ochudobňujeme o blahodarné účinky, ktoré by inak takáto prechádzka pri plnom sústredení priniesla.
Vŕba biela
Vŕba rastie často pri potokoch a jazerách, kde spevňuje ich breh. Nájdeme ju však aj na suchých miestach, od nížin až po horský stupeň. Najlepšie sa jej darí vo vlhkej pôde.
Stromová terapia - Vŕba pomôže tomu, kto v sebe dusí zlosť, vplyvom čoho mu chýba vnútorný pokoj. Posedenie pod ňou ochladzuje a osviežuje. Ak máte pocit stagnácie, vŕba prináša uvoľnenie. Jej návšteva pomáha ženám s menštruačnými bolesťami a tomu, kto trpí reumatizmom.
Fytoterapia - Zbierame kôru od apríla do mája na vonkajšie použitie. Obklad z rozdrvenej kôry pôsobí sťahujúco a protizápalovo. Kúpeľ znižuje horúčku, pôsobí potopudne a antireumaticky.
Dub letný
Nájdeme ho v lužných lesoch a v nížinách. Rastie väčšinou samostatne, ojedinele v skupinách. Vyhovuje mu pôda bohatá na humus, svetlo a teplo.
Stromová terapia - Je vhodné navštíviť ho, ak potrebujeme „natankovať“ energiu a celkovo posilniť organizmus. Pri dlhodobých ochoreniach, ktoré odčerpávajú životnú silu, má dub nenahraditeľné účinky. Obnovuje sily a regeneruje.
Fytoterapia - Od marca do mája zbierame kôru, od mája do júna listy. Čaj má sťahujúce a protizápalové účinky, zastavuje krvácanie, zaceľuje rany. Kúpeľ z kôry znižuje potenie.
Borovica lesná
Je široko rozšírená. Darí sa jej v lesoch, ale i na skalách či v piesčinách. Pôda, ktorú obľubuje, je suchá, piesčitá až vápenitá.
Stromová terapia - Borovicu vyhľadáme, keď pociťujeme smútok a trápenie. Ak vás prepadnú melanchólia či depresia, rozjímaním pri borovici sa vám istotne uľaví.
Fytoterapia - Zbierame končeky výhonkov od apríla do mája, živicu po celý rok. Čaj z výhonkov rozpúšťa hlien, hydratuje, ničí choroboplodné zárodky, prekrvuje, zmierňuje bolesť.
Ginko dvojlaločné
Odoláva aj mestskému znečisteniu, takže ho nájdeme v parkoch a v dolinách na slnečných miestach s hlbokou výživnou pôdou. Najčastejším miestom výskytu sú však botanické záhrady.
Stromová terapia - Uľahčuje koncentrovať sa na problém a pomáha tak pri jeho odstránení. Ak máte pocit, že vám riešenia neustále unikajú alebo sa dokonca problémy navzájom prepletajú, sadnite si pod tento strom a situácia bude razom prehľadnejšia.
Fytoterapia - Listy zbierame v máji až júli. Čaj má antioxidačné a protizápalové účinky. Zlepšuje cirkuláciu krvi v cievach a koncentráciu.
Stromová terapia
Patrí k holistickej medicíne a je jedným zo spôsobov, ako využiť liečivé možnosti prírody. V stromovej terapii sa každému stromu prisudzuje individuálny charakter, ktorým sa líši od ostatných. V praxi to znamená, že aj stromy rovnakého druhu sa vzájomne odlišujú energiou, ktorú vyžarujú.
A ako prebieha samotná liečba? Stromová terapia je založená na intenzívnom pozorovaní stromu, ktorý sme podvedome vybrali. Zamýšľame sa nad tým, čím si počas svojho rastu prešiel. Všímame si, aké stopy zanechali blesk či zviera, ako aj vnútorné zmeny prejavujúce sa navonok v rastových deformáciách.
Takéto pozorovanie plynulo prejde do vnútorného dialógu, ktorý vedieme nielen so stromom, ale napokon, čo je dôležitejšie, sami so sebou. A práve ten sa pre nás stane liečivým. „Prameň liečivej sily nachádzame prostredníctvom dialógu so stromom sami v sebe,“ hovorí Strassmann. Odhalíme problémy, ktoré nám odčerpávajú energiu a na ktoré tak ľahšie nájdeme riešenie.
Stromov je však veľa, ako si vybrať ten správny? Tu platí jednoduché pravidlo, keďže strom svojím charakterom v podstate objasňuje ten náš. Ak pri prechádzke niektorý upúta našu pozornosť, je pre daný okamih ten pravý. Podvedome sme si vybrali strom, ktorý odráža náš momentálny psychický stav a je preto pre nás vhodným liečiteľom.
Fytoterapia
Je populárnou podkategóriou stromovej terapie a na liečbu využíva hmotné časti rastlín. Keď už budeme načerpávať energiu posedením pod lipou, nezaškodí si nazbierať zopár kvetov, z ktorých si doma uvaríme čaj. Umocníme tak liečivý účinok.
K téme sa vyjadruje: Renato Strassmann, zakladateľ liečiteľskej školy v Lucerne
Autor: Veronika Klenková