Vybrať si dobré kolieskové korčule nie je až také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Na skúšku sme obišli viacero športových obchodov. Ponuka je zvyčajne dobrá, s radami je to už horšie. Nikde sme sa však nedozvedeli úplne všetko, čo nás zaujímalo.
Tak ako pri iných tovaroch platí, že veľmi záleží od predavača, na ktorého narazíte. Poväčšine vám sprostredkuje len informáciu, ktorú sa dočíta na letáku ku korčuliam. A to je dokonca ten lepší prípad. Horšie je, keď predavač nevie vôbec odpovedať na otázky. Sú však aj takí, ktorí dokážu poskytnúť komplexnejšie informácie.
V dobrých obchodoch vám tiež zmerajú veľkosť nohy a poradia, aké číslo skúšať.
Tak ako pri topánkach, aj pri korčuliach môže sedieť od iného výrobcu iná veľkosť.
Korčuľovanie ako relax Ako si teda vybrať správne kolieskové korčule?
Najviac žiadané korčule TOP značky: Rollerblade , K2 , Roces. Druhá vlna: najširšie pole má Fila, nasledujú Head, Tempish, Worker, Powerslide. Tretia vlna: značky, ktoré sa začínajú tlačiť do popredia a snažia sa presadiť. Patrí medzi ne Botas, Nils, Signa, Bladerunner. Zdroj: sportobchod.sk
Pre rekreačných korčuliarov odborníci odporúčajú fitnes inline korčule. „Majú pohodlnú mäkšiu topánku s kolieskami s priemerom 80 až 90 milimetrov,“ vysvetľuje Martin Pištělák, produktový manažér inline sekcie sportobchod.sk.
Pohodlie nôh v korčuliach je veľmi dôležité. Ak začne korčuľa tlačiť alebo odierať, jazda sa zmení na utrpenie.
„Topánka nemá tlačiť. Pri výbere je vhodné brať korčule o pol čísla väčšie, ako je veľkosť štandardnej obuvi,“ vysvetľuje Pištělák. Pri korčuľovaní je totiž noha inak zaťažená ako pri chôdzi a mierne sa natiahne do šírky aj do dĺžky.
Lacnejšie značky tlačia Pohodlná topánka je dôležitým parametrom aj pri rozhodovaní, ktorej značke dáte prednosť.
„Špičkový výrobca má dokonale zvládnutú technológiu, ktorá zvyšuje pevnosť a tuhosť konštrukcie pri zachovaní stopercentne anatomického tvaru a vnútornej výplne,“ hovorí Pištělák.
To znamená, že topánka sedí, nikde netlačí, je ľahká a pritom je perfektne tuhá a dobre sa ovláda. „Lacnejšie značky často nesedia a niekde tlačia,“ porovnáva Pištělák.
Pri vyšších modeloch lacnejších značiek sa otlaky môžu prejaviť až pri dlhšej jazde.
Pri najlacnejších, takzvaných low-end modeloch sa podľa Pištěláka okrem otlakov často vyskytuje nižšia pevnosť a odolnosť, ku ktorej sa pridáva aj vyššia hmotnosť korčule, dodáva Pištělák.
Inline korčule si vyberajte aj podľa svojich partnerov
Ak si chcete kúpiť tento rok kolieskové korčule, vyberte sa do obchodu čo najskôr. Môžete získať kvalitné korčule aj v 50-percentných zľavách.
BRATISLAVA. Pri výbere korčúľ je dôležité uzrejmiť si niekoľko základných vecí a to ešte skôr, ako sa vyberiete do obchodu. „Treba brať do úvahy, ako často chcete na nich jazdiť, s kým budete jazdiť a v neposlednom rade aj to, koľko chcete investovať,“ radí Martin Pištělák, produktový manažér inline sekcie sportobchod.sk.
Nakupovanie cez internet Výhody:
poskytuje väčší výber korčúľ, zvyčajne sa predávajú lacnejšie aspoň o desať percent. Nevýhoda:
nedá sa vyskúšať, či korčule dobre sedia.
Pokiaľ jazdíte s niekým, kto korčuľovanie neovláda dosť dobre, respektíve je pomalý, nemá zmysel kupovať si kolieska s veľkým priemerom. „Budete sa nudiť a po pár krokoch mu ujdete,“ hovorí Pištělák.
Cena je tiež veľmi dôležitým výberovým kritériom. Mimo sezónnych zliav je kúpa kolieskových korčúľ nákladnou záležitosťou. Kvalitné fitnesové inline korčule sa totiž predávajú za viac ako 150 eur.
Výhodné je však nakupovať buď na začiatku, alebo na konci sezóny. Vtedy sa vypredávajú minuloročné modely, pretože sa obchody pripravujú na zásoby nových modelov. Veľmi kvalitné korčule tak môžete mať už za sto eur. Mimosezónne výpredaje nájdete vo viacerých športových obchodoch ešte aj v týchto dňoch.
Vlaňajšie modely sa od tých tohtoročných líšia zvyčajne iba v dizajne topánky. „Niekedy sa stáva, že lepší systém zapínania dá výrobca na ďalší rok napríklad aj na korčule o jednu radu nižšie s menšími kolieskami,“ hovorí Pištělák.
Pri deťoch rozhoduje stabilita
Menšie kolieska poskytnú dieťaťu viac bezpečia.
BRATISLAVA. Na detské kolieskové korčule sa kladú trochu odlišnejšie nároky ako na in-line pre dospelých.
V prvom rade je výhodné kupovať deťom rozťahovacie korčule. Výrobcovia zvyčajne ponúkajú možnosť roztiahnutia o tri až štyri čísla.
Natrafiť na korčule, ktoré sú menšie ako číslo 29, je ťažké. Mali by sme teda počkať, kým dieťaťu narastie noha. Nie je vhodné kupovať mu oveľa väčšie korčule. Noha v nich nie je stabilne zafixovaná a dávať na leto dva páry teplých ponožiek je nezdravé.
Detské korčule majú zvyčajne menšie kolieska. Sú pomalšie a preto aj menej nebezpečné. Na menších kolieskach majú deti zvyčajne aj lepšiu stabilitu.
Niektorí výrobcovia ponúkajú pre zaistenie lepšej stability aj variant, keď sú na korčuli posledné dve kolieska vedľa seba. Keď sa dieťa naučí udržať rovnováhu, kolieska sa dajú zaradiť za seba.
Deti by mali korčuľovať s chráničmi. Existujú špeciálne helmy, ktoré sú oproti cyklistickým viac priedušné. Samozrejme, môže sa použiť aj klasická cyklistická helma. Výrobcovia ponúkajú sady chráničov na zápästia, kolená a lakte.