Aj deň pred svadbou britského princa Williama a Kate Middletonovej sú svadobné šaty nevesty aj ich návrhár či návrhárka pred verejnosťou utajené. Médiá a návrhári špekulujú, aké budú šaty, ktoré podľa nich ovplyvnia svadobnú módu na dlhé roky, rovnako ako to bolo v prípade svadby princeznej Diany pred tridsiatimi rokmi.
Návrhárka prvej dámy
„Určite to bude mať obrovský vplyv. Pamätám sa, ako po svadbe lady Diany v každom výklade, v každom meste mali kópiu jej šiat,“ hovorí kanadská návrhárka luxusných svadobných šiat Ines di Santová pre denník Globe and Mail. Na to, aké budú, má každý návrhár či návrhárka iný názor.
Podľa niektorých bude mať veľkú a elegantnú róbu, podľa iných zvolí priliehavejší strih či extravagantné detaily. Ich vzhľad do veľkej miery závisí od návrhára či návrhárky, ktorých palác pred médiami skrýva.
Tipov je niekoľko vrátane známych mien Stelly McCartneyovej a Phillipy Lepleyovej, ale podľa posledných správ by mohla šaty navrhovať Sarah Burtonová, kreatívna riaditeľka britského módneho domu Alexander McQueen. Diskrétna a spoľahlivá návrhárka už obliekala americkú prvú dámu Michelle Obamovú aj herečku Cate Blanchettovú.
Priekopníčka bielej
Britské kráľovské nevesty si na róbach dávali záležať aj v histórii. Za prelomovú sa považovala svadba kráľovnej Viktórie v roku 1840 s princom Albertom. Údajne to bola práve ona, ktorá spopularizovala používanie bielych svadobných šiat. Dovtedy boli bežné farebné aj čierne šaty, ktoré sa dali použiť viac než raz.
Biele svadobné šaty boli drahý jednorazový výstrelok, navyše, neobvyklý aj pre monarchiu. V kráľovskej rodine sa dovtedy používali šaty zdobené kráľovským hermelínom a drahými klenotmi. Viktória mala na sebe bielu hodvábnu róbu zdobenú kvetmi a namiesto diamantovej korunky mala len veniec z kvetov.
Svadobné šaty Lady Diany sú známe najdlhšou, vyše sedemmetrovou
vlečkou. Boli vyrobené zo slonovinového hodvábu, úzky živôtik bol
bohato riasený volánmi z drahej čipky
Šaty na prídel
Ľahké to pri svadbe nemala ani princezná Alžbeta, dnes kráľovná Alžbeta II., ktorá je na čele britskej monarchie dodnes. S princom Philipom sa brali len dva roky po skončení druhej svetovej vojny. Na materiál na šaty potrebovala lístky na prídel, rovnako ako obyčajné nevesty. Jej saténové šaty slonovinovej farby zdobené desaťtisíc perlami a výšivkami navrhol Normann Hartnell.
Ten predtým navrhoval kostýmy pre divadlo a kráľovské svadobné šaty začal pripravovať len tri mesiace pred svadbou. Materiály bolo ťažké zohnať. Perly, aké potreboval, v Británii po vojne nebolo dostať, a musel ich objednať zo Spojených štátov. Pri hodvábe zas bolo problémom, že nemohol pochádzať z nepriateľských krajín – Japonska a Talianska. Nakoniec zohnal hodváb, ktorý pochádzal z priadok morušových z Číny, od škótskej firmy.
Dianine šaty strážila ochranka
Do dejín vošli ornamentálne a nadýchané hodvábne romantické šaty lady Diany s obrovskými pufovými rukávmi a desaťtisíc perlami. Údajne stáli v roku 1981 deväťtisíc libier. Stali sa fenoménom, ktorý napodobňovali módni návrhári po celom svete.
„Svadobné šaty princeznej Diany boli zavreté v kovovom trezore v svadobnom štúdiu a v noci ich strážili dvaja bezpečnostní pracovníci,“ spomína na obdobie pred svadbou pre americkú televíziu ABC Elisabeth Emanuelová, ktorá šaty spolu s manželom Davidom navrhla.
Verejnosť róbu pred obradom nesmela vidieť. Mali však vraj pripravené aj záložné šaty pre prípad núdze, ktoré mohli dokončiť do dvadsiatich štyroch hodín. Dianina vlečka bola najdlhšia v histórii kráľovských svadieb. Mala vyše sedem metrov. Cesta v koči však vlečke neprospela, bola pokrčená už pred obradom.
Kate Middletone sa s princom Williamom zoznámila na univerzite, po zajtrajšom
sobáši vo Westminstri sa stane ďalšou európskou princeznou neurodzeného pôvodu
Žiadny rozruch
Žiadna kráľovská svadba v Británii po sobáši lady Diany s princom Charlesom už nevyvolala taký veľký rozruch, no šaty mali významnú rolu aj tam. Koberec, po ktorom kráčala počas svadby v roku 1986 vojvodkyňa Sarah Fergussonová, museli podľa návrhárky Lindky Cierachovej tesne pred obradom niekoľkokrát vysávať, aby sa jej vlečka pri chôdzi neskĺzla na jednu stranu.
Svadba princa Charlesa, Williamovho otca, so starou láskou Camillou v roku 2005 bola v ústraní. Naopak, tentoraz je isté, že šaty nevesty Kate, ktorá nemá kráľovský pôvod, budú poznať stovky miliónov ľudí. Britské ministerstvo kultúry očakáva, že svadbu Williama a Kate bude v televízii sledovať štvrtina ľudstva. U nás ju v piatok predpoludním v priamom prenose vysielajú všetky slovenské televízie.