Podstatou Veľkej noci bolo oddávna víťazstvo života nad smrťou, vítanie jari a typické zvyky vychádzajúce z ľudových zvykov a kresťanských rituálov. Ich najtypickejším symbolom sú vajíčka, zárodok života, plodnosti. Maľované, zdobené kraslice hýria farbami ako prebúdzajúca sa príroda. V tomto duchu sa tradične zdobia príbytky aj veľkonočné stoly. Farebné trendy vo veľkonočných dekoráciách nie sú premenlivé a podliehajúce móde ako vianočné, vyžívajú sa skôr v nápadoch a zručnosti.
Typická farebnosť
Pre sviatky jari sú typické žiarivé farby ako žltá, oranžová, zelená, mrkvová, jahodová, tyrkysová. Bez výnimky ich možno všetky použiť na dekorácie stola aj bytu, nešetriť nimi a dokonca ich tiež bez zábran vzájomne kombinovať.
Inšpirácie z prírody
Vyzdobený veľkonočný strom vajíčkami má korene v starých tradíciách a dnes sa vyskytuje už len sporadicky, ale v priestranných bytoch je to na Veľkú noc dobrý inovačný tip. Jeho zmenšenina v podobe závesnej dekorácie je tiež mimoriadne efektná.
Veľká noc vo svete
- V USA je Veľká noc prakticky už len nenáboženským sviatkom. Mnoho amerických rodín sa zúčastňuje iba na sviatočnom posedení a zdobení vajíčok.
- Vo Veľkej Británii bývajú cez Veľkú noc palacinkové preteky. Zúčastňujú sa na nich len ženy a počas behu držia panvicu s palacinkou. Briti okrem slepačích zdobia aj vajíčka morčacie, bažantie, pštrosie alebo vajíčka čajok. Najobľúbenejšie sú však čokoládové.
- Vo Švédsku k tradičnej veľkonočnej výzdobe patrí brezová metla s farebnými pierkami. Typickým jedlom je praženica, omelety, jahňacie mäso, losos a k tomu vaječný koňak.
- V Španielsku oslavujú Veľkú noc celý týždeň. Súčasťou osláv sú obrovské sprievody vo väčších mestách.
- Obyvatelia Rakúska sa každý rok zúčastňujú na rozbíjaní vajíčok, ktorých najčastejšou farbou je zelená. Okrem toho pečú praclíky v tvare venčekov.
- V Nórsku je okrem maľovania vajíčok tradíciou riešenie vrážd. Televízne stanice vysielajú detektívne príbehy, noviny publikujú nedokončené kriminálne príbehy a čitatelia riešia, kto je páchateľom.
- Pre Portugalsko je typické upaľovanie slamených panákov, ktorí znázorňujú Judáša. K šou patria dobroty ako pečené prasa, briošky, rôzne druhy koláčov, čokoládové vajíčka a mandle.
- Na Malte si každý rok na Veľkú noc pripomínajú Poslednú večeru Pána. V mestečku Zebbug trinásť sôch v ľudskej veľkosti znázorňujúcich Ježiša Krista a jeho dvanásť apoštolov sedí za stolom v dobových kostýmoch.
- V Luxembursku sa na Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok konajú trhy, na ktorých amatérski hrnčiari predvádzajú svoje umenie.
- Príbehy a rozprávky o čarodejniciach sú súčasťou veľkonočných osláv vo Fínsku. Na vidieku môžete stretnúť dievčatá a chlapcov preoblečených za čarodejníkov alebo žobrákov. Idú od dverí k dverám, spievajú koledy a za odmenu dostávajú sladkosti a peniaze.
Vyrobené doma poteší
Najjednoduchšie je kúpiť narcisy v obchode, ale oveľa viac radosti prinesie zasadiť ďatelinku alebo trávičku do keramických misiek. Využiť môžeme aj farebné mašle a stužky, na ktoré zavesíme vajíčka či ozdobíme nimi halúzky prinesené z prechádzky.
Základom je obrus
Jemným náturám pristane stolovanie v pastelových farbách. Chce to len zladiť kvetovaný obrus, prestieranie, taniere a vázy tón v tóne. Aby bol výsledok dokonalý, nesmú chýbať rezané kvety a najmä romantický veľkonočný košíček.
Žltá vyhráva
Na Slovensku sa zvykne cez sviatky hodovať, vítať hostí. Ako prvé v domácnosti pútajú pozornosť vyzdobené stoly, pričom netreba veľa - poschodový košíček s vajíčkami, symbolické dekorácie, živé kvety a veľa optimistickej žltej farby.
Zelená je nádej
Nielen zajačik, motýle, vajíčka a kuriatka majú pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Patrí k nim aj veľkonočný veniec zavesený nad jedálenským stolom. Ozdobiť sa dá vajíčkami aj čerstvou zeleňou.